Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Езиковата гимназия във Враца отбеляза 45 години от създаването си

4
Снимка: Община Враца


С националния химн и българския трибагреник започна тържественият концерт-спектакъл по повод 45-тата годишнина от създаването на Езиковата гимназия във Враца. Бивши и настоящи ученици, учители и директори изпълниха голямата зала на Драматично-кукления театър.

"С истински празнично настроение, самочувствие и много надежди е изпълнен днешният ден за вас! Преди 45 години вашето училище отвори врати за младостта на Враца, за амбициозните и мечтателните млади хора от нашия регион! И още в първите години се заговори с уважение, с любов и с респект за Езиковата гимназия, за успехите й, за неспирния път на нейните възпитаници към знанието, към университети и институти. Създавахте нови, модерни подходи в образованието. Днес ги изпълвате с ново съдържание, с екипност, в която ученик и учител постигат общите цели в синхрон и взаимност. Желая успех на учениците, на всички възпитаници на гимназията, избрали като мисия в живота си да сплитат в едно различията, да отварят врати за общуване и да градят мостове между култури и традиции. За мен е чест да споделя радостта ви в днешния празничен ден и да ви пожелая неспирен стремеж към духовно съвършенство!” - с тези думи се обърна към присъстващите кметът инж. Николай Иванов. 


Сред официалните гости бе и зам.-председателят на 43-тото Народно събрание Явор Хайтов.

Концертът, който учениците и техните учители бяха подготвили, бе представяне на историята на гимназията. Като важни дати бяха отбелязани годините, в които училището поетапно е въвело изучаването на различните чужди езици - френски, испански, английски, немски и най-новият сред тях - руски. С песни, танци и стихове в оригинал на знаменити автори като Хайне, Гьоте и Пушкин изпълнителите плениха публиката и тя дълго аплодираше всяко изпълнение. Най-силни обаче бяха ръкоплясканията за сценичното представяне на творбата на Иван Вазов "Весникар ли?" в изпълнение на преподаватели от Езиковата гимназия.  Където и да отидат по света, учениците на Езиковата гимназия “Йоан Екзрах” обаче никога не забравят своя български корен. Затова и празникът им завърши с български народни танци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Раковишкият манастир събра стотици в празничния ден

Паметно честване на Националния празник - 3 март, бе организирано от Община Макреш в старинния Раковишки манастир "Св. Троица", където през 1850 година е взето решението за Въстанието в Северозападна България. Още от ранни зори родолюбиви българи от Кула, Белоградчик, Видин и от околните населени места в община Макреш изпълниха двора на манастира.  Отец..

публикувано на 03.03.25 в 17:10

Белоградчик отбеляза Трети март

Честването на националния празник в Белоградчик започна с изпълнения на духовия оркестър към Народно читалище "Развитие - 1893 г.". След това под звуците на химна бе издигнато знамето на Република България. Архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия отец Рафаил отслужи панихида в памет на героите, загинали за Освобождението на България...

публикувано на 03.03.25 в 16:30

Лом отбеляза 147 години от Освобождението

Началото на тържественото честване, което се проведе пред паметника на Дядо Цеко Петков - Войводата, дадоха читалищни танцови фолклорни състави. Слово по случай 3-ти март произнесе кметът на община Лом Цветан Петров.  “Трети март е свещена дата за българския народ. На този ден завършва вековната националноосвободителна борба, тръгнала от..

публикувано на 03.03.25 в 16:15

Празнично шествие премина през Враца

Голяма колона, обагрена с цветовете на трикольора ни, изпълни централната пешеходна улица във Враца. Начело на шествието бяха 25- метров трибагреник и 100 големи знамена. Те бяха поверени в ръцете на млади таланти, отличени ученици и спортисти. Никола Живков от Младежкия център във Враца, каза: "Важно е да създаваме нагласа в младите хора, в..

публикувано на 03.03.25 в 15:47

В Кула почетоха 147 години от Освобождението на България

Община Кула отбеляза 3 март с поднасяне на цветя пред паметната плоча на опълченеца Димитър Гетов. Учениците от 1-ви и 2-ри  клас към СУ „Васил Левски" Кула почетоха паметта на кулския опълченец, който е участвал в Руско - турската война с разкази за него и едноминутно мълчание. Поля и Ивелина от 11 клас изписаха най-святото за всеки българин..

публикувано на 03.03.25 в 14:45

В Мездра отбелязаха тържествено националния празник

С официална церемония и начало на 23-тия Републикански шосеен пробег „3 март” в Мездра отбелязаха Националния празник на Република България. Под звуците на „Мила Родино“ кметът на община Мездра Иван Аспарухов и мажоретки издигнаха националния трибагреник, знамето на общината и флага на Европейския съюз. Пред събралото се множество кметът..

публикувано на 03.03.25 в 13:54

Мъж заплаши дете с пистолет във Врачанско

Мъж заплаши с пистолет дете във врачанско село, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Към 12:40 часа вчера жител на село Липница, което е част от община Мизия, сигнализирал, че негов познат е заплашил с пистолет малолетния му син. Случката се разиграла в населеното място. На посочения адрес пристигнал полицейски екип, който установил 67-годишен..

публикувано на 03.03.25 в 12:45