Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се подобри ли сигурността в селата

Хората за престъпленията: "Кражби има, защото много им прощават"

Снимка: Ваня Минева
В обществено-политическия час в "Посоките на делника", в разгара на лятото и сезонната полска работа говорим за сигурността в селата и мерките, които би трябвало да се предприемат, за да се подобри животът на хората. Официалната информация на Асоциацията на българските села, е че между 15% и 20% от реколтата се краде. Предложението е в населените места да бъде въведена информационна система с база данни, която да позволява на всеки кмет да добавя информация за престъпленията и извършителите.

"Изпратихме декларация до Народното събрание, Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните, с която настояваме да се увеличи присъствието на патрулни коли и униформени полицаи в селските райони. Трябва да се увеличи и контролът върху пътния трафик. По примера на европейските села настояваме да се въведе ограничение на скоростта до 30 км в час. Полезно ще е и въвеждането на национална система за видеонаблюдение и оптимизиране ролята и правомощията на кметовете на селата. Също е важно и въвеждането на интегрирана аналитична система, която да създава бази с данни за престъпленията"- обясни Петя Вълчева, заместник-председател на Асоциацията на българските села.
 
Не са изключение и посегателствата върху зърнени култури- припомняме ви примера от Врачанско, където миналия месец фермерска война унищожи четири хиляди декара с пролетници. В село Селановци, община Оряхово бяха напръскани с препарат и унищожени 2400 дка с царевица и 1300 дка слънчоглед. В землището на село Галиче, община Бяла Слатина по подобен начин бяха унищожени 90 дка слънчоглед, а в първите дни на месец юли токсичен препарат унищожи още 300 дка пшеница в същото село. След случая заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от Врачанско Явор Хайтов призова полиция, следствие и прокуратура да установят кои са извършителите. Отправи и официално питане до Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация. Планираната дата за отговора е 24 юли.

Снимка"Българското село заслужава нови мерки за сигурност, там се създава 32% от заетостта в България. Обезпокоително е това, че за последните 4-5 години над 100% са нараснали кражбите на селскостопанска техника"
- алармира депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков в интервю на Диана Янкулова за програма "Хоризонт". Народният представител каза още, че могат да бъдат направени доста неща за опазване на реколтата на селските стопани и личната им сигурност.

Какви мерки трябва спешно да бъдат взети, за да се чувстват спокойни за себе си и имуществото си хората в малките населени места? Потърсихме мнението на кмета на град Дунавци, община Видин, Димчо Скорчев.

"Трябва задължително да има видеонаблюдение, да се знае кои коли минават, влизат и излизат от населеното място. По този начин смятам, че ще намалеят кражбите и престъпленията. В момента битовите престъпления са достигнали върха, почти всеки ден има такива. Всяка кражба трябва да се разследва, без значение дали е минимална стойността на откраднатото. Миналата година към областната управа имаше някакви програми за охранители, но те не бяха безпредметни, нямаше никакъв контрол"- каза пред Йорданка Петрова Димчо Скорчев.
 
А какво мисли обикновеният човек за престъпленията и наказанията, и сигурността в селата?

"Кражби има, защото много им прощават. Нямата с какво да платят откраднатото и ги пуснат, и те пак си крадат. Крадат от домовете, докато хората спят. Крадат и от нивите- до Дунава хората бостан и царевица насадили, като идат- обрано. Това ще спре, когато всички отговарят еднакво. По-добре ще бъде, ако сложат камери... Като го завариш в къщи- да го убиеш..."- предлагат хората от Дунавци.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05