"98-ма година излязох от Северозапада, за да отида да студентствам в Търново, след това студентствах в София, след това поработих няколко години в София, но тъй като не мога да търпя София, се върнахме с жена ми в Търново"- каза за себе си авторът.
Животът го принуждава да напусне родния край, но носталгията го тласка към писане, и то на торлашкия диалект.
"Като пиеш вода, като пипнеш земя, като си земеш дълбоко въздух – това сичко е различно от другата част на България. Почнах да пишем на северозападен диалект преди дватринайс години, защото си мислим, че не мое некой да ми кае на мене, че я не мом да се изразявам по начина, по който се изразяват мойте ора"- сподели Стоян Николов.
Доайенът на Литературния клуб към читалище "Развитие" в Белоградчик Ангелина Йотова направи рецензия на този необикновен роман и сподели:
"Що за книга беше това! Не бях чела досега нищо по-объркващо – хем не приемах "червените точки" на героите, хем те ми ставаха по-ясни, по-приветливи и по-човечни. Хора жилави, твърди, безцеремонни, но вътре във всеки от тях блещукаше светлиннка, въпреки беднотията, простотията и безпросветността".
Срещата премина в непринуден разговор за проблемите на торлашкия край и неговите хора, за бъдещите планове на автора и за колорита на месния диалект.
Продължава инициативата за обновяване на църквата в село Каленик. Освен ремонтни работи, предстои благоустрояване на района около храма. Това обясни Габриела Георгиева, секретар на местното читалище, което е сред инициаторите на обновяването. "Остават още няколко неща главно по външната част на църквата. За сега средства има подмяната на..
Излезе от печат първата книга за арт наив изкуство у нас. В нея са събрани съвременни български наивисти. Автор е Даниела Осиковска, която заедно със своя съпруг - арх. Георги Георгиев, поставя началото на Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик. "Всичко започна 2019 г., когато се откри първата музейна експозиция за..
Общинската управа на Криводол се подготвя за провеждането на традиционните "Панаирни дни". От 31 юли до 3 август в града, край който тече река Ботуня, ще има емоции, концерти и време за срещи между приятели. Организаторите на панаирните дни – от местната управа и Народно читалище "Никола Й. Вапцаров 1924", канят не само на организираните концерти, но..
На 26 юли (събота) Монтана ще стане домакин на изключително духовно събитие. В храм „Свети Дух“ ще бъдат донесени частици от чудотворните мощи на петима почитани светци: свети великомъченик Пантелеймон, света Петка Търновска, света Марина, свети Нестор и св. Георги Софийски. Светините ще бъдат тържествено посрещнати в 17:00 ч. от Видинския..
От 4 август се възстановява "синята зона“ в района на пазара във Видин, информираха от общинското предприятие "Зони за платено паркиране". Касае се за участъците от централната градска част, където "синята зона" временно беше преустановена поради извършване на строително-монтажни дейности по проекта за "Основна реконструкция на централна пешеходна..
Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от Регионалното управление на образованието в Монтана...
Центърът за обществена подкрепа в Мездра провежда летни занимания с децата. Днешният ден премина под знака на креативността и грижата за природата. Децата имаха възможност да се включат в разнообразни и забавни дейности, свързани с рециклиране и опазване на околната среда. Изработиха цветна табела от капачки. Направиха и “чичко Тревичко”,..