Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасните сгради- грижат ли се общинските ръководства за безопасността ни

5
Снимка: Радио ВИДИН
Твърде често сме свидетели на неприятни инциденти със стари и необезопасени сгради. Част от тях са останали недовършени заради финансовата криза, а други са престарели и забравени след дългогодишна експлоатация. Спорът обикновено се води около това, чия е собствеността им. Често собствениците на такива имоти не са наясно със своите задължения.

Попитахме видинчани знаят ли кои са проблемните сгради в града и прави ли се нещо за тяхното възстановяване или разрушаване.

"Аз не виждам никъде да има опасни сгради ... Не знам дали има и не съм обърнала внимание ... Има доста опасни сгради, например старата поща в квартал "Калето"
- такива бяха разнопосочните отговори от жители на крайдунавския град в анкетата на Пламен Коцев. Потърсихме и коментар от Община Видин за състоянието на опасните сгради и мерките относно тяхното обезопасяване, но не получихме отговор по темата.

Във видинското село Търняне самодейците репетират в опасна сграда. Зданието е от 20-те години на миналия век, когато е построено за училище. След закриването му, в сградата е преместено читалището, което дотогава развивало дейността си в Културния дом. И двете сгради са общински, обясни секретарят на народно читалище "Радост 1929" Мария Карова. С нея се срещна Стефка Павлова.

Читалището в Търняне"Три години се молим да решат нашия проблем. Имаме много грамоти и плакети за добро представяне на различни фестивали. Преди две години дойде и комисия, която определи сградата като опасна. Ние просто седим и чакаме. Сградата пропада. Сега искрено се надяваме новото общинско ръководство да ни помогне"
- каза за Радио  ВИДИН Мария Карова. В сградата на Културния дом, където има салон и самодейците се надяват отново да се преместят, в момента се помещава кметството. Там работи и единственият магазин в Търняне, село в което живеят около 130 души. Как ще бъде разпределен наличният сграден фонд и ще намерят ли нов дом самодейците от читалище "Радост -1929", предстои да реши новата общинска власт във Видин.

Във видинското село Покрайна сградата на закритото училище се руши и е потенциално опасна. За да ограничат достъпа до нея, от кметството са поставили цветни ленти.

Бившето училище в Покрайна"От 2008 година училището не функционира. До 2011 сградата се поддържаше и нямаше кражби. След това масово започна рушенето на постройката. Всичко се разграби. Ние лично заградихме пространството, за да предпазим хората от инциденти" - това каза пред Стефка Павлова кметът на Покрайна Валентин Маринов.

Има ли опасни сгради на територията на община Белоградчик? Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси отговор от заместник кмета Антон Трифонов.

"Действително има изоставени опасни сгради в нашата община. Периодично се правят огледи на място от общинска администрация и ако действително има такива, се прави предупреждение към собствениците. Ако не се предприемат действия, се намесва и Общината. Имахме конкретен случай с една къща, за която вече пускаме няколко предупредителни писма.
Останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, Снимка-2012 г.Проблем е и бившият телефонен завод. Общината, обаче, на този етап не може да си позволи разрушаването му, защото това е финансово неизгодно"
- каза Антон Трифонов.

Опасните сгради в община Лом са единични случаи. Сътрудникът ни Владимир Недев се включи с коментар по темата ни днес.

"Общината е предприела съответните мерки и е предупредила собствениците да поддържат сградите в добро и неопасно състояние. Такава е сградата на бившото военно окръжие в Лом. В промишлената зона също има изоставени сгради, но те са по-отдалечени и не са толкова опасни."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29