Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът и детският отбор по хандбал са гордостта на село Гложене

5
Снимка: Светослав Цветанов
Гложене е село в община Козлодуй. Името произлиза от растението глог, тъй като преди е било често срещано в селото.  На 20 февруари 1970 г. Гложене е слято със съседното селище от градски тип Букьовци, образувайки град Мизия. Селото остава квартал на града до 1 януари 1978 г., когато е обособено отново като самостоятелно населено място. Днешните жители са около 2800. Пред Йорданка Петрова те разказаха за своите проблеми и изискванията, които имат към кмета си, а те са: да се работи повече за облагородяване на центъра и градинките в селото, както и за занемарените му улици. Друг проблем, който тревожи хората са домовите кражби.

"Няма работа, младежта отива по чужбина, остават празни къщи, после крадат от тях. Работа трябва за хората. Кой знае дали нещо в селото ще се промени и след 20 години, няма оправия. Роми върлуват навсякъде, когато си пожелаят по центъра, крадат от домовете. Към кметството има включена охрана от СОТ, горе-долу веднага реагират дежурните. Друг проблем са ни улиците, разбити стоят. Центърът също не е добре, детските площадки имат нужда от ремонт"- оплакаха се хората от селото.

СнимкаКмет на Гложене втори мандат е Петко Петков. Признава, че не е успял да свърши много заради ограничените средства, отпускани на кметството от община Козлодуй, а всичко, което имат като инфраструктура е наследено от времето на социализма. Тогава са бетонирани улиците, построено е кметството, направена е дори ритуална зала. Тя обаче стои празна и заключена днес, защото младите хора не се женят.

"Всичко има нужда от ремонт, улиците са правени преди 30 години, покрай АЕЦ-а са направени навремето. Кметството е строено 1986 година и ритуалната зала е оттогава, но хората не се женят. Бизнесът в селото е силно ограничен- двама правят хляб, един иска да прави дърводелски цех, вървят магазинчетата и кръчмите само"- разказа Петко Петков.
 
Кметът на Гложене се хвали със спортната площадка с изкуствено покритие, завършена наскоро с финанси от държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Съоръжението е пригодено за баскетбол и волейбол, тенис на корт има две съблекални и места за 100 зрители. Гордост за Гложене е и местният детски отбор по хандбал. Имат и герб, символите в който са избрани от кмета- лъвът, глогът, на който селото е кръстено, река Огоста и житният клас.

"Нямахме герб, затова реших да избера символите. Лъвът е там, да речем, защото сме смели"- поясни кметът.

Целия разговор с кмета Петко Петков и хората от Гложене може да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05