Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монтана с бюджет за 2016 година от 32 770 000 лева

Снимка: Любо Андреев

32 милиона 770 хиляди лева е проекто-бюджетът на община Монтана за 2016 година. В сравнение с 1999 година, при първия мандат на кмета Златко Живков, увеличението е три пъти и половина. Бюджетът ще бъде обсъждан на сесията този четвъртък.

"Този бюджет е предизвикателство. Много е вероятно рамката да нарасне, защото все още европейските програми не са стартирали. По-силната част на оперативните програми е през втората част от годината и през 2017-та", обясни пред общинските съветници кметът.

Трети заместник кмет ще има Община Монтана. Той ще отговаря за общинската собственост, а името му ще стане ясно през февруари.
 
Община Монтана ще работи по 23 европейски проекта тази година. Финансирането им е на стойност 13 милиона 347 хиляди лева.

"Новият момент е Швейцарската програма за 1 милион лева. Тази година 120 000 е нашият ангажимент. Проектът е за роми и други уязвими групи. За първи път ще строим детска градина и нов комплексен център в Кошарника", съобщи кметът Златко Живков.

Община Монтана очаква и още близо 4 млн. лева от държавата, една част от тях за спортна инфраструктура, а друга за довършване на храма "Св. Дух" и още четири черкви в селата Горно Белотинци, Горна Вереница, Трифоново и Войници. Предвидени са средства за подобряване водоснабдяването на селата Долна Вереница, Студено буче и Войници.

Със 72 000 лв. общината ще купи специализиран автомобил- тип "паяк", за отстраняване на неправилно паркиралите автомобили. Наказателният паркинг, откъдето собствениците им ще могат да ги прибират, след като си платят глобата, ще е до пазара за търговия на едро с плодове и зеленчуци на улица "Индустриална". Ще се увеличи и Синята зона в Монтана.

Общинските съветници в Монтана предложиха да се учреди фонд "Ин витро".

"За целта са заделени 20 000 лева. Изготвя се Правилник за подкрепа на тези хора, които ще кандидатстват по определен ред за определена сума", уточни Златко Живков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Протест блокира за кратко два пътни участъка във Видинско

Граждански протест спря за минути движението по международния път Е - 79 на кръстовището към Видин, Белоградчик и Ружинци, както и на пътя Монтана-Видин край село Тополовец.  Действията са в рамките на национален протест срещу разполагането на ветрогенератори и фотоволтаици в земеделски земи. Като организатори в социалната мрежа са обявени земеделски..

публикувано на 01.03.25 в 11:50

Нови паралелки разкриват в Лом и Монтанско

В Лом ще учат за програмист на роботи. Професията е нова и за първи път се предлага за реализация в област Монтана. В приема след VII клас за новата учебна година са предложени 45 паралелки, а след IV клас остава само една.   45 паралелки са предложени за държавен план-прием за следваща учебна година в област Монтана. 14 са профилирани и 31..

публикувано на 01.03.25 в 11:00

Ученици от Мездра рецитираха стихове за 3 март

В Основно училище  "Свети свети Кирил и Методий" в Мездра се проведе емоционална беседа , посветена на Деня на освобождението на България. Г-жа Румяна Антова , преподавател по история, води учениците от I до IV клас в "Пътешествие във времето", запознавайки ги със значението на 3 март и Руско-турската война. Събитието включваше рецитиране на..

публикувано на 01.03.25 в 09:30

Обсъждат съдбата на емблематични сгради във Враца

Старата поща във Враца се превърна в обект на разгорещен дебат, след като сградата е пред разпад. Става дума за имот, който е частна собственост. От общината във Враца уточниха, че старата поща не е паметник на културата и няма статут на такъв.  Повод да се търси мнението на градската управа стана бъдещото събаряне на зданието, което се намира в..

публикувано на 01.03.25 в 09:00

16 години Радио Видин

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев поздрави екипа и слушателите на Радио Видин по повод 16-ия рожден ден на медията. По думите му, в региона, който се задъхва от демографски и икономически проблеми, е особено важно да има медия, която стои по-близо до хората.  "Разрастването на националната мрежа на Националното радио..

публикувано на 01.03.25 в 08:05

Снимката на 28 февруари 2025 година

Изложба с творби на ученици от Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" е подредена в художествената галерия "Никола Петров" във Видин по повод 16-ата годишнина на Радио Видин. Представени са картини от Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник", организиран съвместно от БНР и Националната художествена гимназия "Димитър Добрович"..

публикувано на 28.02.25 в 18:00

Деца дариха средства за жена с онкологично заболяване

В монтанското Второ училище е традиция да се помага на хора в нужда. Този път възпитаници от начален етап изработиха собственоръчно мартеници , които продадоха на базар. Училищната инициатива е под наслов "Деца помагат" , каза директорката Елка Станева. "Той се превърна в празник на доброто и традицията...В работилничката за мартеници..

публикувано на 28.02.25 в 17:50