Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици във Видин мерят сили в "Цветна олимпиада"

Снимка: Радио ВИДИН

Националният онлайн кръг на "Цветна олимпиада" се провежда днес във всички 28 области в страната. Инициативата е на Сдружение "България си ти!".

"Състезанието във Видин ще се проведе в три училища - ПМГ "Екзарх Антим I", ГПЧЕ "Йордан Радичков" и ПГ "Проф. д-р Асен Златаров". 53 ученици ще участват в съревнованието. Най-много са участниците по дисциплините информационни технологии, български език и математика" - каза Албена Дойчинова, представител на сдружение "България си ти".

Доайенът на родната журналистика Петко Бочаров, който е и почетен член на Сдружението ще натисне бутона за началото на електронното издание на състезанието в 14:00 ч.  Над 800 ученици от цяла България ще "мерят" знания по български език и литература, английски, немски и френски езици, математика и информационни технологии. Участниците са победители на областния кръг в съревнованието, в който се включиха хиляди участници.

Онлайн кръгът е финален в съревнованието "Цветна олимпиада". Той се извършва електронно, а формата, под която учениците ще се състезават, е тестова. Те имат на разположение един час, за да се справят със заданията.

Целта на "Цветна олимпиада" е да се мотивират учениците от VIII до XII клас да усвояват нови знания и да се стремят към по-високо ниво на образование, чрез съревнование по съответните дисциплини.  Електронното издание на състезанието, освен поставените от организаторите цели в сферата на образованието, постига и други, като - екологична, чрез която се икономисва хартия; въвеждане на интерактивни методи на изпитване и прозрачност при оценяването; насърчават се дигиталните компетенции на учениците.

"Цветна олимпиада" е в Националния календар на Министерството на образованието и науката и Националния дворец на децата за извънучилищни дейности за учебната 2014/2015 година и се организира със съдействието на Регионалните инспекторати по образованието, както и в партньорство с БАН, СУ „Св. Климент Охридски“ и Асоциацията на учителите по български език и литература. Участието на учениците в „Цветна олимпиада“ е доброволно и безплатно.

Първите пет участници с най-висок резултат по всяка от дисциплините ще бъдат национални победители в съревнованието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обявиха победителите в конкурсите за директори на училища във Видинско

От Регионалното управление на образованието във Видин обявиха кандидатите, класирани на първо място в конкурсите за директори на училища . Дългогодишният директор на Професионалната гимназия “Проф. д-р Асен Златаров” Мариета Георгиева ще продължи да ръководи училището. Здравка Младенова печели конкурса за директор на Средно училище “Христо Ботев” в..

публикувано на 14.08.25 в 14:53

Белоградчик преминава на воден режим

Р ежим на водоснабдяването  се въвежда  в Белоградчик з аради драстично намалелите дебити на водоизточниците Речно водохващане "Репляна - Чупрене" и Речно водохващане "Стакевци", съобщават от Общината . Водата ще се спира всяка вечер от 22:00 ч. до 06:00 ч. на следващия ден. Със заповед на кмета е забранено използването на питейна вода за..

публикувано на 14.08.25 в 14:38

Само 20% от царевицата в Монтанско ще бъде прибрана

Сушата провали реколтата от царевица в област Монтана. Зърно ще се прибира от полето там, където е имало локални валежи. Това прави не повече от 20% от засятата царевица. Продължителното засушаване през юни и юли не позволи на културата да направи зърно, обясни Николай Синигерски, председател на Монтанския съюз на зърнопроизводителите...

публикувано на 14.08.25 в 14:25

Врачанският митрополит ще отслужи литургия на храмовия празник в Черепишкия манастир

На Голяма Богородица - 15 август по нов стил, най-големият действащ манастир във Врачанска епархия - Черепишкият манастир „Успение Богородично“ , чества своя храмов празник, съобщават от Община Мездра. Черепишкият манастир се готви за храмовия си празник Празничните богослужения по случай един от 12-те Велики християнски празници - Успение..

публикувано на 14.08.25 в 14:14
Д-р Цветан Ценков, кмет на Община Видин /вляво/, д-р Ивета Найденова, директор на МБАЛ

Община Видин сключи договори за подкрепа с двама млади лекари

Двама млади лекари специализанти подписаха договори с Общината и местната болница и ще останат да работят във Видин. Д-р Елизабет Маркова , която работи в отделението по гастроентерология, и д-р Калоян Стоянов от отделението по белодробни болести, ще бъдат подкрепени от местната управа с годишна стипендия в размер на 5000 лева. Ще ги получават в..

публикувано на 14.08.25 в 14:06

Наемът на ниви във Врачанско расте

През изминалата 2024 година средната цена за наем или аренда на един декар наети/арендувани ниви е достигнала 65 лв., което е с 1.6% над ценовото равнище от 2023 г. и със 7.6% над средното за страната (където са фиксирани нива от 60 лв. за декар). Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). В областта най-висока е била..

публикувано на 14.08.25 в 14:00

Годишен план за развитие на социалните услуги приеха общинските съветници във Видин

Годишен план за развитие на социалните услуги за 2026 година приеха на днешното си заседание общинските съветници във Видин. 24 са социалните услуги с 897 потребители, извън проектите, по които работи Община Видин, обясни зам. кметът Борислава Борисова . "Грижата за хората е един от приоритетите в управленската програма на кмета Цветан Ценков и..

публикувано на 14.08.25 в 13:28