Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При "Катюшата" днес пеят птици и растат дървета

Михаил Миков: "Ние, потомците, сме длъжни да помним и пазим паметта"

13
Снимка: Ваня Минева


Юбилейни медали по повод 70 години от края на Втората световна война получиха 18 ветерани от област Видин. Отличията са присъдени с указ от Руската федерация и бяха връчени на церемония при мемориала "Катюша", край град Кула. Почетните отличия на ветераните връчи старши помощник военно аташе на Руската федерация в България подполковник Василий Крушин.

Преди 40 години бойната машина пристигнала на собствен ход в България, за да бъде превърната в паметник. "Катюшата" стои на страж в района на бойните действия, в които през септември 1944 година са загинали 164 руски войници и офицери и 19 български военни и доброволци. Пътуваща изложба от снимки и документи припомни историята на мемориала.

Ветерани при Катюшата в Кула, Снимка: Ваня МиневаСпоред една от легендите, името на бойната машина БМ-13-16 "Катюша" идва от едноименната песен. Според друга, името "Катюша" идва от маркировката КАТ- по името на конструктора Костиков и техническите характеристики- автоматично изстрелван реактивен снаряд. Според трета версия, името идва от буквата К, знак на завода-производител на първите серийни машини. Официалното обозначение на машината БМ-13-16 се разшифрова така: бойна машина, която изстрелва снаряди с приблизителен калибър 13, а 16 идва от броя на снарядите в един залп.

Първите 8 полка от по 36 машини са сформирани на 8 август 1941 година. А за щурма на Берлин в края на войната са използвани 1260 "Катюши". За шаси на пусковите установки са използвани специално приспособени американски камиони Студебейкър. От тази модификация са произведени около 1800 машини. Към края на войната в действащата армия на СССР има 40 отделни дивизиона, 105 полка, 40 бригади и 7 дивизии реактивна артилерия. За периода на Втората световна война са произведени 6800 установки БМ-13, от които са загубени 3400.

Ветерани при Катюшата в Кула, Снимка: Ваня МиневаЗа хората от град Кула Денят на победата е ден за почит към паметта на загиналите под Връшка чука техни земляци и руски воини.

"Всеки конфликт може да се реши по мирен път. Войната никога не е за предпочитане", казва Петър Цаков, ветеран от село Водна, участвал в боевете край Кула.

"Младите да бъдат умни. Да се погрижат за живота си. Да работят за живота. А войните са отговорност на ръководителите на държавите...", смята Ангел Николов, ветеран.

При Катюшата в Кула, Снимка: Ваня МиневаЗа военните и следвоенните поколения 9 май е Денят на победата- денят, в който е обявен краят на най-тежката война в историята на съвременното човечество. Война, в която умират от неестествена смърт над 60 милиона души, от които около 60% са цивилни. Война, в която са разрушени над 70% от индустриалните предприятия, давали препитание на предвоенното мирно население на въвлечените във войната държави. Началото на кошмара е в 1933 година, когато започва постепенното изместване на естествените извечни човешки ценности с моделите на новата политика. И постепенно променя живота на все повече и повече хора, които от учители, лекари, строители, шивачи, земеделци, готвачи, художници, се превръщат в унифицирани бойни единици. Цинично звучи, но през следващите 12 години всяка смърт е просто цена, при това винаги с уговорката, че е в името на бъдещ по-добър живот... Но всички- живели, воювали, оцелявали в тези страшни 12 години, нищо не е било по-важно от това да се сложи край на военните действия. За запазилите здравия си разум хора, всичко друго е изглеждало по-лесно и по-добро от грохота по бойните полета… За всички.

Изложба за историята на мемориала Катюшата в Кула, Снимка: Ваня МиневаДенят на победата е голямата надежда за оцелелите стотици хиляди мъже и жени, които с месеци са воювали с един кат дрехи на гърба, които всеки ден са се изправяли пред смъртта без да имат привилегията поне лицето си да измият от калта на окопите… В онези дни, месеци и години за тях нищо не е било по-важно от мира.

"Днес на това място, където паметта е писана с кръв, където бойците от антихитлеристката коалиция са давали поредна битка по пътя към Берлин, ние, потомците, сме длъжни да помним и пазим паметта. Длъжни сме да уважаваме и пазим паметниците. Защото народ, който не помни и не пази паметниците, народ който осквернява и разрушава паметниците, трудно може да намери пътя към своето бъдеще", каза от трибуната Михаил Миков, председател на НС на БСП.

На пост При Катюшата в Кула, Снимка: Ваня МиневаМъже от групата за исторически възстановки на патриотичен клуб "Бдинци" застанаха на почетен караул край "Катюшата" и пресъздадоха фрагменти от бойните действия, разгърнали се по тези места преди 71 години.

Поздрав към ветераните поднесоха танцовият ансамбъл "Цвят", при читалище "Цвят" и градският духов оркестър на Видин.

За човешката болка на обикновения войник припомниха в стихове от Руския клуб във Видин.

Почит към живите ветерани от войната поднесоха военни и цивилни от Русия, Китай, Сърбия и Румъния.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Празничен концерт изнася видинската християнска рок група "Глашатай"

Традиционен Рождествен концерт ще изнесе днес християнска рок група „Глашатай“ с приятели на състава.  Програмата е от авторски и преводни песни.  Вечните истини от Библията оживяват в съвременен и напълно достъпен формат, пречупени през светогледа на текстописците.  Музикантите създават празничното настроение на събитието, което ще се състои..

публикувано на 14.12.24 в 16:33

Пребиха възрастен мъж след спор за паркомясто

74-годишен мъж от Монтана е с две счупени ребра.  Възрастният човек е бит от две лица след спор за място за паркиране на лека кола.  Инцидентът е станал вчера преди обяд на булевард „Христо Ботев" 69 пред печатницата на пазара, уточняват от преслужбата на полицията в Монтана.  Пострадалият е посетил болницата в града, където лекарите установили..

публикувано на 14.12.24 в 15:06

Обновяват напълно закрития басейн във Враца

Закритият басейн във Враца ще бъде напълно обновен, съобщиха от общинската управа. От там припомниха, че подобен ремонт не е извършван от над 50 години. Във финална фаза са дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на покрития плувен басейн във Враца.  С инвестираните средства от над 2 милиона лева изцяло е подменена дограмата,..

публикувано на 14.12.24 в 13:20

По-висока цена на таксиметровите услуги във Враца от 1 януари

Таксиметровата услуга във Враца поскъпва през новата 2025-а. Всички фирми в таксиметровият бранш ще актуализират цените, който не са променяни от 2018 г. Увеличението ще бъде минимално с 0,20 стотинки на километър или средно с около 1 лв. на курс в града. За увеличението на цените има правно основание с решение №234/27.08.2024 на Общински съвет Враца:..

публикувано на 14.12.24 в 13:08

Екоинициатива помага на птиците да оцелеят през студените месеци

Част от учениците от мездренското средно училище "Иван Вазов", които са членове на Екокомитета по програма "Екоучилища", обединиха усилия по зададена екоинициатива от кампанията "Зрънце любов". Те поставиха  поставиха хранилка за птици и семена. От 16 години насам началото на декември е старт на кампанията, чиито организатор е  Българското..

публикувано на 14.12.24 в 13:04

Ученици от Мездра слушаха лекции на здравни тематики

От местното сдружение БУМ (Будни устремени мездренчани) тази седмица организираха три лекции в мездренските гимназии на тема "Готин си, когато си здрав", водещ на които беше д-р Сияна Емилова. Тя е завършила Медицински университет в София, а в момента практикува в град Мездра. Целта на лекцията беше да се обърне внимание на важни теми,..

публикувано на 14.12.24 в 12:57
Врачанският митрополит Калиник

Осем години от кончината на Калиник Врачански

С панихида във Враца ще отбелязана осмата годишнина от смъртта на врачанския митрополит Калиник.  Той почина на 26 декември 2016 година.  Богослужебните правила предвиждат траурните служби да се изтеглят преди Рождественските празници. Панихидата ще бъде отслужена в митрополитския храм "св. Николай", където е гробът на архиерея.

публикувано на 14.12.24 в 07:40