Попитахме видинчани дали пият домашна ракия и подкрепят ли производителите:
"Подкрепяме протестиращите. Трябва да има във всеки дом до 50 литра ракия за гости поне ... Нека хората да могат да си произвеждат ракия. Човек трябва да има възможност целогодишно да вари ракия, защото има плодове, които не могат да чакат определен период за този процес ... Трябва да съхраним традицията, но не знам кое лоби ще надделее."
Солидарни ли са производителите на домашна ракия от Северозападна България със своите колеги, които изразиха недоволството си? Георги Петков е собственик на казан в квартал на Враца и продължава да бъде един от лицензираните производители на огнената напитка в българския Северозапад."Работата ни значително намаля от началото на тази година. Става все по- трудно и по- скъпо да се занимаваш с подобна дейност. Напълно подкрепям протестите" - каза Георги Петков.
"Не сме съгласни с промените, защото те са абсолютно лобистки. Почти не разбрахме как бяха вкарани в парламента и гласувани след това. Не сме съгласни с шестте месеца предизвестие, което трябва да даваме на митниците. Освободихме двама работници, защото не можем да им плащаме заплатите. Този закон е направен така, че ние да не работим - не да работим. Спекулира с това, че ние не внасяме акцизи. Напротив ние внасяме акциз. На протестите дойдоха около 3 000 души от цялата страна. Имаше и много възрастни хора. Подкрепиха ни и доста депутати, което е много хубаво, защото явно има мислещи хора. Хора, които знаят какво е бизнес и колко трудно се прави." Според Евгени Стоянов доста хора от региона са инвестирали напразно в модерни съоръжения и нови технологии за производство на домашна ракия. Собствениците ще упорстват в исканията си за въвеждане на по-либерален режим.
Ани Цекова разговаря по темата с кмета на Община Медковец Венцислав Евгениев.
"Ако посегнат на ракията ще пием метанол. Щом не пием ракия, сваляме средната възраст на живота и вече става опасно. Ако я няма ракията, няма и да работим" - смята Венцислав Евгениев.
Павлин Парвулов е бивш технолог в производството на спиртни напитки. В момента той се занимава със земеделие в родното си село Раяновци.
"Най- хубавите ракии си остават гроздовите. Има доста тънкости при производството им. Лицензираните казани в района са доста малко, но съветвам да се заплаща необходимият акциз. Мисля, че 30 литра годишно е нормалното количество ракия за едно домакинство" - Красимир Каменов разговаря с Павлин Парвулов за технологията при производството на домашна ракия.
Регистрацията и контролът на казаните за варене на ракия ще минат изцяло към общините вместо към Агенция "Митници", това ще предложи в парламента шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя ще предложи приходите от акцизите на сварената ракия да влизат в общинските бюджети.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..