Тържественото отбелязване на 36-годишнината от създаването на Социалния патронаж в Белоградчик ще започне от 10.00 часа.
През 1978 г. Изпълнителният комитет на Градския общински съвет взима решение да се разкрие услугата Домашен социален патронаж като самостоятелна структура. Целта е да се предоставят социални услуги на възрастното население от общината. 135 души е първоначалният капацитет на разкритата услуга. На тези хора се предоставяла топло приготвена храна, един път в седмицата се почиствали домовете им, пазарувало се е на трудно подвижните ползватели, подпомагали се при подготвяне на документи за различни институции. По това време към Патронажа работят и три медицински специалисти, които мерят кръвно налягане и оказват първична помощ по домовете на възрастните хора. Постепенно услугата се разраства и достига капацитет 175 ползватели. Те са обслужвани от 43 души персонал. След икономическата и демографска криза през 2000 г. капацитетът на Социалния патронаж е свит до 120 ползватели. И днес се предоставят същите услуги, но персоналът е намален до 16 души. С три автомобила се разкарва храната в три направления и по селата на общината, където 105 жители се ползват от услугата. Освен за възрастните хора, днес в Социалния патронаж се приготвя и храната за Дневния център за стари хора, за болницата и за новооткрития Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждане. Заедно с това и 90 социално слаби хора получават топъл обяд, приготвен в Социалния патронаж. В архивите се пази името на първата жена, записана за услугата на 1 юни 1979 г. Това е Цвета Савова. Най-дългогодишният ползвател е Павлина Лодозова, която вече 19 години се ползва от услугите на Патронажа.
На тържеството днес са поканени представители на общинската администрация начело с кмета Борис Николов, представители на институции и организации, имащи отношение към социалната дейност, както и ползватели на услугата.
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Детската книга "Нищимошката" беше представена пред малки читатели днес на коледния базар в град Видин. Авторката Цветелина Цветкова сподели, че винаги е приятно да се срещне с читателите от Видин: "Много е хубаво с видинските читатели, винаги е хубаво с тях. И сега от сутринта идват хлапета, майките са прочели " Лейди Гергана" и сега идват да си..
Снежната покривка във Врачанския балкан е достатъчна за любителите на белите спортове. Между 40 и 50 сантиметра бяла пелена е натрупала над града, но съоръженията там не работят поради липсата на електричество, съобщиха от ски център „Пършевица". В събота и неделя малкият влек е готов да заработи, но това ще стане ако има ток. От часове в Балкана няма..
Това стана ясно на последното за годината заседание на общинския съвет, който е принципал на здравното заведение. Пред съветниците временният управител д-р Георги Езекиев обясни необходимостта от подемно устройство. Старият асансьор се чупи редовно, а местните сервизи отказват да го ремонтират, тъй като не искат да поемат рискове от нови повреди...
Представиха книгата „Чипровската духова музика". На компактдиск са събрани 10 автентични хора от този край на страната. Идеята е да се възроди духовата музика в Чипровци. „Чипровската духова музика – вчера, днес, утре!" е книгата на Иван Иванов, по известен в Чипровци, като Иван Дачин. В продължение на две години, с помощта на съмишленици, той..
Дядо Коледа и Снежанка ще раздават подаръци на децата , днес под елхата в град Лом. Инициативата е на Община Лом и Народно читалище " Постоянство" 1856г. а повече за нея разказа Любомир Занфиров-връзки с обществеността към общината: "Това трябваше да се случи на двадесет и първи, както го бяхме обявили, но валеше проливен дъжд и го отложихме за днес...
Коледари обикаляха и наричаха за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите бяха деца и младежи от видинското село. Общо 24% от българите определят отминаващата си 2024 година като "по-лоша", докато 22 на сто я оценяват като "по-добра" за тях и семействата им,..