Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се подобри ли сигурността в селата

Хората за престъпленията: "Кражби има, защото много им прощават"

Снимка: Ваня Минева
В обществено-политическия час в "Посоките на делника", в разгара на лятото и сезонната полска работа говорим за сигурността в селата и мерките, които би трябвало да се предприемат, за да се подобри животът на хората. Официалната информация на Асоциацията на българските села, е че между 15% и 20% от реколтата се краде. Предложението е в населените места да бъде въведена информационна система с база данни, която да позволява на всеки кмет да добавя информация за престъпленията и извършителите.

"Изпратихме декларация до Народното събрание, Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните, с която настояваме да се увеличи присъствието на патрулни коли и униформени полицаи в селските райони. Трябва да се увеличи и контролът върху пътния трафик. По примера на европейските села настояваме да се въведе ограничение на скоростта до 30 км в час. Полезно ще е и въвеждането на национална система за видеонаблюдение и оптимизиране ролята и правомощията на кметовете на селата. Също е важно и въвеждането на интегрирана аналитична система, която да създава бази с данни за престъпленията"- обясни Петя Вълчева, заместник-председател на Асоциацията на българските села.
 
Не са изключение и посегателствата върху зърнени култури- припомняме ви примера от Врачанско, където миналия месец фермерска война унищожи четири хиляди декара с пролетници. В село Селановци, община Оряхово бяха напръскани с препарат и унищожени 2400 дка с царевица и 1300 дка слънчоглед. В землището на село Галиче, община Бяла Слатина по подобен начин бяха унищожени 90 дка слънчоглед, а в първите дни на месец юли токсичен препарат унищожи още 300 дка пшеница в същото село. След случая заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от Врачанско Явор Хайтов призова полиция, следствие и прокуратура да установят кои са извършителите. Отправи и официално питане до Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация. Планираната дата за отговора е 24 юли.

Снимка"Българското село заслужава нови мерки за сигурност, там се създава 32% от заетостта в България. Обезпокоително е това, че за последните 4-5 години над 100% са нараснали кражбите на селскостопанска техника"
- алармира депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков в интервю на Диана Янкулова за програма "Хоризонт". Народният представител каза още, че могат да бъдат направени доста неща за опазване на реколтата на селските стопани и личната им сигурност.

Какви мерки трябва спешно да бъдат взети, за да се чувстват спокойни за себе си и имуществото си хората в малките населени места? Потърсихме мнението на кмета на град Дунавци, община Видин, Димчо Скорчев.

"Трябва задължително да има видеонаблюдение, да се знае кои коли минават, влизат и излизат от населеното място. По този начин смятам, че ще намалеят кражбите и престъпленията. В момента битовите престъпления са достигнали върха, почти всеки ден има такива. Всяка кражба трябва да се разследва, без значение дали е минимална стойността на откраднатото. Миналата година към областната управа имаше някакви програми за охранители, но те не бяха безпредметни, нямаше никакъв контрол"- каза пред Йорданка Петрова Димчо Скорчев.
 
А какво мисли обикновеният човек за престъпленията и наказанията, и сигурността в селата?

"Кражби има, защото много им прощават. Нямата с какво да платят откраднатото и ги пуснат, и те пак си крадат. Крадат от домовете, докато хората спят. Крадат и от нивите- до Дунава хората бостан и царевица насадили, като идат- обрано. Това ще спре, когато всички отговарят еднакво. По-добре ще бъде, ако сложат камери... Като го завариш в къщи- да го убиеш..."- предлагат хората от Дунавци.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15