Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински и румънски общини с общи идеи по трансгранична програма

Общините от област Видин ще се възползват от възможностите да усвоят европейски средства чрез трансграничната програма Румъния- България и вече имат готови проекти, които да предложат на румънските си партньори. В областната администрация във Видин проектни предложение имат общините Бойница, Кула и Видин.

"Регионален исторически музей Видин ще бъде партньор на Областния съвет Мехединци. Проектното предложение включва реконструкция и модернизация на музеи от двете страни. От българска страна ще бъде закупено оборудване за музей "Кръстата казарма", а от румънска- реконструкция и модернизация на музей "Железни врати". Община Брощени има предложение за рехабилитация на местния панаир. Съответства Община Видин, която има подобни проектни идеи - изграждане на целогодишен панаирен експо център и реконструкция и екстензия на общинския пазар." - посочи заместник областният управител на Видин Огнян Ценков.  
 
Община Бойница ще закупи снегопочистваща техника заедно със свои партньори от Румъния по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България. В Кула подготвят идея да закупят специално оборудване за снегопочистване:

"Община Бойница подаде при нас проектно предложение за закупуване на снегопочистваща техника и за изработване на снегозадържаща ограда. Подобно предложение има от румънска страна от Община Бранищя. Община Брощени, Румъния има идея за предотвратяване на бедствия и закупуване на специално оборудване. Община Кула пък има проект за купуване на снегопочистваща техника и инвестиции в човешки ресурси за справяне със специфични рискове"- допълни
Огнян Цеков.

Самите партньори от българска и румънска страна трябва да договорят подробностите около идеите си, допълни Огнян Ценков. В областната администрация приемат идейни предложения по Програмата Интеррег и от други общини.

Oфициалният старт на Програма Интеррег V-A Румъния-България 2014-2020 беше даден на 26 март 2015 г. в Белоградчик. Програмата за трансгранично сътрудничество разполага с финансов ресурс от 258,5 милиона евро и е една от първите програми, която подкрепя избираемите гранични региони в Румъния и България чрез финансиране на съвместни проекти с трансгранично въздействие. 85 % от тези средства са от Европейския фонд за регионално развитие и 15 % са национални средства - 13 % от бюджетите на България и Румъния и 2 % от бенефициентите. Това обясни заместник областният управител на Видин Огнян Ценков, който откри информационната среща, организирана от Съвместния секретариат в рамките на Регионалния офис за трансгранично сътрудничество - Кълъраш, Румъния, в сътрудничество с представителите от Управляващ орган в Румъния и Националния орган в България.

Ще бъдат финансирани три типа дейности - "меки мерки"(срещи, обучения, семинари); инвестиционни дейности за купуване на оборудване, реконструкция и изграждане на инфраструктура и интегрирани дейности. Проектите по "меките мерки" ще се приемат до 30 юни 2015 г. Целевите групи са широкоспектърни, обясни Огнян Ценков.

Програмата обхваща 15 области, осем от България- Видин, Враца, Монтана, Плевен, Велико Търново, Силистра и Добрич. От румънска страна са областите Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш и Констанца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бивша учителка направи дарение на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. Педагозите избраха Деня на народните будители, за да направят дарението. Тотка Георгиева е била учителка  37 години . От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на..

публикувано на 01.11.24 в 16:13

Ясни са победителите в конкурса за есе „Народните будители и техните поуки“

Известни са победителите в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“ във Видин . Общо 23 са есетата от Видин от получените 318 произведения. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в чужбина, казва Любомир Илиев , секретар на читалището. Ето и наградените..

публикувано на 01.11.24 в 15:54

Търси се купувач за Дома на туриста във Враца

Във Враца т ърсят купувач за Дома на туриста. Въпреки че конкретна цена не е фиксирана и ще е по договаряне, кандидатът да притежава един от емблематичните хотели в града трябва да приготви 7-цифрена сума. Преди 5 години частен съдебен изпълнител обяви за продажба имота, който се намира на Червения площад в града. През 2019 г. цената на хотела беше..

публикувано на 01.11.24 в 15:00

Горски педагози проведоха Седмица на будителите във Враца

По повод Деня на народните будители Северозападното държавно предприятие  - град Враца , в партньорство с Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан", проведе Седмица на будителите под наслов "Уча се от лесовъда" с горските педагози. За децата бяха организирани различни събития, каза Оля Генова - експерт в Дирекцията на природния парк...

публикувано на 01.11.24 в 14:56

Чавдар Петров представи свои платна пред Стамбол капия във Видин

Видинският художник Чавдар Петров подреди изложба пред Стамбол капия в града. Част от платната му са подготвяни за 70-годишния му юбилей през 2025 година.  "Тук ще видят част от една моя бъдеща изложба, да сме живи и здрави, която ще бъде в София, голяма самостоятелна изложба. В моите работи реката винаги присъства. Аз я усещам независимо какво..

публикувано на 01.11.24 в 14:30

Уличното осветление в община Мездра ще бъде обновено с кредит

Общинския съвет (ОбС) разреши на Община Мездра да сключи договор за кредит с „Фонд ФЛАГ“ ЕАД за реализиране на Проект „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура - системи за външно изкуствено осветление на община Мездра“. Това решение беше взето на октомврийската сесия на местния парламент, съобщават от общинската администрация...

публикувано на 01.11.24 в 12:48

Почетохме будителите (видео и снимки)

„Корените на този ден трябва да търсим още през 19-и век, когато нашата държава се намира по чужда власт, но именно тогава се появяват тези просветители на нацията и културен елит, които днес наричаме народни будители“, каза на откриването Светлана Гергова , помощник-директор на училището.  Тази година учениците подготвиха поетичен рецитал,..

публикувано на 01.11.24 в 12:30