Православната църква почита днес паметта на Свети Стефан - първият християнски мъченик и първи служител /архидякон/ в устройващата се Йерусалимска община-църква.
Денят на Свети Стефан се чества на третия ден след Рождество Христово - на 27 декември, и е последният празник в годината, за който се казва, че "затваря кръга". Култът към този светец е голям, почитта към него - също.
От времето на апостол Павел насам всички наричат Свети Стефан първи мъченик /първомъченик/, защото е една от първите жертви на християнската вяра.
След Възнесението на Христос били избрани седмина души дякони /служители/, които да се грижат за домакинските работи на християнското общество, като пръв между тях е Стефан.
Обезпокоени от нарастването на броя на християните, членовете на синедриона /съвет на юдейските старейшини/ влизат в спор със Свети Стефан, но не устояват на "духовната му сила и мъдрост".
Затова възбуждат народа срещу архидякона, като го обвиняват, че хули Бога и Мойсеевия закон. Разярената тълпа го изкарва извън града и започва да го бие с камъни. Светецът коленичи и преди да издъхне, се обръща към небето с думите "Господи, не им зачитай този грях!".
Тялото му е оставено на зверовете и птиците. През пети век част от мощите му са открити чрез видение и са положени в Сионския храм в Йерусалим.
Стефан е сред най-разпространените имена в България. В превод то означава "венец". Единствената в света желязна църква, българската църква в Истанбул, носи името на първия християнски мъченик Свети Стефан.
Повече от 3100 са именниците днес на Стефановден в община Плевен. 1011 души носят името Стефан, 37 жени са кръстени Стефана, други 22 -Стефания, 51 -на жени са Стефанка. Името Венцислав носят 580 мъже, 72-ве жени са Венцислава, 538- Таня. В Община Видин 324 мъже и 156 жени празнуват Стефановден на 27-ми декември.
От 9 часа в катедралния храм във Видин започва Тържествена света Литургия, оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп. От 10:30 ще има Концерт в изпълнение на църковни песнопения от хор „Св. вмчк Димитър Солунски“, като част от програмата за днешния Стефановден.
Скален къс е паднал върху кола по пътя през Искърското дефиле, а при инцидента леко е бил ранен човек, съобщиха от полицията. По данни от ОД на МВР във Враца инцидентът е станал в ранния следобед в събота, около 14.30 часа. Лек автомобил, управляван от 49-годишен от село Церово, преминавал през трасето между Своге и Мездра. Заради обилния дъжд, излял..
6 деца и 10 възрастни завършват Школата по грънчарство към видинското читалище "Цвят". В продължение на два месеца те създаваха различни творби от глина, за да финализират своите произведения на изкуството, казва преподавателят им грънчарката Нонка Матеева: "За 2 месеца ето тези неща успяха да изработят моите ученици. Изпекохме ги, след това..
Пиесата "Училище за Добро и Зло" ще представят ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Постановката е адаптация по няколко произведения, написана от учителя по английски език Василена Тодорова: "Ще играем на видинска сцена, в Драматичния театър, от 18 часа, ден сряда, 4 юни. Постановката е адаптация по няколко произведения...Разглеждаме..
Над 600 участници от страната и чужбина стартираха в традиционната велообиколка на Северозапада. Стартът бе днес от Чипровци. Маршрутът преминава през общините Чупрене, Белоградчик и Димово, обясни Еленко Еленков от организаторите: "Минава се през Митровци, Долни Лом, Чупрене спускат се до Гара Орешец и се прибират до Чипровци, където е финалът...
Край село Кунино ще бъде изградена еко пътека "Николов чукар" , тя ще бъде с дължина 7 км, стойността й е 205 хил. лв. Целта е да се превърне в притегателен туристически маршрут, който разкрива красотите на местната природата, казва кметът Ивайло Георгиев: " На територията на еко пътеката ще бъдат изградени 14 беседки за пикник, 25 маси и..
Две специални машини закупи Професионална гимназия по каменообработване Кунино, казва Валери Ганчев, заместник-директор и преподавател по икономика и предприемачество: " Това са две машини, българско производство, едната е полирна машина, те са за изработка на камък. Едната машина изработва профили , а другата е за гравиране на камък...
Националният фолклорен събор "Де е българското" ще се проведе днес в Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" край село Очиндол. Организатор на събитието е община Мездра. Съборът започва в 10 часа. Над 260 са участниците тази година, казва Светла Дамяновска, главен експерт Културно наследство и религиозни дейности в община Мездра:..