"В миналото хората са се лекували само при баби или билкари, които са знаели тайните на лечението, при врачки. Но се е знаело- във всяко село си е имало една, две, три в по-големите села, жени, които са можели да лекуват. На лекар рядко се е ходело, в изключителни случаи.
Тези жени-лечителки са помагали при раждането, знаели са и различни методи на лечение. Сега все още се ходи при баячки, които баят срещу уроки най-вече. Хората се опитват да се предпазят от лошото по всякакви възможни начини. Единият от тях е чрез баене. По-скоро това е един психологически момент- това монотонно шепнене, което се получава при баене, може би успокоява човекът и минава главоболието му, защото това е едно от оплакванията, които баячките лекуват. Чакръкчиите- те вече трябва да имат повече познания и не във всяко село е имало човек, който може да намести счупен крайник. В нашия край е много известен Ангел Белия. Даже има хора, които си спомнят как ги е лекувал, как им е наместил ръце, крака. Какви златни ръце е имал, колко много им е облекчил болката и т.н. Неговият син също се занимава с този вид дейност, но няма тази популярност. Не само в нашия край, идваха хора от различни места да го търсят за помощ. Но не зная дали неговият син е все още жив и дали се занимава все още с този вид ортопедична дейност."
Хората от Видинско знаят, че на Алботинския манастир се спи под цветето росен. Там, в миналото, са ходили болните от епилепсия и болните от безплодие жени, за да се лекуват, но точно на определен ден и се е спазвал специален ритуал.
Има различни практики за болести, които хората не могат да си обяснят. Това са болестите на душата. Вярва се, че ако човек пие вода, в която е гасено живо въгленче; ако пие вода, в която са киснати определени билки; ако болният бъде изкъпан в отвара от билки и му бъде облечена риза, която после да бъде оставена на кръстопът, ще оздравее.
Докато говорех с Десислава Божидарова си спомних как бях гледала документален филм за народните практики в България и голямо впечатление ми бе направило лечението на болен от група мъже, които пеят и наричат за здраве. Ето каква е била тази група:"Това са били русалските дружини, които са лекували тежко болните. Самите дружини обикалят селото и благославят за здраве, и когато в една къща има тежко болен човек, той бива изнасян навън. Русалиите танцуват около него и пеят. Вярва се, че един от тях ще отнеме тази болест, той ще се нагърби с нея, за да я изнесе и болният, който бива понатискан, тъпкан, газен и т.н. и се вярва, че той после може да оздравее. Тази практика я има и при кукерите."
Нямаше как да не попитам за мнение по въпроса с народните лечители, които наместват крайници, и рехабилитатора в Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) във Видин- Павел Павлов. Споделяли ли са клиентите на Центъра с него да са посещавали такива лечители:
"По принцип повечето казват, че едно време, преди години, са ходили при подобни лечители. Но при повечето оздравяването си е естествен процес, но хората смятат, че определен човек ги е излекувал. Наистина има хора, които помагат, но трябва много добре да познават костно-мускулния апарат, да са го правили много пъти. Има и голям процент риск от такава помощ, може някой да те остави инвалид за цял живот или да ти усложни положението."
Такова е мнението на рехабилитаторът Павел Павлов за неговите "колеги" - народните лечители, които наместват крайници. Аз мисля, че надеждата за оздравяване кара хората да опитат всичко и за това често стават жертва на ловки манипулатори, които се възползват от болните. Всеки търси своята бяла лястовица и се надява, че тя е кацнала наблизо до някой лечител, лечебно място или билка, които ще върнат здравето и благополучието.Клиентите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин през летния сезон наблягат на рехабилитацията и отдихът. През този месец те бяха за поредна година на лагер в Специализираната болница за рехабилитация във Вършец. Там те си почиват и същевременно се лекуват, което е идеалната комбинация за хора с увреждания. За посещението в балнеосанаториума и за двигателната активност на хората с намалена мобилност през лятото разговаряме с рехабилитатора в Центъра Павел Павлов:
"Получи се съчетание между почивка и рехабилитация. Бяхме във Вършец шест дена- от 13 до 18 юли. Всеки пациент от нашите клиенти се срещна в началото с доктор от лечебното заведение и след разговор с него и преглеждане на медицинската му документация, вече лекарят преценява какви процедури ще му назначи. Основно назначаваха масажи, физиотерапия и лечение чрез вода."От началото на годината в ЦСРИ имат нова придобивка- "Клетка на Роше", която се използва за двигателна рехабилитация. Уредът подобрява двигателния обем на клиентите и засилва определена мускулатура. Павел Павлов е категоричен, че във всяка добра зала за кинезитерапия трябва да има такова пособие.
Цялото предаване "Едно" чуйте в звуковия файл.
Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица. 192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..
Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..
Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март. От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..