Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Петровден празнуват занаятчиите

Ключарството, часовникарството и фризьорството са сред "живите" занаяти във Видин

6
Снимка: Радио ВИДИН
На 29 юни, Петровден, празнуват занаятчиите. Занаятите включват множество дейности, свързани с ръчното изработване на предмети. Те могат да се разделят на традиционни занаяти, при които работата се върши по стара технология, и останалите. Някои занаяти се практикуват от векове, докато други са съвременно изобретение или са резултат от популяризирането на занаяти, първоначално практикувани в много ограничен географски район. Повечето от тях изискват комбинация от умение и талант, но те могат да бъдат научени на по-базово ниво от всеки.

Милчо Цанов е един от интересните творци в Мездренско. Той е дългогодишен дърворезбар от село Моравица. Творбите му са изработени с голяма любов, а от тях лъха топлина.

Снимка"Мен си ме влече от дете да дялкам разни фигурки, или го имаш, или го нямаш, при едни в повече, при други по-малко, а при някои го няма изобщо. Преди години едно момче ми повлия доста сериозно, на топла фурна малко й трябва, и така започнах по-сериозно да се занимавам с дърворезба"- разказа пред Петко Котларски дърворезбарят Милчо Цанов.

За работата на занаятчиите и тяхната любов към работата им, проверка направихме и в Чипровци. Сийка Тачева е потомствена килимарка.

"Научих са на занаята от баба ми и майка ми. Като дете помагах на майка ми в направата на килима, как се правят орнаментите- саксиите, клончето, листата. Занаят се краде- гледаш и се учиш! Изкуството ти идва отвътре"- поясни килимарката пред Лилия Димитрова.

Какви са предизвикателствата пред занаятчиите от Северозападния край на България и кои са "живите" занаяти във Видин- попитахме в занаятчийската камара в града.

Стоян Иванов в часовникарското си ателие"Най-големият бранш са фризьорите. В сферата на услугите почти всичко дължим на занаятчиите- ключарите, каменоделците, железарите, мебелистите, бижутерите, плетарството и везбарството, часовникарството. Всички тези занаяти са "живи", работят във Видин. С нищо нивото на видинското занаятчийство не е по-ниско от това в страната. Има и изчезнали от традиционните в миналото занаяти, като куюмджийството, коларството, гайтанджийството, самарджийството, копринарството, казаслъкът. Те са изчезнали по исторически причини. Същевременно от списъка на занаятите от 126 останаха 56 занаята- отпаднаха хлебарите, сладкарите, ситничарите, голяма група занаяти от строителния бранш и електротехниката"- разказа Стоян Иванов, председател на Занаятчийската камара във Видин.  
 
Вярно е, че човек със занаят никога няма да остане без работа, важно е обаче какво ще избере. Затова попитахме събеседника ни какви занаятчии са нужни във Видин и как се обучават.

"На Видин са нужни двама ключари, двама часовникари, двама мебелисти, три плетарки. Малко са бройките и затова няма как да се организира цял курс или паралелка в училищата. Знае се, че туристите подхранват занаятите, а във Видин трудно или по-малко идват такива, затова е трудно за занаятчиите, но не невъзможно"
- категоричен е Стоян Иванов.

Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. Ние им пожелаваме дълголетие и многобройна клиентела!

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45