Възрастни жители, които екип на Радио ВИДИН срещна на площада в Челопек, разказаха, че природата в района е красива, въздухът- чист, но само това не е достатъчно, за да живеят добре. Улиците са в лошо състояние и се нуждаят от ремонт. Както в повечето населени места на Северозапада и в Челопек работа за младите няма. Ето още какво казаха жители на селото:
"Да видят улиците ни какви са... дупки човек ще се удави в тях. Кметът каза, че няма пари за нас за асфалт. С уличното осветление горе-долу сме добре, но дупките по улиците... децата изпочупиха колите си.
За младите няма работа, синът ми ходи на частно, ако го викнат някъде. Осигуровки няма.
Понеже беше 2 юни и оправиха една пейка, но не е само тази пейка в цялото село. Всичко е изпочупено."
Улиците в Челопек не са ремонтирани от 30 години. Изпратени са докладни до Община Враца за отпускане на средства, каза кметът на селото Гриша Григоров:
"Инфраструктурата не е ремонтирана може би от 30 години. Повечето улици са били на асфалт, но сега от дъждовете много улици се изровени. Направили сме запитване, докладни сме пуснали до Община Враца да отпуснат средства за преасфалтиране поне на главните артерии, за да могат хората да се придвижват нормално. Имаме намерение на странични улици да положим бетонова настилка, с течение на времето се надявам да стане и това. Всяка година сме ремонтирали поне по една улица. Надявам се да се представим добре в това отношение."
Преди 30 години е спряла и работата по изграждането на обществената сграда в центъра на Челопек. В момента тя е с неясен статут, съвместна собственост на Общината и потребителната кооперация. От местната управа търсят инвеститор, който да я доизгради и поддържа. Интерес обаче няма, а годността на сградата вече е под въпрос.
Въпреки проблемите с инфраструктурата, хората не бягат, а идват в Челопек. С около 100 души се увеличава населението през летните месеци. Необитаеми къщи почти няма, новопостроените в последните години са над 20. Селото се разраства, каза кметът Гриша Григоров:
"В селото по постоянен адрес са около 460 души, а по настоящ- 530. Има много нови заселници. Купиха си къщи, парцели. Строят и селото се разраства. Най-много ги привличат красотите- изключителната гледка, която се разкрива оттук, и чистият въздух. Имаме доста млади хора, до 40 години са над 100 човека. Новородени имаме поне 3-4. Малко трудно им е на младите да се реализират. Има доста безработица. В селото няма предприятия, няма стопанство, няма поле за реализация. Някои се занимават с дърводобив, със строителство, повечето ходят към Враца, Мездра, Ботевград."
През последните двайсетина години в Челопек са построени около 25 нови къщи. Запустели сгради почти няма, такива са не повече от 2-3. Търсенето е непрекъснато, предлагане засега няма.
Тъй като е в подножието на връх Околчица, през Челопек често преминават туристи. Посещения има непрекъснато и в къщата-музей "Баба Илийца". Изградената преди 10-ина години къща-музей е в центъра на селото и е най-голямата местна забележителност.
Освен подвига на баба Илийца и красивата природа, самите хора на Челопек също са повод за гордост, смята Гриша Григоров:
"Хората са много трудолюбиви, независими и предприемчиви, стига да имат възможност да се проявят."
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..