Павел Евелинов и Георги Газепов спечелиха ученическия етап в двете възрастови групи на състезанието по електроника "Мога и зная как" във видинската Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". 28 ученици от 9-и до 12-и клас, обучаващи се в специалност "Компютърна техника и технологии", се включиха в надпреварата.
"Децата правят "бягащи светлини" с настройка, т.е. трябва да направят перфектно подреждане на елементите и перфектни спойки. Състезанието е за точност, бързина и качество на изделието. В горната възрастова група правят по-сложно изделие- фотореле и допълнителна задача- управление на LED индикаторна лента. Тези продукти са с много широка употреба", каза за Радио ВИДИН Боряна Борисова, учител по компютърна техника и електроника.
Ученици от видинската гимназия участват от пет години в националното състезание, което е от календара на Министерството на образованието и науката и се организира и провежда от работодателите.
"За тези пет години имаме участие четири пъти на регионален етап, където сме се класирали на първо и второ място- индивидуално и отборно. Миналата година за втори път участвахме в националния кръг на състезанието в Пловдив, където се класирахме на второ място отборно и на трето място индивидуално в конкуренцията на 51 училища, което за мен е огромно постижение за учениците", добави Боряна Борисова.
Първите двама от всяка група ще участват като отбор на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Видин в регионално състезание по приложна електроника в Технически университет– Габрово. Това са Павел Евелинов, Мартин Пламенов, Георги Газепов и Борислав Ивайлов.
Община Видин планира да изтегли кредит от Фонд ФЛАГ. Предложението ще бъде разгледано на утрешното заседание на постоянните комисии към Общинския съвет. Средствата са за изграждане на инфраструктура за развитие на Индустриален парк Видин - юг. 910 лева достига средният размер на водещата пенсия, без добавки за месец октомври. За мъжете тя е..
За непочистени речни корита на територията на област Монтана алармира народният представител Петър Петров. Той е сигнализирал за проблема "Басейнова дирекция" и Областния управител на Монтана. "От "Басейнова дирекция" ми отговориха, че не са правили последващи проверки на териториите на общините Бойчиновци, Вълчедръм и община Монтана, и община..
Община Видин планира да изтегли кредит от Фонд ФЛАГ . Предложението ще бъде разгледано на утрешното заседание на постоянните комисии към Общинския съвет. Средствата са за изграждане на инфраструктура за развитие на Индустриален парк Видин - юг. Проектът е одобрен за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост и трябва да приключи..
Сигнал до Радио Видин алармира за опасен участък по пътя между Кула и Бойница . По думите на подателя, в района на завоя преди язовир Кула част от склона се е свлякла, като участъкът от асфалтовата настилка е пропаднал. Една от лентите за движение е стеснена, а след дъждовете теренът продължава да пропада, което затруднява разминаването на превозни..
Между 25 и 35 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана през последното денонощие. Във Вършец са измерени най-големи количества. 35 литра на квадратен метър дъжд са отчетени на територията на Вършец за последното денонощие, съобщиха от Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана. Това е най-голямото количество измерено за..
Народно читалище "Просвета 1925-Мездра", Дружество "Будители" - гр. Монтана и Литературен клуб "Христо Ботев" в Мездра канят на творческа вечер "Любов с вълчица" с писателя Юлий Йорданов . Събитието ще се състои на 14 октомври, вторник, от 17.15 часа в железничарския град. Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там..
Митнически служители откриха голямо количество заготовки за кутии за цигари и ролки коркофан на защитени търговски марки при проверка на влекач с ремарке на път Е79 в посока Дунав мост 2 . Товарът, пътуващ от Гърция към Нидерландия, съдържал 315 кашона с над 1 милион изрязани заготовки за кутии за цигари и 80 бобини с 600 кг коркофан. Стоките са..