Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Григоров-Оклей: Навремето играехме за чест и слава, а днешните футболисти искат само пари

4
Снимка: Радио ВИДИН

В рубриката "Ретро спорт" на Клуб Спорт гостува Асен Григоров, по прякор "Оклей". Той е част от славния футболен тим на видинското село Кошава, който преди повече от 60 години е страшилище за елитните отбори, не само в региона, но и в цялата страна.

"Кошава е малко село, но имаше голям футболен отбор. До 1966 година играехме с отбори от цяла Северозападна България- от Плевен, през Враца, Монтана, Видин. На нашите мачове идваха и от Видин, за да ни гледат. И със "Славия" играхме тук, победихме ги с 4:0, имаме и международни срещи- с "Майданпек" Югославия. Старо и младо- всичко беше на стадиона, нямаше свободни места. Но от този отбор останахме само двама, всички останали си отидоха от този свят. Големият футбол в Кошава започна през 1954 година, през 1955 година спечелихме Окръжната Купа- победихме на финала във Видин Ново село с 5:0. Тогава ръководството на селото реши да бъде изграден стадион, открихме го с приятелски мач с отбора на ломското село Якимово. Направиха цял спортен комплекс- с баскетболно игрище, волейболно игрище, лекоатлетическа писта. Беше много весело, много народ, другите села ни завиждаха, но сега няма нищо. В Кутово видях в средата на стадиона една крава да пасе, тук е същото, вече няма хора, няма деца, няма кой да играе... просто да плаче човек. Беднотията направи така, че хората напуснаха селото.", обяснява Асен Григоров.

Защо днешният български футбол е в незавидно състояние?

"Навремето не съм искал пари, не съм искал нищо- всички играехме за слава, за селото. А сега кой ще играе за слава? Всеки, и в най-ниската група, иска пари.", категоричен е Асен Григоров.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Врачанският "Ботев" възстановява щети на стадиона на "Спартак"

След суровата санкция от 3 800 лева, която беше наложена на врачанския Ботев след първото за сезона домакинство, от дисциплинарната комисия пропуснаха елитния тим след срещите от 3-ия кръг. Припомням, че тимът на Христо Янев изпусна трите точки във Варна с нелепо получен го в последните секунди на добавеното време, завършвайки 1:1 с местния "Спартак"...

публикувано на 06.08.25 в 09:54

14 гола в първия кръг на "Кариана Къп"

С резултатни мачове започна четвъртото издание на турнира "Кариана Къп", организиран в памет на Милан Йосифов. В откриващата среща домакините от "Кариана" Ерден не срещнаха съпротива от отбора на "Миньор" Чипровци и постигнаха убедителна победа с 4:1 . За домакините отбелязаха Денис Димитров, Красимир Георгиев, Ивайло Кирилов и Александър..

публикувано на 05.08.25 в 08:28

Безплатен превоз за мача на "Ботев" с "Монтана"

Привържениците на "Ботев" /Враца/ ще подкрепят любимците си на стадион „О госта". От фен клуба „Ботев Враца завинаги" призоваха своите членове и симпатизанти за съпричастност. От клубната управа организират и безплатен превоз за всички желаещи /записванията стават на телефон 0884109836, сборният пункт е на стадиона, а тръгването в деня на мача в..

публикувано на 05.08.25 в 07:11

И "Локо" София препъна "Монтана"

"Монтана" отстъпи с 0:3 визитата си на столичния "Локомотив" в среща от 3-ия кръг на efbet лига. Това бе втората загуба за новаците в елита, които имат и един равен. Столичани си осигуриха победата до 20-ата минута след попадения на Анте Аралица /4/, Спас Делев /16/ и Ерол Дост /20/. "Монтанци" пропиляха две чисти положения на Илиъс Илиадис, като..

публикувано на 04.08.25 в 11:56

13 медала за "Бдин 77" от Държавния шампионат по кану-каяк

Състезателите на видинския клуб "Бдин 77" спечелиха 4 златни,, 5 сребърни и 4 бронзови медала от Държавния индивидуален шампионат по кану-каяк за деца, юноши и девойки младша и старша възраст. На гребния канал в Пловдив с три шампионски титли се отличи Кристиян Георгиев при юношите старша възраст. Той спечели златни медали на едноместен каяк 500, 1000 и..

публикувано на 04.08.25 в 11:04

Силно представяне на "Бонония" Видин в Държавния шампионат по кану-каяк

Над 20 медала заслужиха състезателите на видинския клуб по водни и гребни спортове "Бонония" от Държавния индивидуален шампионат по кану-каяк за подрастващи в Пловдив. Видинските гребци завоюваха 6 златни, 8 сребърни и 11 бронзови медала. При момичетата с три шампионски титли се отличи Милана Душев-Янич. Тя заслужи златни медали на едноместен каяк 500,..

публикувано на 04.08.25 в 11:02

Футболното дерби на Северозапада е в петък

Определиха дните и началните часове на следващите два мача на "Ботев" в Първа лига. Поради телевизионните права, графикът на мачовете се прави на по-малки периоди от време, което пречи на елитните клубове да планират изявите си. Според графика, спуснат от Спортно-техническата комисия на БФС, на врачани им предстои гостуване в Монтана и домакинство на..

публикувано на 04.08.25 в 09:52