Дискусия във връзка с приетия на първо четене законопроект за промени в Закона за културното наследство се проведе във Видин по инициатива на народния представител Вили Лилков. Срокът, в който могат да се правят предложения към Закона за културното наследство, е до 7 март.
"В София проведохме три такива дискусии, в събота проведохме дискусия в Търново, днес сме във Видин. избрахме три столици, защото смятаме, че там има голяма концентрация на културно наследство и че там, хората, с които можем да се срещнем и да говорим с тях, могат да изразят компетентно становище по закона", каза Вили Лилков.
Регионални офиси към Общините, които ще дават становища по внесени проекти във връзка с недвижимо културно наследство да се създадат само в градовете с териториално делене, предвижда проектозаконът. Т. нар. "мълчаливо съгласие" се въвежда, при което, ако до 2 месеца преписка не намери адекватен отговор, се прехвърля към министъра на културата за окончателно становище. Това предложение не върши работа на Видин, смята главният архитект на общината Ангел Недялков:
"Не трябва да се разсъждава само за градовете с териториално деление, трябва да се разсъждава по-глобално, като области. Би могло да се направи такъв съвет към област Видин и подчинението на кметската власт е абсолютна грешка. Не е възможно ти да се самооценяваш. Имаме списък от 500 и кусур обекта, които са декларирани, а не регистрирани. Промкомбинат "Мико Нинов", който, колкото и смешно да звучи, е паметник на културата. Защо? Какво? От кого е деклариран? Кога е деклариран?"
Процедурата при проекти с паметници на културата е тромава, а най-големият проблем е чакането на одобрение, каза проектантът арх. Галя Антова:
"В момента има едно размиване на отговорности- имаме Министерство на културата, с неговите експерти, НИНКН (Национален институт за недвижимо културно наследство- бел. ред.), с неговите експерти. като се внесе проект- една сложна система на прехвърляне едното в другото, не можеш да се срещнеш с колегите, не можеш да контактуваш с тях- това е големият проблем в момента и на проектанти, и на служители, защото за всичките тези връщания се плащат и такси. Много трудно се ползва и архивът на НИПК (Национален институт за паметниците на културата- бел. ред.), голяма част от него е и загубен."
Документалната лента проследява дейността на професор Александър Чирков в България. Зрителите могат да видят интервюта с доц. Румен Илиев, проф.д-р Иво Петров, Андрей Марков, колеги и ученици на професора, които разказват за големия български родолюбец и лекар, променил света на медицината в страната ни. Документалният филм ще бъде прожектиран..
Спад на регистрираните престъпления с близо 18% през януари на тази година в сравнение с година по-рано, отчитат от полицията в Монтана. 133 са регистрираните престъпления през миналия месец на територията на областта, при 168 за януари на 2024 г. През изминалия месец се отчита ръст на разкриваемостта с 8 % в сравнение с януари на 2024 г.Най-много..
Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица. 192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..
Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..
Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март. От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..