Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се подобри ли сигурността в селата

Хората за престъпленията: "Кражби има, защото много им прощават"

Снимка: Ваня Минева
В обществено-политическия час в "Посоките на делника", в разгара на лятото и сезонната полска работа говорим за сигурността в селата и мерките, които би трябвало да се предприемат, за да се подобри животът на хората. Официалната информация на Асоциацията на българските села, е че между 15% и 20% от реколтата се краде. Предложението е в населените места да бъде въведена информационна система с база данни, която да позволява на всеки кмет да добавя информация за престъпленията и извършителите.

"Изпратихме декларация до Народното събрание, Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните, с която настояваме да се увеличи присъствието на патрулни коли и униформени полицаи в селските райони. Трябва да се увеличи и контролът върху пътния трафик. По примера на европейските села настояваме да се въведе ограничение на скоростта до 30 км в час. Полезно ще е и въвеждането на национална система за видеонаблюдение и оптимизиране ролята и правомощията на кметовете на селата. Също е важно и въвеждането на интегрирана аналитична система, която да създава бази с данни за престъпленията"- обясни Петя Вълчева, заместник-председател на Асоциацията на българските села.
 
Не са изключение и посегателствата върху зърнени култури- припомняме ви примера от Врачанско, където миналия месец фермерска война унищожи четири хиляди декара с пролетници. В село Селановци, община Оряхово бяха напръскани с препарат и унищожени 2400 дка с царевица и 1300 дка слънчоглед. В землището на село Галиче, община Бяла Слатина по подобен начин бяха унищожени 90 дка слънчоглед, а в първите дни на месец юли токсичен препарат унищожи още 300 дка пшеница в същото село. След случая заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от Врачанско Явор Хайтов призова полиция, следствие и прокуратура да установят кои са извършителите. Отправи и официално питане до Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация. Планираната дата за отговора е 24 юли.

Снимка"Българското село заслужава нови мерки за сигурност, там се създава 32% от заетостта в България. Обезпокоително е това, че за последните 4-5 години над 100% са нараснали кражбите на селскостопанска техника"
- алармира депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков в интервю на Диана Янкулова за програма "Хоризонт". Народният представител каза още, че могат да бъдат направени доста неща за опазване на реколтата на селските стопани и личната им сигурност.

Какви мерки трябва спешно да бъдат взети, за да се чувстват спокойни за себе си и имуществото си хората в малките населени места? Потърсихме мнението на кмета на град Дунавци, община Видин, Димчо Скорчев.

"Трябва задължително да има видеонаблюдение, да се знае кои коли минават, влизат и излизат от населеното място. По този начин смятам, че ще намалеят кражбите и престъпленията. В момента битовите престъпления са достигнали върха, почти всеки ден има такива. Всяка кражба трябва да се разследва, без значение дали е минимална стойността на откраднатото. Миналата година към областната управа имаше някакви програми за охранители, но те не бяха безпредметни, нямаше никакъв контрол"- каза пред Йорданка Петрова Димчо Скорчев.
 
А какво мисли обикновеният човек за престъпленията и наказанията, и сигурността в селата?

"Кражби има, защото много им прощават. Нямата с какво да платят откраднатото и ги пуснат, и те пак си крадат. Крадат от домовете, докато хората спят. Крадат и от нивите- до Дунава хората бостан и царевица насадили, като идат- обрано. Това ще спре, когато всички отговарят еднакво. По-добре ще бъде, ако сложат камери... Като го завариш в къщи- да го убиеш..."- предлагат хората от Дунавци.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45