Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Чернобил

Гледка към Чернобил от град Припят
Снимка: Уикипедия
30 години се навършват днес от най-тежката ядрена катастрофа в света- чернобилската. Последиците от нея все още се овладяват и в наши дни. Какво си спомнят видинчани за експлозията тогава:


"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."

Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шофьор блъсна 15-годишно момче в село Остров и избяга

Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца.  Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..

публикувано на 13.02.25 в 11:05

Ремонтни дейности затрудняват движението между Монтана и Враца

Стесняване на изпреварващата лента ще има днес до 17:00 часа в участък от път Е-79 Монтана – Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е подмяна на ограничителни системи​.  Движението се регулира с пътни знаци и сигналисти, посочват от АПИ.

публикувано на 13.02.25 в 10:48

Пиесата "Бог високо" препълни залата на читалището в Кула

Актьорите от видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов, Красимир Рангелов, Калина Савова, Ивайло Симеонов, Ирина Флорова-Капелова, Симеон Георгиев, Николай Янев и Петьо Цеков изиграха пиесата  "Бог високо"   на професор Кирил Топалов  на малка сцена в Кула .  Представлението не е играно на друго място освен във Видин,..

публикувано на 13.02.25 в 10:10

Реплика на Букьовското съкровище вече е в Мизия за празника на града

С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град . Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия. Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде..

публикувано на 13.02.25 в 09:44
Снимката е илюстративна.

Пътищата в Монтанско са почистени от снега

Малко над два сантиметра снежна покривка изкара машините по пътищата в Монтанско . През нощта в региона са работили 33 машини Пътищата от републиканската пътна мрежа в област Монтана са почистени и опесъчени. През нощта са работили 33 машини, съобщиха от Областно пътно управление. Рано тази сутрин и имало закъсали тирове между селата Смоляновци и..

публикувано на 13.02.25 в 09:31

Снимката на 12 февруари 2025 година

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града.  Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх..

публикувано на 12.02.25 в 18:10
Благородна Божинова

Инициатива „Достойни българи“ увековечава паметта на видни личности от Ослен Криводол

Народно читалище „Развитие 2022“ в Ослен Криводол организира инициативата „Достойни българи“ , целяща съхраняването на паметта на достойни личности, свързани с в мездренското село. През май 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на Благородна Божинова , оцеляла след инквизициите в концлагера „Герово“ в Югославия. В..

публикувано на 12.02.25 в 15:18