Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът и детският отбор по хандбал са гордостта на село Гложене

5
Снимка: Светослав Цветанов
Гложене е село в община Козлодуй. Името произлиза от растението глог, тъй като преди е било често срещано в селото.  На 20 февруари 1970 г. Гложене е слято със съседното селище от градски тип Букьовци, образувайки град Мизия. Селото остава квартал на града до 1 януари 1978 г., когато е обособено отново като самостоятелно населено място. Днешните жители са около 2800. Пред Йорданка Петрова те разказаха за своите проблеми и изискванията, които имат към кмета си, а те са: да се работи повече за облагородяване на центъра и градинките в селото, както и за занемарените му улици. Друг проблем, който тревожи хората са домовите кражби.

"Няма работа, младежта отива по чужбина, остават празни къщи, после крадат от тях. Работа трябва за хората. Кой знае дали нещо в селото ще се промени и след 20 години, няма оправия. Роми върлуват навсякъде, когато си пожелаят по центъра, крадат от домовете. Към кметството има включена охрана от СОТ, горе-долу веднага реагират дежурните. Друг проблем са ни улиците, разбити стоят. Центърът също не е добре, детските площадки имат нужда от ремонт"- оплакаха се хората от селото.

СнимкаКмет на Гложене втори мандат е Петко Петков. Признава, че не е успял да свърши много заради ограничените средства, отпускани на кметството от община Козлодуй, а всичко, което имат като инфраструктура е наследено от времето на социализма. Тогава са бетонирани улиците, построено е кметството, направена е дори ритуална зала. Тя обаче стои празна и заключена днес, защото младите хора не се женят.

"Всичко има нужда от ремонт, улиците са правени преди 30 години, покрай АЕЦ-а са направени навремето. Кметството е строено 1986 година и ритуалната зала е оттогава, но хората не се женят. Бизнесът в селото е силно ограничен- двама правят хляб, един иска да прави дърводелски цех, вървят магазинчетата и кръчмите само"- разказа Петко Петков.
 
Кметът на Гложене се хвали със спортната площадка с изкуствено покритие, завършена наскоро с финанси от държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Съоръжението е пригодено за баскетбол и волейбол, тенис на корт има две съблекални и места за 100 зрители. Гордост за Гложене е и местният детски отбор по хандбал. Имат и герб, символите в който са избрани от кмета- лъвът, глогът, на който селото е кръстено, река Огоста и житният клас.

"Нямахме герб, затова реших да избера символите. Лъвът е там, да речем, защото сме смели"- поясни кметът.

Целия разговор с кмета Петко Петков и хората от Гложене може да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45