Българското национално радио отбелязва днес 81 години от създаването си. По традиция тази вечер ще бъдат раздадени годишните награди "Сирак Скитник". Те са учредени през 2001 година. Церемонията ще започне в 18:30 часа в Първо студио на радиото и ще се предава пряко по "Хоризонт". Категориите са три - голямата награда "Сирак Скитник" за значим принос в развитието на БНР, награда за радиожурналистика, която е индивидуална, и за открояващо се присъствие пред микрофона и награда за радиопредаване, която е колективна и е за професионализъм и оригинални идеи през 2015-а. Изборът на победител във всяка от трите категории, се обсъжда и гласува от Обществения съвет на БНР. Присъждат се и награди, номер едно на програма, които се определят от ръководствата на всяка от ефирните програми. За "№ 1 на Радио ВИДИН" е номиниран Цветомир Цветанов.
Главният прокурор Сотир Цацаров разпореди на Окръжна прокуратура във Враца да извърши проверка за законността на дейността в кметството в село Галиче, община Бяла Слатина, съобщиха от държавното обвинение. Проверката ще обхване периода от началото на предходния мандат на кмета Ценко Чоков до настоящия момент (2011 - 2016 г.), съобщиха от прокуратурата. За проверката преди дни заговори говорителят на главния прокурор и обвинител от Върховна касационна прокуратура Румяна Арнаудова. Проверката е в следните направления: законосъобразност на действията на кмета на Галиче по удостоверяване подписи на частни документи, подписи и съдържание на пълномощни, както и верността на преписи и извлечения от документи и книжа. Обект на проверката са регистъра на нотариалните заверки и извършването им, както и осчетоводяването на таксите в общинския бюджет; наличието на документацията, като се сравнят удостоверяванията в нея със събирането и внасянето на суми в общинския бюджет; стопанисването от страна на кмета на Галиче на общинска собственост. Ценко Чоков ще бъде проверяван и за изпълнението на правомощията му за спазването на обществения ред. По това направление ще се събере информация от преписки в МВР и в прокуратурата, от досъдебни наказателни или съдебноадминистративни производства и др., вкл. ще се извърши съпоставка на данни за последваща дейност на прокуратурата или органите на МВР по случаите, "започнати" от кмета на кметството. Ще се провери и дали Ценко Чоков е изпълнил задълженията си по опазването на селскостопанското имущество на територията на кметството. Прокуратурата ще провери и изпълнението на бюджета на община Бяла Слатина в частта му за кметството на Галиче. Проверката ще се извърши съвместно със служители от Главна дирекция "Национална полиция"- МВР. Ще се проверят и всички случаи на възлагане на функции от кмета на община Бяла Слатина на кмета на Галиче.
48 кучета са настанени в приюта за бездомни кучета във Видин. В какви условия живеят те през зимата разказа в "Посоките на делника" управителят на общинския приют д-р Огнян Ненчев: "Капацитетът му е за 96 животни, но той функционира като приют и лаборатория. Според статистиката на "Четири лапи", в града има 700 кучета. Ние няма как да ги приемем в приюта. По принцип работим така- които не са кастрирани ги кастрираме и ги връщаме обратно. Ако е за осиновяване, кучето трябва да остане по- дълго време в приюта. Тогава няма да може да прибираме други кучета и да ги кастрираме."
До 14 февруари регистрираните по ДДС компании трябва да декларират данъка за ползваните за лични нужди служебни активи с подаване на месечната справка декларация и дневниците за покупки и продажби, напомнят от НАП. Указанието за прилагането е публикувано на интернет страницата на приходната администрация и ще бъде изпратено на всяка фирма, която е част от ДДС системата. Указанието третира и случаите, в които при покупката на даден актив е известно, че той ще се използва единствено за лични нужди и за покупката на стоката не е ползван данъчен кредит. В тази хипотеза от компаниите не се очаква да начисляват ДДС месечно, след като не са ползвали данъчен кредит. Допълнителна информация за прилагането на режима на лично ползване на фирмени активи може да се получи на телефона на информационния център на НАП 0700 18 700 или на електронна поща infocenter@nra.bg
Първото заседание на общинските съветници в Ново село протече днес при тежък по обем и съдържание дневен ред. 19 точки, от които приемане на бюджета за 2016 г., капиталови разходи, структура на общинска администрация, трудови възнаграждения на кметовете, общински план за младежта, два отчета по общински планове и стратегии, два отчета на решения и разходи на ръководството, одобряване на шест проекта. Разискванията по първите четири точки бяха бурни, но промените не се приеха. Обсъждайки бюджета, бяха поставени въпросите за драстичното намаляване на щатните бройки в детските градини - от 19 на 12; за средствата, които общината ще отдели от местни приходи за поддръжка на новоизградения стадион; за дофинансирането на образователната сфера - училище и детски градини; за участието на гражданите и заинтересованите страни в предварителното обсъждане на бюджета по населени места. Бюджетът в размер на 2 335 984 лв. остана в разпределението, направено от общинска администрация. Претенции имаше към разпределението на капиталовите разходи за 2016 г. по населени места. Общата сума е 226 800 лв. Най-много средства са отделени за с. Неговановци - близо 33 000 лв. и едва 9 500 за с. Винарово, което е по-голямо като брой население. Приоритетите, подредени от опозицията не бяха приети. Другата точка, която раздели мненията бе за трудовото възнаграждение на кметове. На общинския кмет бе предложена заплата в размер на 90 % от позицията, в която попада общината, а за селските кметове - от 50% до 57%. Това се видя неприемливо за местната опозиция, която предложи 60% за общинския кмет, но предложението отново не беше прието.Инфарктно бе гласуването на промяната от публична в частна общинска собственост на сграда, която съветниците приеха да се ремонтира и преобразува от "Работилница" в "Обучителен център" за млади предприемачи по съвместен проект със Сърбия. Всички съветници дадоха съгласието си за този проект на заседанието през м. декември. Но днес, половината отказаха да преобразуват собствеността в частна общинска с мотива, че не са били уведомени на предишната сесия за това изискване, а след пет години такава собственост лесно може да бъде продадена. Въпреки че бе направено и прегласуване, предложението за преобразуването, което изискваше 2/3 от гласовете на съветниците, бе отхвърлено.
В Белоградчик се проведе заседание на Консултативния съвет по туризъм. Съгласно справка, туристическите обекти на територията на община Белоградчик са посетени от 91 250 посетители, от които чужденци - 25 636. Най-голям интерес предизвиква Белоградчишката крепост - 59 493 посетители, следвана от пещера "Магура" с 29 389. Забелязва се ръст на посещенията в сравнение с 2014 г., когато общо посетителите са били 75 159, от които чужденци 17 112 души. Предложената Програма за развитието на туризма през 2016 г. предвижда повишаване капацитета на кадрите в туризма и разнообразяване на туристическото предлагане. Обучение на водачите в обектите на територията на община Белоградчик и информационно пътуване в близка дестинация с цел запознаване с различни ситуации при водене на група/екскурзия и адекватна реакция - при закъснения, намалено време за посещение, лоши метеорологични условия. Предвижда се закупуване на 4 портативни високоговорителя с микрофон за многобройни групи, както и 5 прожектора за осветяване и с насочена светлина за показване в пещера "Магурата" и др. Включените в програмата мероприятия са най-вече в посока продължаване работата за утвърждаване на община Белоградчик като най-атрактивна туристическа дестинация в Северозападна България.
Общините Видин, Ружинци и Белоградчик ще получат изцяло безвъзмездно финансиране по процедура "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление - Покана 2" , съобщават от Областния информационен център в крайдунавския град. С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир „Среченска бара“. От него се подава..
В месеца на народните будители учениците и учителите от Професионалната гимназия „Алеко Константинов“ в Мездра се потопиха в магията на българското слово. Те рецитираха стихотворения на любими съвременни автори, доказвайки, че будителите продължават да съществуват и в съвременността. Сред специалните гости на открития урок бяха Илияна Александрова от..
Европейския ден на здравословното хранене ще отбележат утре, 8 декември, в Монтана. Инициативата е на Общински младежки дом (ОМД) и Регионалната здравна инспекция в града. В проявата ще вземат участие близо 200 деца от три училища, информира директорът на ОМД Мариета Христова: "Стартираме мероприятието с кратка лекция. Темата, която сме избрали, е..
С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир "Среченска бара". От него се подава питейна вода за населените места в областите Монтана и Враца. Засега режим не се налага. Около 60% е пълен към момента язовир "Среченска бара". Това прави малко над 10,5 милиона кубика, при пълен обем от 15,5 милиона. В хидровъзела в..
Районната избирателна комисия (РИК) в Монтана отказа да глоби председателя на Секционната избирателна комисия (СИК) в село Горна Лука по искане на Централната избирателна комисия. На изборите на 27 октомври е нямало видеоизлъчване в реално време при преброяването на бюлетините. Секцията в село Горна Лука, община Чипровци, се намира във фоайето на..
Районната избирателна комисия (РИК) във Видин единодушно реши да бъде глобен Олег Манджуков, председател на секцията в село Ново село, която се е помещавала в салона на кооперация „Дунав“. Причината е, че в деня на парламентарните избори на 27 октомври от тази секционна избирателна комисия не е имало видеоизлъчване в реално време, нито видеозапис на..
Двама подсъдими са осъдени на по 3 години „лишаване от свобода“ за причиняване на смърт на 63-годишен мъж в Монтана. Престъплението е извършено от мъж и жена през 2020 година. Те нанесли побой на жертвата, след като той отказал да им даде пари за алкохол. Причината за смъртта на на мъжа според съдебномедицинската експертиза е..