Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато има втори шанс след разрухата

5
Снимка: Архив Радио Видин
Запустяло училище, стихнала глъчка в детска градина, рушащи се сгради, тревясал двор- това е често срещана, за съжаление, картина в много български села. Към нея, без да преувеличаваме, можем да прибавим и тъжната гледка на самотноживеещи възрастни хора, и получаваме обичайния изглед, носещ белезите на сивотата и самотата в почти всяко село у нас. Разбира се, не липсват и изключения - пример за възможността за втори шанс за пустеещите сгради и останалите сами хора. Случаят, за който ще ви разкажем, ни отвежда в ломското село Добри дол. Там ученици отдавна не прекрачват училищния праг, а в детската градина от дълго време няма деца. Сградите на тези учебни заведения са намерили друго приложение - там са поместени Домът за възрастни хора с деменция и Домът за стари хора, които делят общ двор.


Домът за възрастни с деменция е създаден през 1968 г. и първоначално е бил "Дом за жени със сенилна деменция", по-късно започва и настаняването на мъже. Днес капацитетът му е 50 души. Домът за стари хора е разкрит като услуга през 2000 г. Там се настаняват възрастни, които могат сами да се грижат за себе си. Капацитетът е 25 души. Освен общ двор, двете социални заведения имат и общ управител- Наталия Славчева, която е убедена, че най-важното в работата на персонала, е да има сърце. С Наталия Славчева разговаря сътрудникът ни Владо Недев:

Снимка"Екипът, който се грижи за хората е добре подбран. Показателното е това, че има млади хора, което за работа в такава сфера е много трудно да се задържи млад човек на такава работа, където се работи с възрастни хора и хора с деменция. Но социалните работници са чудесни млади момичета, които се справят много добре със задълженията си. По-скоро те го приемат като някакво предизвикателство пред тях- постоянно да има нови и нови моменти в тяхната работа. Всички се подкрепяме и си помагаме взаимно. Един вид това е едно голямо семейство. Дори се сещам сега, че при една проверка проверяващите казаха, че нашите потребители се чувстват щастливи, което много ме зарадва."   

Домът за възрастни хора с деменция и Домът за стари хора в Добри дол са отдалечени от общинския център- град Лом, на 25 км. Има редовен транспорт, Домът разполага и със служебен превоз. Наскоро в селото е открит стоматологичен кабинет, а настанените в двете социални заведения ще могат да ползват услугите му. Помислено е и за свободното време и развлечението на обитателите на Дома за стари хора- те често ходят и на екскурзии- до сега са посетили Добридолския, Лопушанския и Изворския манастир.  

За удобствата и комфорта на хората, настанени в Дома за възрастни хора с деменция и Дома за стари в Добри дол, също се мисли. Ежегодно се прави ремонт и обновяване на помещенията, понякога има и по-мащабни ремонти, каза управителят Наталия Славчева:

"Поддържат се едни доста добри стандарти за живот, за да се чувстват хората добре. Предстои и подмяна на котела, който е на твърдо гориво, за да минем на отопление на метан. Това ще стане от новия отоплителен сезон."

Дядо Милчо от ломското село Замфир е настанен в дома за стари хора в Добри дол. Въпреки своите 82 години не е отчаян и самотен, намира смисъл на живота си в това да поддържа зеленчукова градинка в Дома и не може да си представи ежедневието, ако не е полезен с нещо. Пред Владо Недев дядо Милчо казва скромно:

"Селски човек съм, тук правя това, което съм правил и у дома." Зеленчуците, които произвежда възрастният човек, радват и обитателите, и персонала на дома.

Годините може да са много, но дядо Милчо и останалите обитатели на домовете са истински пример как тъжните факти, които са ги довели тук, могат да получат повече цвят, удовлетворение и смисъл, защото животът продължава и след 80-ет.

В предаването "Заедно" продължаваме да следим една социална тема, предизвикала голям интерес в българското общество. Става дума за хладилниците за бедни, които се поставят от доброволци и от които всеки в нужда може да си вземе храна по всяко време на денонощието. Инициативата се разраства, даже в международен план. Новината е, че в Монтана също вече има такъв хладилник. Това бе и поводът отново да се свържа с автора на идеята Стефан Чолаков:

Снимка"Броихме, че вече има 32 хладилника в България. Ние не познаваме 95% от хората, които са поели инициативата. Отдавна нещата излязоха извън нас. Хората поемат инициатива и започват да си помагат един на друг, без да държим дори и връзка помежду си. Невероятно е, че досега никой не е оставил едно нещо, което да не е годно за ядене. За 3 месеца аз съм изхвърлил един домат, просто защото беше смачкан. Всичко друго е годно за ядене и е много вкусно. Много е готино, че е заразително. Знаете ли- в Гърция също българин е извадил хладилник и дойдоха от гръцката телевизия и ни взеха интервю. В Италия този пост е споделен 1 400 пъти в италианския фейсбук, защото там има много българи. Направило е впечатление извън България!"

От ефира на Радио Видин ще продължим да следим всички добри дела на инициативата "АКО СИ ДАЛ..." и да Ви информираме за тях.  

Цялото предаване "Заедно" чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40