"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."
Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.
213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)
Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на лечебното..
През изминалата 2024 година Районна служба пожарна безопасност и защита на населението Мездра-Роман е реагирала на най-много произшествия за последните 5 години – 250. Най-много са случаите на пожари поради повреди в електрическите инсталации и невнимание при палене на огън на открито. Има завишение на броя на пострадалите и една жертва. Службата в..
От видинското училище "Иван Вазов" дариха над 1525 лева за кампанията "Българската Коледа", която помага за лечението на деца. Средствата са събрани от коледния базар в училището, каза директорът Пролетка Цветкова. "Всяка година организираме коледен базар. Това е вече традиция в нашето училище. Тази година решихме паричките, събрани от коледния..
Мраморната композиция на трите сестри Вида, Кула и Гъмза пристигна в Кула. Скулптурата "Трите сестри" беше част от фонтана пред входа на Съдебната палата във Видин. Трите фигури бяха премахнати при ремонта на централната пешеходна зона в областния град. Скулптурата беше обещана на Община Кула. От сдружение "Северозапазване" предложиха след..
Иконата и частица от мощите на свети Ефрем Нови Чудотворец ще бъдат донесени за поклонение във Видин . Ще бъде представен и документалният филм "Светецът светкавица". Това каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим и посочи, че събитието ще състои на 16 януари, когато църквата почита паметта на свети Ромил Видински. "Днес,..
Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на..
Увеличават се болните от грип и остри респираторни заболявания в област Монтана . Най-засегнати са малките деца. Повишава се нивото на интензитет на епидемичния процес на грип и остри респираторния заболявания в област Монтана, съобщават от здравната инспекция. За последната седмица е отчетена заболяемост от 79 на 10 000 души население при 57 на..