Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лечението в миналото и днес

Баячки и русалии лекували в миналото във Видинско

8
Лечение с кост
Снимка: Десислава Божидарова
В последния ден на месец юли ви пренасяме чрез радиоефира в миналото. В лечебните практики на старите българи са се преплитали легендарното и практически доказаното. Хората са се опитвали да омилостивят някои от заразните болести, за които не е имало лек. Говорим за някои от традициите в билколечението, баенето, наместването на крайници. Как са се лекували нашите предци? Разказва ни етнографът от Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова:


"В миналото хората са се лекували само при баби или билкари, които са знаели тайните на лечението, при врачки. Но се е знаело- във всяко село си е имало една, две, три в по-големите села, жени, които са можели да лекуват. На лекар рядко се е ходело, в изключителни случаи.

Лечение на болен кръстТези жени-лечителки са помагали при раждането, знаели са и различни методи на лечение. Сега все още се ходи при баячки, които баят срещу уроки най-вече. Хората се опитват да се предпазят от лошото по всякакви възможни начини. Единият от тях е чрез баене. По-скоро това е един психологически момент- това монотонно шепнене, което се получава при баене, може би успокоява човекът и минава главоболието му, защото това е едно от оплакванията, които баячките лекуват. Чакръкчиите- те вече трябва да имат повече познания и не във всяко село е имало човек, който може да намести счупен крайник. В нашия край е много известен Ангел Белия. Даже има хора, които си спомнят как ги е лекувал, как им е наместил ръце, крака. Какви златни ръце е имал, колко много им е облекчил болката и т.н. Неговият син също се занимава с този вид дейност, но няма тази популярност. Не само в нашия край, идваха хора от различни места да го търсят за помощ. Но не зная дали неговият син е все още жив и дали се занимава все още с този вид ортопедична дейност."
 
Плетене на Еньовденски венецХората от Видинско знаят, че на Алботинския манастир се спи под цветето росен. Там, в миналото, са ходили болните от епилепсия и болните от безплодие жени, за да се лекуват, но точно на определен ден и се е спазвал специален ритуал.

Има различни практики за болести, които хората не могат да си обяснят. Това са болестите на душата. Вярва се, че ако човек пие вода, в която е гасено живо въгленче; ако пие вода, в която са киснати определени билки; ако болният бъде изкъпан в отвара от билки и му бъде облечена риза, която после да бъде оставена на кръстопът, ще оздравее.  

Докато говорех с Десислава Божидарова си спомних как бях гледала документален филм за народните практики в България и голямо впечатление ми бе направило лечението на болен от група мъже, които пеят и наричат за здраве. Ето каква е била тази група:

Русалийска дружина, предвождана от ватафин – съвременна възстановка на обичая от самодеен състав от Северна България"Това са били русалските дружини, които са лекували тежко болните. Самите дружини обикалят селото и благославят за здраве, и когато в една къща има тежко болен човек, той бива изнасян навън. Русалиите танцуват около него и пеят. Вярва се, че един от тях ще отнеме тази болест, той ще се нагърби с нея, за да я изнесе и болният, който бива понатискан, тъпкан, газен и т.н. и се вярва, че той после може да оздравее. Тази практика я има и при кукерите."

Нямаше как да не попитам за мнение по въпроса с народните лечители, които наместват крайници, и рехабилитатора в Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) във Видин- Павел Павлов. Споделяли ли са клиентите на Центъра с него да са посещавали такива лечители:

"По принцип повечето казват, че едно време, преди години, са ходили при подобни лечители. Но при повечето оздравяването си е естествен процес, но хората смятат, че определен човек ги е излекувал. Наистина има хора, които помагат, но трябва много добре да познават костно-мускулния апарат, да са го правили много пъти. Има и голям процент риск от такава помощ, може някой да те остави инвалид за цял живот или да ти усложни положението."  

Такова е мнението на рехабилитаторът Павел Павлов за неговите "колеги" - народните лечители, които наместват крайници. Аз мисля, че надеждата за оздравяване кара хората да опитат всичко и за това често стават жертва на ловки манипулатори, които се възползват от болните. Всеки търси своята бяла лястовица и се надява, че тя е кацнала наблизо до някой лечител, лечебно място или билка, които ще върнат здравето и благополучието.

СнимкаКлиентите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин през летния сезон наблягат на рехабилитацията и отдихът. През този месец те бяха за поредна година на лагер в Специализираната болница за рехабилитация във Вършец. Там те си почиват и същевременно се лекуват, което е идеалната комбинация за хора с увреждания. За посещението в балнеосанаториума и за двигателната активност на хората с намалена мобилност през лятото разговаряме с рехабилитатора в Центъра Павел Павлов:

"Получи се съчетание между почивка и рехабилитация. Бяхме във Вършец шест дена- от 13 до 18 юли. Всеки пациент от нашите клиенти се срещна в началото с доктор от лечебното заведение и след разговор с него и преглеждане на медицинската му документация, вече лекарят преценява какви процедури ще му назначи. Основно назначаваха масажи, физиотерапия и лечение чрез вода."

Клетка на Роше в ЦСРИ-ВидинОт началото на годината в ЦСРИ имат нова придобивка- "Клетка на Роше", която се използва за двигателна рехабилитация. Уредът подобрява двигателния обем на клиентите и засилва определена мускулатура. Павел Павлов е категоричен, че във всяка добра зала за кинезитерапия трябва да има такова пособие.

Цялото предаване "Едно" чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Коледна работилничка за децата в Брусен започва днес

С много коледни инициативи за децата в село Брусен  се включват читалищните работници от НЧ "Светлина 1931". Днес от 10 часа децата ще изработват коледни бисквити при Тишко. Днешната инициатива предхожда още други, като коледуване, коледен театър и коледно парти, казва кметът на село Брусен Георги Николов: "Работим с малки деца, най-вече с деца..

публикувано на 15.12.24 в 09:40

Шоколадчетата с благотворителен концерт за Боби

Благотворителен концерт "Стръкче надежда за Боби" организира  ВГ "Шоколадче"  Лом в неделния ден. Концертът е част от благотворителните акции за събиране на пари за лечението на 18-годишния Божидар Петров от монтанското село Смирненски, казва Росица Кръстева, ръководител на групата: "Включваме се в една много специална  благотворителна  кампания..

публикувано на 15.12.24 в 09:00

Празничен концерт изнася видинската християнска рок група "Глашатай"

Традиционен Рождествен концерт ще изнесе днес християнска рок група „Глашатай“ с приятели на състава.  Програмата е от авторски и преводни песни.  Вечните истини от Библията оживяват в съвременен и напълно достъпен формат, пречупени през светогледа на текстописците.  Музикантите създават празничното настроение на събитието, което ще се състои..

публикувано на 14.12.24 в 16:33

Пребиха възрастен мъж след спор за паркомясто

74-годишен мъж от Монтана е с две счупени ребра.  Възрастният човек е бит от две лица след спор за място за паркиране на лека кола.  Инцидентът е станал вчера преди обяд на булевард „Христо Ботев" 69 пред печатницата на пазара, уточняват от преслужбата на полицията в Монтана.  Пострадалият е посетил болницата в града, където лекарите установили..

публикувано на 14.12.24 в 15:06

Обновяват напълно закрития басейн във Враца

Закритият басейн във Враца ще бъде напълно обновен, съобщиха от общинската управа. От там припомниха, че подобен ремонт не е извършван от над 50 години. Във финална фаза са дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на покрития плувен басейн във Враца.  С инвестираните средства от над 2 милиона лева изцяло е подменена дограмата,..

публикувано на 14.12.24 в 13:20

По-висока цена на таксиметровите услуги във Враца от 1 януари

Таксиметровата услуга във Враца поскъпва през новата 2025-а. Всички фирми в таксиметровият бранш ще актуализират цените, който не са променяни от 2018 г. Увеличението ще бъде минимално с 0,20 стотинки на километър или средно с около 1 лв. на курс в града. За увеличението на цените има правно основание с решение №234/27.08.2024 на Общински съвет Враца:..

публикувано на 14.12.24 в 13:08

Екоинициатива помага на птиците да оцелеят през студените месеци

Част от учениците от мездренското средно училище "Иван Вазов", които са членове на Екокомитета по програма "Екоучилища", обединиха усилия по зададена екоинициатива от кампанията "Зрънце любов". Те поставиха  поставиха хранилка за птици и семена. От 16 години насам началото на декември е старт на кампанията, чиито организатор е  Българското..

публикувано на 14.12.24 в 13:04