Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасните сгради- грижат ли се общинските ръководства за безопасността ни

5
Снимка: Радио ВИДИН
Твърде често сме свидетели на неприятни инциденти със стари и необезопасени сгради. Част от тях са останали недовършени заради финансовата криза, а други са престарели и забравени след дългогодишна експлоатация. Спорът обикновено се води около това, чия е собствеността им. Често собствениците на такива имоти не са наясно със своите задължения.

Попитахме видинчани знаят ли кои са проблемните сгради в града и прави ли се нещо за тяхното възстановяване или разрушаване.

"Аз не виждам никъде да има опасни сгради ... Не знам дали има и не съм обърнала внимание ... Има доста опасни сгради, например старата поща в квартал "Калето"
- такива бяха разнопосочните отговори от жители на крайдунавския град в анкетата на Пламен Коцев. Потърсихме и коментар от Община Видин за състоянието на опасните сгради и мерките относно тяхното обезопасяване, но не получихме отговор по темата.

Във видинското село Търняне самодейците репетират в опасна сграда. Зданието е от 20-те години на миналия век, когато е построено за училище. След закриването му, в сградата е преместено читалището, което дотогава развивало дейността си в Културния дом. И двете сгради са общински, обясни секретарят на народно читалище "Радост 1929" Мария Карова. С нея се срещна Стефка Павлова.

Читалището в Търняне"Три години се молим да решат нашия проблем. Имаме много грамоти и плакети за добро представяне на различни фестивали. Преди две години дойде и комисия, която определи сградата като опасна. Ние просто седим и чакаме. Сградата пропада. Сега искрено се надяваме новото общинско ръководство да ни помогне"
- каза за Радио  ВИДИН Мария Карова. В сградата на Културния дом, където има салон и самодейците се надяват отново да се преместят, в момента се помещава кметството. Там работи и единственият магазин в Търняне, село в което живеят около 130 души. Как ще бъде разпределен наличният сграден фонд и ще намерят ли нов дом самодейците от читалище "Радост -1929", предстои да реши новата общинска власт във Видин.

Във видинското село Покрайна сградата на закритото училище се руши и е потенциално опасна. За да ограничат достъпа до нея, от кметството са поставили цветни ленти.

Бившето училище в Покрайна"От 2008 година училището не функционира. До 2011 сградата се поддържаше и нямаше кражби. След това масово започна рушенето на постройката. Всичко се разграби. Ние лично заградихме пространството, за да предпазим хората от инциденти" - това каза пред Стефка Павлова кметът на Покрайна Валентин Маринов.

Има ли опасни сгради на територията на община Белоградчик? Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси отговор от заместник кмета Антон Трифонов.

"Действително има изоставени опасни сгради в нашата община. Периодично се правят огледи на място от общинска администрация и ако действително има такива, се прави предупреждение към собствениците. Ако не се предприемат действия, се намесва и Общината. Имахме конкретен случай с една къща, за която вече пускаме няколко предупредителни писма.
Останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, Снимка-2012 г.Проблем е и бившият телефонен завод. Общината, обаче, на този етап не може да си позволи разрушаването му, защото това е финансово неизгодно"
- каза Антон Трифонов.

Опасните сгради в община Лом са единични случаи. Сътрудникът ни Владимир Недев се включи с коментар по темата ни днес.

"Общината е предприела съответните мерки и е предупредила собствениците да поддържат сградите в добро и неопасно състояние. Такава е сградата на бившото военно окръжие в Лом. В промишлената зона също има изоставени сгради, но те са по-отдалечени и не са толкова опасни."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52