През май 2015 г. по предложение на българския депутат в румънския Парламент Николай Миркович бе приет закон, с който 24 май да бъде честван в цяла Румъния като Ден на българския език. Най-много тази година се радваха на празника учители и ученици от училището в Стар Бешенов, което носи името на светите братя Кирил и Методий. Макар да пишат на латиница и да използват паралелна книжовна норма на българския език, банатските българи са живото доказателство как границите, забравата, разстоянията във времето и пространството не могат да унищожат езика, който ни обединява в красотата на различните си варианти. Мъжкият хор "Яко Ронков", под ръководството на Елена Дойчева-Драгомир изпълни химна "Върви, народе възродени", като с това пренесе празника и към училищното му проявление. В читалището се събраха българите от Стар Бешенов да си припомнят и съпреживеят дългият път на езика, на това, което ни прави хора, на възможността да живеем чрез културата и да пребъдваме през времето чрез сътвореното чрез изкуството. Николай Миркович започна приветствието си с думите: "Политиците се забравят, но създаденото в областта на културата остава, то се помни, то крепи света и продължава пътя към бъдещето."
Приветствие от името на председателя на Държавната агенция за българите в чужбина поднесе Светлана Караджова, която подари на училището в Стар Бешенов дискове с филма "Това е България". Също така тя връчи и грамота на директора на лицея "Св.св. Кирил и Методий", Станка Велчов, за номинацията й в конкурса "Българка на годината" за 2015 г.Денят на българския език се отбеляза и от банатските българи в Сънникулау Маре, Румъния. Това се случи благодарение на организацията от филиала на Съюза на българите в Банат, Румъния. Литургията събра в католическия храм в града почти всички свещеници банатски българи, които изразиха по този начин съпричастността и подкрепата си за превръщането на този празник и в ден на банатските българи в Сънникулау Маре. Последва откриване на празнична програма в културния център на града, където Тони Наков, председател на филиала в Сънникулае Маре, предложи песента "По милно нещо на света" да се превърне в химн на малката общност на банатските българи там.
На празника приветствия поднесоха официалните гости на честването - Георги Наков, кмет на Стар Бешенов, Светлана Караджова от Държавната агенция за българите в чужбина, кметът на гр. Сънникулау Маре, Степан Велчов от Централното седалище на Съюза на българите в Банат.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..