Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анета Генчева: "Надявам се, подсигурявайки работа, хората да се върнат в Бойница"

5
Снимка: Радио Видин
Тази сутрин в "Добро утро, кмете" ще ви отведем в община Бойница - най-малката във Видинска област и най-бедната в Европейския съюз. Жителите на общината са около 1200, от които повече от половината са в над трудоспособна възраст. Заради липсата на работа и бедността, много от местните са напуснали родното си място и са намерили препитание в страната или в чужбина. Основният проблем на Бойница е обезлюдяването, категорични са останалите в селото, предимно възрастни хора. Младите семейства са не повече от 3-4, и то не всички от тях живеят целогодишно в Бойница. Ето още какво разказаха местните.

"Кметицата ни е златна, но нямаме хора. Знаеш ли тук колко народ е имало. Много нещо. Работила съм в кръчмата и ми е идвало до гуша от народ, сега няма хора. Това е най-важното. Хората тръгват, защото няма къде да работят... Ние сме 3-4 семейства по-младички. Наистина много е трудно. Няма работа, единствено по програмите за година и след това е трудно. Засега сме тук и наесен си тръгваме за Видин, защото децата са на градина. Ако има работа, бих живяла постоянно тук, защото е много по-спокойно и въздухът е чист."

Защо хората напускат Бойница попитахме и кмета на общината Анета Генчева.

"Средната възраст в община Бойница е 70 години, така че някои си тръгват по обясними причини. Това са възрастни хора. Смъртността е висока. Има периоди през зимата, когато възрастните хора отиват при децата си в градовете, където е по-лесно те да бъдат обгрижвани. Доброто е, че някои се връщат, и то хора около 50-те години, които в големия град остават без работа. Тогава възниква въпросът да се подсигури работа на тях, защото те, връщайки се в Бойница имат къщи, но нямат средства, за да си плащат сметките. Тогава по някакъв начин се опитваме да намерим работа на съответното лице. На по-млади, които идват и са с деца на всяка цена гледам да им подсигуря работа, но в един момент те пак тръгват. Но аз съм оптимист и мисля, че като се сблъскат с трудностите извън Бойница, пак ще се върнат. Надявам се, подсигурявайки работа на хората, те да се върнат. Имаме такива случаи..."

Основен работодател е Общината. Големите земеделски производители, които обработват земята, са си довели работници и от местните са наели малко хора. Ако има голям местен земеделец, той би могъл да наеме на работа от местното население, смята кметът.

СнимкаОпазването на ремонтираните пътища в община Бойница е един от проблемите, с който местната власт се опитва да се справи. Трудно се осигуряват средства за пътищата, а след това Общината не може да ги опази, коментира кметът Анета Генчева:

"Сега основният проблем е, че не можем да опазим тези пътища от тежката селскостопанска техника, която минава, от тировете, които изкарват дървесина, без да се съобразяват с нашите условия. Бяхме поставили знаци и в момента има знаци, които обозначават обиколни пътища. Гледаме да ги изведем извън центъра, защото тук водопроводът по главния път не е подменен и изминавайки тези 50 тона техника водят до аварии. Но не се съобразяват с нашите знаци. Извикахме по-големите фирми, разговаряхме, направихме споразумителен протокол, но не се съобразяват. Това е много съществен проблем, защото много трудно се подсигуряват средства  за пътища..."

От пътищата в общината критичен е участъкът Бориловец- Периловец-Раброво. От третокласния път, който е около 11-12 км, не е останало нищо. Проект за ремонт обаче не е изготвен.
 
Социалните услуги са още един от приоритетите в малката община. В момента има три центъра за настаняване на хора с психични разстройства, защитено жилище, домашен социален патронаж с кухни в Бойница и Раброво, и обществена трапезария. Готов е проект за разкриване на нов център от семеен тип, но от "Красива България" вече два пъти го отхвърлят. Анета Генчева недоумява защо, след като над 2000 психично болни хора в страната чакат за настаняване. Категорична е, че няма да се откаже и ще намери начин да го осъществи.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45