Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Петровден празнуват занаятчиите

Ключарството, часовникарството и фризьорството са сред "живите" занаяти във Видин

6
Снимка: Радио ВИДИН
На 29 юни, Петровден, празнуват занаятчиите. Занаятите включват множество дейности, свързани с ръчното изработване на предмети. Те могат да се разделят на традиционни занаяти, при които работата се върши по стара технология, и останалите. Някои занаяти се практикуват от векове, докато други са съвременно изобретение или са резултат от популяризирането на занаяти, първоначално практикувани в много ограничен географски район. Повечето от тях изискват комбинация от умение и талант, но те могат да бъдат научени на по-базово ниво от всеки.

Милчо Цанов е един от интересните творци в Мездренско. Той е дългогодишен дърворезбар от село Моравица. Творбите му са изработени с голяма любов, а от тях лъха топлина.

Снимка"Мен си ме влече от дете да дялкам разни фигурки, или го имаш, или го нямаш, при едни в повече, при други по-малко, а при някои го няма изобщо. Преди години едно момче ми повлия доста сериозно, на топла фурна малко й трябва, и така започнах по-сериозно да се занимавам с дърворезба"- разказа пред Петко Котларски дърворезбарят Милчо Цанов.

За работата на занаятчиите и тяхната любов към работата им, проверка направихме и в Чипровци. Сийка Тачева е потомствена килимарка.

"Научих са на занаята от баба ми и майка ми. Като дете помагах на майка ми в направата на килима, как се правят орнаментите- саксиите, клончето, листата. Занаят се краде- гледаш и се учиш! Изкуството ти идва отвътре"- поясни килимарката пред Лилия Димитрова.

Какви са предизвикателствата пред занаятчиите от Северозападния край на България и кои са "живите" занаяти във Видин- попитахме в занаятчийската камара в града.

Стоян Иванов в часовникарското си ателие"Най-големият бранш са фризьорите. В сферата на услугите почти всичко дължим на занаятчиите- ключарите, каменоделците, железарите, мебелистите, бижутерите, плетарството и везбарството, часовникарството. Всички тези занаяти са "живи", работят във Видин. С нищо нивото на видинското занаятчийство не е по-ниско от това в страната. Има и изчезнали от традиционните в миналото занаяти, като куюмджийството, коларството, гайтанджийството, самарджийството, копринарството, казаслъкът. Те са изчезнали по исторически причини. Същевременно от списъка на занаятите от 126 останаха 56 занаята- отпаднаха хлебарите, сладкарите, ситничарите, голяма група занаяти от строителния бранш и електротехниката"- разказа Стоян Иванов, председател на Занаятчийската камара във Видин.  
 
Вярно е, че човек със занаят никога няма да остане без работа, важно е обаче какво ще избере. Затова попитахме събеседника ни какви занаятчии са нужни във Видин и как се обучават.

"На Видин са нужни двама ключари, двама часовникари, двама мебелисти, три плетарки. Малко са бройките и затова няма как да се организира цял курс или паралелка в училищата. Знае се, че туристите подхранват занаятите, а във Видин трудно или по-малко идват такива, затова е трудно за занаятчиите, но не невъзможно"
- категоричен е Стоян Иванов.

Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. Ние им пожелаваме дълголетие и многобройна клиентела!

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27