Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Бъдни вечер

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

Днес отбелязваме Бъдни вечер - денят, предхождащ Рождество Христово. Във всички православни храмове се отслужва света Литургия. В катедрален храм "Св. Димитър" във Видин ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева литургия. Тя ще започне от 9,30 часа и ще бъде оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.

Бъдни вечер се отбелязва семейно от всички християни, които се събират в очакване на Рождество Христово. На Бъдни вечер всичко се случва в семейството, всяко действие е свързано с вярванията на хората, нищо не е случайно. Това каза етнографът от Регионален исторически музей - Видин Десислава Божидарова и добави, че Бъдни вечер е едно тайнство:

"Целият ден преди Бъдни вечер протича в подготовка за вечерята, която ние разбираме като вечеря, но в миналото това хранене не е било просто хранене, то е било ритуално. Мъжете са тези, които подсигуряват бъдника, подсигуряват защитата на дома. А жените са тези, които приготвят ястията, които ще бъдат поставени на трапезата. Въобще на тази трапеза всеки един детайл носи своята символика и има някаква магическа натовареност."

През деня мъжете отиват в гората, за да изберат здраво дърво за бъдник. То трябва да е от круша или дъб, за да гори през цялата нощ. През това време жените приготвят хлябовете. Хлябът е изключително важен, каза етнографът:

"Няма празник нито от календарния цикъл, нито от семейния цикъл, на който да не се приготвя специален обреден хляб. А за Бъдни вечер в нашия край са се приготвяли много хлябове - 12-13. Но най-важният от тях е Боговицата. Това е този хляб, който има слънце на него. Той самият прилича на слънце. В този хляб се слага паричката и той е първият, който се разчупва от стопанина. От него се отделя по едно парче за всеки от дома и едно за къщата. Следи се на кого ще се падне паричката. Най-доволни са били, ако се падне на дома, защото всички ще бъдат добре, или на стопанина на къщата."

Трапезата на Бъдни вечер се състои само от постни ястия. Броят им винаги е нечетен, като в миналото хората се стремели ястията да бъдат 7, 9 или 12. 

"Седем, защото толкова са дните от седмицата. Девет, защото са необходими 9 месеца, за да се роди нов живот, или дванадесет, защото толкова са месеците в годината. А точно на Бъдни вечер се затваря кръгът - това е един цял годишен цикъл, от който започва един нов, следващ. Аз мисля, че на трапезата се слагат постни ястия, защото магията е за плодородие, за да може земята да ражда повече. Тези ястия са постни, защото от Коледа започва отговяването и храненето с месо. В Коледни пости сме. Но най-вероятно дълбокият магически смисъл на народната вяра е точно това - на трапезата се слага всичко това, което ражда земята - лук, боб, чушки, чесън. Чесън има задължително, защото това е периодът на мръсните дни. В тези дни лоши, тези дни на хаос, преди да се подреди светът, преди да се роди Новият Бог, преди културното пространство да бъде усвоено от човека, в това пространство бродят всякакви зли сили. Въобще народната вяра е изпълнена с такива демони, които причиняват зло на човека. За да се предпазят, нашите предци си носели скилидка чесън в джоба, в пояса или в пазвата. Консумирали са чесън и вероятно това има и своята предпазна за здравето на човека сила. В миналото са вярвали, че болестите са демони, които нападат човека и му причиняват лошо и по този начин се предпазват." 

На Бъдни вечер никой не трябва да нарушава единството на семейството, затова от трапезата не се става, каза още Десислава Божидарова:

"На Бъдни вечер всички сядат много рано на трапезата. Разбира се, всяко едно действие е свързано с определена вяра, нищо не се прави случайно. Всички сядат заедно, никой не трябва да става от трапезата. Това е едно единство на семейството, което никой не бива да нарушава. Ако случайно някой непременно трябва да стане, става на-възрастният.  Той ходи приведен като натежало от плод дърво и обслужва всички. Момичетата пък трябва да скрият залче хляб от Боговицата под възглавницата си. Ако сънуват някого, вярвало се, че за него ще се оженят. Въобще самата нощ е изпълнена с начини да се предскаже бъдещето. Тази трапеза остава до Коледа, не се раздига, защото се вярва, че предците ще дойдат, ще благословят тази трапеза, ще опитат от храната и ще бъдат благосклонни към живите."

Цялото семейство чака и коледарите. Вярвало се, че там, където минат коледари, зло не ходи, защото те го пропъждат със своите песни и благословии. Затова коледарите са млади и здрави мъже, които могат да се преборят с лошото. Тези коледари обикалят, благославят и съответно получават награда за своята благословия, добави етнографът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Коледари обиколиха домове в Монтана

Коледари наричаха за здраве и берекет в Монтана. Дружинката към фолклорна формация "Ситница" възстанови обичая и зарадва десетки семейства на Коледа. Облечени в национални носии, предвождани от тъпан, момчетата на хореографа Христо Иванов, зарадваха на Коледа семейства в Монтана. Рождество Христово е един от най-големите християнски празници в..

публикувано на 25.12.24 в 16:18

Снегът на Петрохан вече е 50 сантиметра

Роторен снегорин пуснаха да чисти снега през прохода Петрохан. Още машини се включиха в почистването, тъй като снежната покривка вече е 50 сантиметра. За няколко часа на Петрохан натрупа още 20 сантиметра снежна покривка. Затова от пътноподдържащата фирма включиха още три автомобила и вече осем машини отговарят за чистенето и опесъчаването на..

публикувано на 25.12.24 в 14:00

Наградиха ученици в Криводол

Общинският съвет в Криводол отличи изявени ученици от града и общината.  Това се случи на тържествена сесия на местния парламент, на която бяха връчени наградите.  Призовете бяха връчени от председателя на общинския съвет Валентин Кирилов. От СУ „Св.Св. Кирил и Методий" в Криводол бяха отличени: Лъчезара Николова Николова;..

публикувано на 25.12.24 в 11:30

Над 20 см е снежната покривка на прохода Петрохан

Над 20 сантиметра е снежната покривка на прохода Петрохан. 25 машини чистят републиканската пътна мрежа в област Монтана. В равнинната част на региона вали дъжд. Пътя през прохода Петрохан е заснежен. Пет машини са включени в снегопочистването. Тази нощ е паднал сняг, който продължава да вали и в момента и снежната покривка е над 20..

публикувано на 25.12.24 в 11:09

Благотворителна инициатива зарадва самотно живеещи възрастни хора в община Мездра

Благотворителна инициатива даде възможност на социално слаби и самотно живеещи хора в населените места от община Мездра да посрещнат по-добра Коледа.  Със средствата събрани от кулинарната изложба, която се проведе в рамките на третото издание на Градския събор “Край Мездра Искъра шуми”, бяха  закупени и раздадени пакети с хранителни..

публикувано на 25.12.24 в 10:30

Фолклорен концерт за Рождество във Враца

С концерт на фолклорната изпълнителка Светла Дукатева днес във Враца ще отбележат Рождество Христово. Празничният концерт започва от 12 часа на централния площад "Христо Ботев".  Изпълненията на Светла Дукатева са само част от програмата, подготвена от общинската управа през последния месец. Освен фолклорната изпълнителка, до края на..

публикувано на 25.12.24 в 09:05

С множество инициативи посрещнаха Коледа в община Кула

Още в средата на декември тържествено бяха запалени светлините на коледната елха. Подготвена бе богата празнична програма с участието на деца и самодейците от певческата група на местното читалище.  В навечерието на Рождество Христово Детската градина "Звънче" в Кула изненада гостите и жителите на общината с празнична атмосфера и изобилие от домашно..

публикувано на 25.12.24 в 08:45