Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудът краси човека

4
Снимка: Радио ВИДИН
Избрахме в "Нашата тема" днес да говорим за труда - дейност и естествена необходимост за човека. Дефиницията за труда е, че се характеризира с изразходване на определено количество енергия, без вреда за организма и в зависимост от професионалната подготовка, физиологичното състояние и конкретните условия за труд. Според Маркс и Енгелс трудът е отличителна черта на хората, която ги различава от животните, съзнателният труд отличава хората от инстинктите на животните, и характеризира човека като "творец".

Какво се случва с днешната младеж, смятат ли родителите, че е редно още от малки децата да бъдат приучавани на трудови навици и кога младите хора могат да започнат да работят- Пламен Коцев попита видинчани какво мислят по темата.

Снимка"Редно е като завършат, младите да работят, а който иска да учи, да го прави задочно, за да не е в тежест на родителите си. Едно време младите ги възпитаваха на труд по време на ученическите бригади, нямаше наркомани, да се шляят така по улиците... Майките трябва да възпитават децата от най-ранна възраст да знаят, че всичко се постига с труд"
- коментираха хората.  

Имат ли трудови навици децата и кога младите трябва да започнат да работят? Вярно е, че средата и възпитанието оказват главна роля в оформянето на децата като личности, че възпитанието на едно дете е огромно предизвикателство, а оценката за положения труд може да се види след години. Потърсихме и професионално мнение от човек, който работи с деца: 


Снимка"В семейството детето получава своите първи възпитателни въздействия чрез примера на средата, в която расте. Като пример за елементарни трудови навици можем да дадем подреждането на играчките, а в последващ етап почистването и подреждането на стаята, сервиране на масата... Трудовите навици в ученическа възраст са три групи- учебният труд, трудовото обучение като учебна дисциплина, и накрая- полезен труд, който полагат в училище. Като педагог мога да кажа на децата да вярват в себе си, в своето собствено аз. А на родителите ще кажа, че комуникацията ни с тях е най-трудно постижимият компонент в процеса, защото понякога връзката семейство-учител се губи, а ние трябва да бъдем партньори"- обясни Анита Минкова, начален учител в ОУ "Св. Кл. Охридски" във Видин.

Работливи или мързеливи са днешните деца- проверихме и в училище. Срещнахме се с четвъртокласниците от ОУ "Св. Кл. Охридски". Оказа се, че децата са много съвестни, учат си уроците, казват че обичат и физическия труд.

"Полагам умствен труд в училище, а физически труд на село, в градината на баба, помагам и за животните... Полагам труд като уча уроците си, а в къщи помагам на мама с чистенето, грижа се и за домашните си животни... В училище чак толкова труд не полагам, но когато трябва работя в цеха на родителите ми... Винаги помагам в градината, понякога не мога да спра... - разказаха малките работливци.

Още мнения по темата може да чуете в звуковия фал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05