Великденска работилница "Пъстра перашка - традиционни методи за шарене на великденски яйца" отвори врати в музей "Кръстата казарма" във Видин. Възпитаници на видинските детски градини и училища ще гостуват в нея днес и утре. Те ще се запознаят с традицията за боядисване на великденските яйца, каза етнографът д-р Сашка Бизеранова:
"Запознаваме ги с природните материали, с начините на извличане на боите и на боядисване, с начините на украсяване. Запознаваме ги с традициите на достъпен за тях език, защото интересът на групите, които са заявени, е предимно на деца от 6 до 10-годишна възраст. Те са любопитни, интересно им е."
5-годишни деца от детска градина "Желязко Попниколов" гостуваха първи във Великденската работилница.
"Първият цвят трябва да е червен, за да сме здрави и щастливи. Нарисувах едно цвете и боядисах яйцето в синьо. Харесва ми червено, освен синьо, и оранжево. Харесват ми всякакви цветове."
Освен деца от учебните заведения, в работилницата могат да участват и всички останали жители на Видин, обясниха организаторите.
Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Готов е законопроектът, чиято цел е да..
Младежи и ученици от Лом и Вълчедръм се запознаха с вредите от употребата на вейп устройства и наркотични вещества. Беседата е част от превантивната програма на МВР „Работата на полицията в училищата". Инспекторите от Детска педагогическа стая в Районно управление Лом Асен Асенов и Аспарух Ангелов изнесоха беседи сред подрастващите на тема „Не..
Семинар между училища, осъществяващи професионално образование от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище бе открит днес в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Събитието откри началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова : "Всички ние в тази зала имаме специално отношение към професионалното..
С втора степен изгаряне по крака е 13-годишното момче от Монтана. Вчера малчуганът се наранил, след като направил опит да свали лепенка от колело, като я запали с бензин. Детето е в болница. Сигналът, за пострадало дете на централния площад „Жеравица" в Монтана е подаден малко след 17 часа вчера. Пристигналите на място полицаи и пожарникари..
Над 8,3 млн. евро ще бъдат вложени в развитието на туризма в пограничния регион между България и Сърбия по програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Сърбия 2021-2027 г., съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общо 10 проекта са одобрени за финансиране. Те ще се реализират в сръбски и български общини, сред които Видин,..
Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Четирите сгради на спортното съоръжение са с обща..
Тубдиспансерът във Враца организира Седмица на отворените врати. Лечебното заведение, чието пълно название е Специализирана болница за пневмо-фтизиатрични заболявания, ще отвори вратите си широко в търсене на болни от туберкулоза. Между 24 и 28 март, когато ще се проведе седмицата на отворени врати, ще се извършва скрининг на риска от заболяване, ще..