Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варенето на домашна ракия - ще запазим ли традицията

Снимка: Христо Гинев

Нови протести от страна на недоволни производители на домашна ракия разбуниха страстите миналата седмица. Искането на протестиращите е да се върне старият режим за варене на ракия. От началото на годината влязоха в сила промени, с които количеството на алкохола, който производителите могат да произвеждат, се ограничи наполовина. Освен това те имат право да варят ракия само шест месеца в годината. Производителите предупреждават, че ще зачестят многократно случаите на отравяне с некачествен алкохол, защото хората ще се принудят да варят ракия в незаконни казани. Те виждат лобизъм от страна на големите фирми в законовите промени.

Попитахме видинчани дали пият домашна ракия и подкрепят ли производителите:

"Подкрепяме протестиращите. Трябва да има във всеки дом до 50 литра ракия за гости поне ... Нека хората да могат да си произвеждат ракия. Човек трябва да има възможност целогодишно да вари ракия, защото има плодове, които не могат да чакат определен период за този процес ... Трябва да съхраним традицията, но не знам кое лоби ще надделее."

Солидарни ли са производителите на домашна ракия от Северозападна България със своите колеги, които изразиха недоволството си? Георги Петков е собственик на казан в квартал на Враца и продължава да бъде един от лицензираните производители на огнената напитка в българския Северозапад.

"Работата ни значително намаля от началото на тази година. Става все по- трудно и по- скъпо да се занимаваш с подобна дейност. Напълно подкрепям протестите" - каза Георги Петков.

СнимкаПроизводители и потребители на домашна ракия от Монтана също се включиха в протеста срещу промените в Закона за акцизите, организиран в столицата. Поддръжниците на традиционното българско питие настояват да отпадне ограничителният срок от 1 юли до 31 декември, разрешен за работа на дребните производители на ракия. Другото искане е да не се плаща акциз за 50 литра концентрат за домашно ползване, каквато е практиката в други балкански държави. Това уточни Евгени Стоянов, член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестиращите от Монтана. С него разговаря Любо Андреев.

"Не сме съгласни с промените, защото те са абсолютно лобистки. Почти не разбрахме как бяха вкарани в парламента и гласувани след това. Не сме съгласни с шестте месеца предизвестие, което трябва да даваме на митниците. Освободихме двама работници, защото не можем да им плащаме заплатите. Този закон е направен така, че ние да не работим - не да работим. Спекулира с това, че ние не внасяме акцизи. Напротив ние внасяме акциз. На протестите дойдоха около 3 000 души от цялата страна. Имаше и много възрастни хора. Подкрепиха ни и доста депутати, което е много хубаво, защото явно има мислещи хора. Хора, които знаят какво е бизнес и колко трудно се прави." Според Евгени Стоянов доста хора от региона са инвестирали напразно в модерни съоръжения и нови технологии за производство на домашна ракия. Собствениците ще упорстват в исканията си за въвеждане на по-либерален режим.

Ани Цекова разговаря по темата с кмета на Община Медковец Венцислав Евгениев.

"Ако посегнат на ракията ще пием метанол. Щом не пием ракия, сваляме средната възраст на живота и вече става опасно. Ако я няма ракията, няма и да работим" - смята Венцислав Евгениев.

Павлин Парвулов е бивш технолог в производството на спиртни напитки. В момента той се занимава със земеделие в родното си село Раяновци.

"Най- хубавите ракии си остават гроздовите. Има доста тънкости при производството им. Лицензираните казани в района са доста малко, но съветвам да се заплаща необходимият акциз. Мисля, че 30 литра годишно е нормалното количество ракия за едно домакинство" - Красимир Каменов разговаря с Павлин Парвулов за технологията при производството на домашна ракия.

Регистрацията и контролът на казаните за варене на ракия ще минат изцяло към общините вместо към Агенция "Митници", това ще предложи в парламента шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя ще предложи приходите от акцизите на сварената ракия да влизат в общинските бюджети.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00