Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За здрави стави и кости- без асансьор, съветва лекарят

Д-р Ивайло Каменов, ортопед-травматолог в УМБАЛ "Царица Йоанна" - София
Снимка: Стефка Павлова


Миниинвазивните оперативни техники имат редица предимства за пациента - малки достъпи, минимално кървене, следоперативен период почти без болка, лесно и бързо възстановяване. Това каза в предаването "Направление здраве" по Радио ВИДИН д-р Ивайло Каменов, ортопед-травматолог в УМБАЛ "Царица Йоанна" - София и асистент в Медицински университет- София. Той добави, че преимуществата на тези интервенции имат също икономически и социален аспект - кратък болничен престой и бързо социализиране и връщане към нормалния живот.

"Артроскопията е миниинвазивна процедура, при която в ставата се въвежда оптична система и образът се визуализира на монитор. Разрезите са най-често 2-3 на брой, с големина около 5 мм. Най-честата патология, която се лекува артроскопски, са увредите на менискуси, разкъсвания на предни кръстни връзки и други. В по-леките стадии на артрозната болест артроскопията също може да се приложи с голям успех. Възстановяването след артроскопията е много по-бързо, много по-малко болки има в следоперативния период, дори понякога нашите пациенти се оплакват повече от болката, отколкото от болки от самата оперативна интервенция. За щастие НЗОК напълно поема разходите по тази интервенция", каза ортопедът.

Ендопротезирането е една от най-успешните интервенции в ортопедичната хирургия и е обявена за операция №1 на 20 век. Това е процедурата, при която увредени части на ставата се заменят с нови- изкуствени. Най-често до тази интервенция се прибягва в случаите на остеоартроза, ревматоиден артрит, счупвания на бедрената шийка, аваскуларна некроза и други. Ендопротезата може да бъде направена от различни материали, обясни д-р Ивайло Каменов:

"Метал, пластмаса, керамика или комбинацията от тях. Ендопротезите са два основни вида- еднополюсни и двуполюсни. При еднополюсните се сменя само едната част на ставата и се използва при пациенти над 75 години, най-често с фрактури на бедрената шийка. Двуполюсните протези са подходящи за лечение на артрозната болест и те също са два основни вида - механична и такава с циментна фиксация... При една добре изпълнена операция и когато пациентът съдейства и спазва стриктно рехабилитацията и указанията на хирурга, извършил оперативната интервенция, изкуствената става преживява и функционира добре поне 15 години при над 95% от ендопротезираните..."

Въпреки напредъка на медицината и в частност на ортопедията, продължават да се срещат случаи на самолечение. Обикновено те усложняват възстановяването на пациента, каза лекарят:

"Самолечението е най-голямата беда както за пациентите, така и за нас - лекарите, които трябва да се справяме и с травмата, и с вредните последици от нея. Изумително е, че в 21 век и при напредналата медицина има хора, които заменят компетентната лекарска намеса с нелепи средства като лук, зелев лист, оцет и всякакви други кулинарни подправки. Изглежда абсурдно, но това е самата действителност. Това усложнява лечението и възстановяването на самия пациент."

Умерени физически натоварвания и здравословно хранене препоръчва д-р Ивайло Каменов за здрави кости и стави.

"За всяка възраст са полезни умерените физически натоварвания - всекидневно ходене до 2-3 км, каране на велосипед, плуване, също така изкачването и слизането по стълби не е за пренебрегване. Моят съвет е: не ползвайте асансьор. Редукцията на телесното тегло също може да се окаже доста полезно за доброто състояние на ставите. Разнообразната храна, богата на витамини и минерали, е жизнено важна за доброто състояние на нашите кости. За жените в менопауза е препоръчително да се правят изследвания на костната плътност и при наличие на остеопороза- да се осъществи консултация с ендокринолог или ортопед за назначаване на адекватно лечение."


И още в "Направление здраве"- февруари е обявен официално за световен месец на трезвеността, въпреки че точно през него е празникът на виното - Трифон Зарезан. Целта е да се акцентира върху вредното влияние на алкохола. А то може да бъде в две направления - физиологично и психологично, каза д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в Регионална здравна инспекция-Видин.

"По данни на различни международни организации, алкохолизмът скъсява с почти 10 години живота на човека. Между 8 и 10% от населението на всяка държава страда от алкохолизъм, като основна рискова група са младежите във възрастовата група между 15 и 29 години. Водени от желание да експериментират, младите хора понякога злоупотребяват с чашката до степен, която може да се окаже фатална за тях. Вредите от прекомерната употреба на алкохол могат да бъдат групирани в две направления - физиологично и психологично. Към първата група се числят заболяванията на стомаха, черния дроб, хранопровода, гастритът, язвата и цирозата на черния дроб..."

Училището за родители във Видин отбеляза първия си рожден ден. Настоящи и бъдещи майки отпразнуваха годишнината с парти в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев", която е партньор на инициативата. Каква е равносметката за изминалите 12 месеца разказа в "Направление здраве" координаторът на инициативата "С "9 месеца" на училище" за Видин Десислава Петрова:

Училището за родители във Видин стана на една година"Това, което ние показахме на цяла България, е, че във Видин има млади семейства, има бебета... Те са нашето бъдеще и ние трябва да се грижим за тях. Те са една прекрасна основна част от населението на областта, от нашата общественост и трябва да "сръчкаме" институциите да се погрижат за младите семейства... Ние показваме кои специалисти са близо до тях и разговарят с пациентите си- с хората, които ги търсят за професионален съвет. Всеки месец, когато организираме лекциите, ние даваме възможност за един близък контакт, възможност родителите да поставят въпроси. Мисля, че дадохме изключително практични и полезни съвети на майките. Срещахме ги с акушерката на нашата кампания, срещнахме ги с неонатолог, с гинеколог, с лекар - хомеопат..."

Повече от темите в "Направление здраве" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00