"Нашата специфика е именно в професионалното образование. Това, което се опитваме да направим обществено достояние, е смисълът и предимството на професионалното образование. Защото днес за младите хора е изключително важно да бъдат готови за реалната си работа, да бъдат готови за лесен преход към това, което се случва в реалния свят, да имат най-вече умения! Защото чистите теоретични знания не дават предимство на младите хора, когато търсят работа, когато искат да бъдат успешно и да се реализират.
И другото, което е много важно, и на което ние акцентираме, е пряката връзка с университетите, включително и държавните, които вече в голяма степен са склонни и осъзнаващи ролята на трансфера на кредити т.е. това, което вече е направено на ниво професионално образование да не бъде повтаряно в сферата на висшето образование, а да бъде акредитирано, да бъде признато. И висшето образование да надгражда мениджърските умения, уменията да се ориентираш, да ръководиш, да разпределяш задачи, изобщо неща, които са в нивото на висшето образование, но в същото време, признавайки придобитите вече квалификации в сферата на професионалното образование, младите хора имат възможността да съкратят срока, в който ще придобия бакалавърската си степен – полезно и за тях, и за държавата, защото така тя съкращава дублиращи се разходи за обучение на едни и същи неща. Това е нашата специфика, а нашето водещо кредо е да даваме на децата умения", каза Мариета Георгиева, директор на гимназията.
Срещаме се и с Мими Тодорова, преподавател по български език и литература.
"Аз самата съм възпитаник на това училище, завърших специалност "Автоматизация на производството", в някогашния Химически техникум. А 1983 година бе много радостна за мен, защото бях назначена като учител тук. Имах възможността да работя с моите учители, като с колеги. Моята учителка по литература ме въведе в трудната професията да бъдеш учител по литература в горен курс, вече 35 години... Болно е, че последните години интересът към четенето намаля. Опитваме се с новите информационни технологии да провокираме интерес. Много се гордея, че от 8 години имам литературен клуб "Аз творя". През годините успяхме да спечелим много национални награди, стипендии на министъра на образованието за талантливи деца. Посетихме много страни, изиграхме много пиеси на английски език. В момента подготвяме новите есета за участие в конкурса 1000 стипендии. В момента има литературен конкурс "Гордея се бъда златаревец"."
Чувства ли преподавателят умора от постоянната смяна на учебници, програми, министри? Липсата на контакт пряко на Министерството с учителите, които реално са ежедневно с децата, как се отразява на обикновения учител? Какво споделят колегите им от другите страни? Имало ли е момент, в който да й се е искало да се откаже? Отговорите на преподавателя ще чуете с звуковия файл.
Влязохме в учебната кухня на училището. Там се срещнахме с бъдещите готвачи и ресторантьори. Представи ни ги Вергиния Бежанова, учител по организация и функциониране на кухнята и ресторанта.
В момента там течеше състезание от училищния кръг.
"Най-добър млад готвач, сервитьор и барман". Победителите ги изпращаме на регионално състезание в Разлог. Първите 6 от там отиват на национално състезание. Почти всяка година или през година имаме наше дете, което се класира за национално състезание. Много съм доволна от учениците!" А учениците бяха в разгара си и, вярвайте ми, беше много трудно да откъсна очи от кулинарните изкушения – в учебната кухня ухаеше на специалитети, салати, на печени сладкиши, на полезни и здравословни храни… курабии с шоколад и сметана.
Влязохме и в учебния ресторант. Там учениците демонстрираха своите умения на сервитьори и бармани, част от състезанието. Анета Кирилова, преподавател по хотелиерство и туризъм, ни запозна с дейността на учениците, с бъдещия барман Искрен Томов, който раздаваше разкошни ободряващи безалкохолни коктейли.
В края на нашата среща ви представям един от отличниците на училището. Името му е в списъка на класираните за участие в Националния финал на международното състезание Microsoft Office Specialist World Championship. Това е ученикът Мартин Нанков от 9 клас. До момента е с втория най-добър резултат за страната. По време на участието си през месец декември той постигна максимален резултат за половината от полагащото се за работа време. Разговаряме с Валентина Велизарова, преподавател по информационни технологии:
"Това е едно от най-големите състезания изобщо. В него участват млади хора от всички държави в света по над 400 000 човека годишно. Ние се включихме и бяхме част от един проект, насочен към развитието и реализацията на младите хора от Северозападна и Североизточна България, чиято цел бе учениците да развият своите знания в сферата на ИТ и съответно да ги докажат като се явят на сертификационен изпит.
Мартин е бил най-младият участник по възраст и в същото време с едно от най-добрите представяния, за най-кратко време. Предстои участие на национален финал, където са класирани 12 човека от страната. Предстои ни да премерим сили с останалите 11 участници и този, който се класира първи и докаже своите умения, ще бъде финансиран от Сдружението на завършилите Стопански факултет, с участие в Америка за световните финали."
Повече за успехите и възможностите, които се явяват пред младия ИТ специалист можете да чуете в звуковия файл.
Честит патронен празник на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"!
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..