На заседанието бяха приети и в промени и допълнения към Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, в която са регламентирани и цени за наем на зали, спортни обекти, и дори и на градския площад, когато се използва за стопанска дейност или за политически мероприятия. Така например за ползване на спортната зала и на салона на Драматичния театър ще се плащат по 150 лева на час, а за художествената галерия 100. За политически цели цените за наем са по- ниски. Според предложението, 5 хиляди лева трябва да се плащат за градския стадион, а 500 лева да бъде дневната такса за ползване на площад "Бдинци" за стопанска дейност и 300 лева - за политическа.
"Защо има разлика в цените за партии и обикновени лица?"- попита Вардан Папикян от групата на "Единни за промяна".
Причината е, че за мероприятията партиите не получават приходи от стопанска дейност, обясни кметът Огнян Ценков.
Росица Кирова обобщи аргументите на цялата група срещу предложението. Тя каза, че няма мотиви за него. Даде пример с малката зала на Арена "Армеец", където наемът е по-нисък от този от този за стадиона във Видин. Тя посочи, че някои общини дори са предоставяли безплатно обекти за мероприятия.
Кметът опонира, като даде пример за предстоящ концерт на градския стадиона във Видин, за който ще се продават билети, и то на цени до 70 лева.
„Защо Общината да няма приходи?“- каза Огнян Ценков. Той допълни, че таксите са определи от оценител, който е лицензиран за това.
В Наредбата са заложени също промени на дневните такси за разполагане на маси и столове пред заведенията. За два квадратни метра площ в централната градска част например, дневната таксата ще е два лева, а месечната остава непроменена и е 10,5 лв. По-ниски ще са цените за търговците и собствениците на заведения в останалите зони. За изнасянето на маси и столове навън през студените месеци пък цените ща с 40% по-ниски.
Дискусия на заседанието предизвика и предложение провеждане на публичен търг с явно наддаване за продажбата на недвижим имот на улица "Железничарска", където има частна автогара. Търгът е само за парцела, който е актуван като частна общинска собственост, а първоначалната цена, на която ще бъде обявен за продажба, е 213 000 лева.
Според групата на "Единни за промяна" имотът е актуван като частна общинска, а не публична собственост в нарушение на законите, за което са сезирали и главния прокурор.
"Да върнем материала и да не го разглеждаме, защото с предложението, което ни е направено от общинската администрация, ще извършим де факто разпореждане с публична общинска собственост на имот, който има определени публични функции все още, и който има значение за трайното задоволяване на обществени нужди и потребности"-призова председателят на групата Росица Кирова.
Правното основание за гласуване в предложението за обявяване на търг за продажбата на имота, обоснова юристът Цецо Иванов от групата на коалиция "Надежда".
"Актът за общинска собственост е официален документ"- обяви Цецо Иванов. Той направи препратка към разпоредбите на Гражданския процесуалния кодекс, според които официалният документ е задължителен.
"За мен актът за частна общинска собственост е изряден"- каза кметът Огнян Ценков.
"Имаме Програма за управление и разпореждане с общинско имущество, която е приета от Общинския съвет. В тази програма ние сме заложи и продажба и отдаване под наем на общинска собственост. Именно това е едно от действията, които ние предприемаме в момента… Конкретно за този парцел, там има изградена автогара, има местен бизнес. Ние говорим за продажбата на терена, а не за постройката."
В подкрепа на предложението за продажба на терена, където е частната автогара, се обявиха и от групата на БСП в Общинския съвет. Те обясниха позицията си с принципа да подкрепят решения, които са свързани със запазването на съществуващи работни места и разкриването на нови.
"Става въпрос за терена на автогара "Алексиев", което ще даде възможност на най-големия превозвач в областта да закупи при конкурентни условия терена и развие предлаганите на гражданите услуги"- посочиха от БСП.
На заседанието съветниците одобриха намерението на Общината да кандидатства за финансиране по Инвестиционна програма за климата, по която ще може да закупи електромобили.
Стратегия за прозрачно управление на Община Видин в срока на мандат 2015-2019 година гласува на редовното си заседание видинският Общински съвет.
"Наличието на стратегия е важно условие и тя трябва да се подчинява на определени принципи. Това е една база, върху която ще се осъществява прозрачното управление. Ние говорим за изграждане на администрация, която да създаде облика на прозрачно управление. Допълнението към него като цялостна визия включва и изготвянето на стратегия за прозрачна работа на Общинския съвет. В случая кметът на общината обаче не може да наложи такъв документ, а той трябва да бъде изготвен от общинските съветници", каза кметът Огнян Ценков.
Видинските общински съветници не приеха предложението за създаването на проект за цялостна промяна в организацията на движението във Видин.
"Проектът е жизнено необходим и трябва да бъде изработен от експерти. През последните няколко години се доказа изключителната неефективност на съществуващата организация на движението във Видин и в частност на съществуващата Синя зона. Независимо от намаляващото видинско население, улиците и тротоарите са изпълнени с паркирани автомобили. В натоварените часове в определени градски зони се получават задръствания, докато някои улици, които имат техническата възможност да поемат трафика, остават неизползвани, поради еднопосочното им ограничение“, категорична бе Росица Кирова от "Единни за промяна"- вносител на предложението.
"Колеги, гласувайте за премахване на Синята зона. Социалистите припомнят, че решението за въвеждането й е взето при управлението на ГЕРБ и Румен Видов през 2010 година.Тогава то е било подкрепено с поименно гласуване от общински съветници, които са членове и на настоящия Общински съвет от ГЕРБ, СДС, "Единни за промяна" и земеделците. Надяваме се, че тези колеги са са убедили в безмислието на Синята зона, което освен че създава хаос в центъра, носи и финансови загуби на общината", коментираха от групата на БСП.
"Две комисии работят по оптимизацията на движението, не е необходимо да се прави нов проект. Да, проблеми има. Намаляват териториите за паркиране, увеличават се автомобилите. Трябва да превърнем пътната инфраструктура в такова съответствие, че да бъде безопасна и удобна за жителите. Предстои ни много работа. В изготвянето на една такава организация за нас трябва да е много ясно има ли Синята зона като правила на движение, защото трябва да се съобразим с наличието или отпадането й. Правилата на Синята зона могат да се прилагат стриктно и по този начин тя да бъде работеща. Но този въпрос- дали да има или не Синя зона, решават общинските съветници", обясни кметът.
По решение на видинските общински съветници, Центърът за временно настаняване ще бъде изведен от комплекс "Химик" Видин и настанен в сградите на бившия Дом за деца и младежи с умствена изостаналост в село Гомотарци.
"Там условията са много по-добри. До сега, особено през есенно-зимния сезон, се случваше да се настаняват хора над капацитета на Центъра, който е 10 души, за да не остават на улицата при тежки условия. В Гомотарци базата е прекрасна, в момента се прави козметичен ремонт. Този въпрос трябваше да мине през решение на Общинския съвет. Това не е разкриване на нова социална услуга. В бъдеще Общината ще има възможност да кандидатства по проекти и в базата в ж.к. "Химик" да се предостави нова услуга", обясни заместник кметът по хуманитарните дейности на Община Видин Венци Пасков.
Общинският съветник Павел Паунов ще представя интересите на Община Видин на общото събрание на МБАЛ "Света Петка"- реши Общинският съвет. Съветниците задължиха своя делегат да гласува за оставка на сегашното ръководство на болницата.
"Нека не забравяме, че Община Видин притежава само 9% от дяловете на болницата и нашият глас на общото събрание може и да не бъде чут", напомни по време на дебата доктор Цветан Ценков.
По примера на Община Враца, в текста на решението съветниците определиха позицията на своя делегат по всяка от точките в дневния ред на предстоящото общо събрание на болницата, което ще се проведе на 15 юни.
Местният парламент за пореден път удължи с 6 месеца срока за окончателната ликдидация на "Самостоятелна медико-техническа лаборатория 1 Видин ЕООД", като процесът би трябвало да приключи до 31.12.2016 година. Да припомним, че по молба на ликвидатора Биляна Костова, последното искане за удължаване е от 2015 година, като тогава в решението на Общинския съвет е заложено и условие ликвидаторът да може да извършва продажба на дълготрайни активи, а Община Видин се задължава да погаси задълженията си в срок до 31.06.2015 година. Проблемът с ликвидацията виси от 2012 година...
По искане на общинския съветник Красимир Асенов, ОбС Видин реши да отпусне средства за извършване на строително-ремонтни дейности за създаване в Дунавци на клуб с публично и обществено-културно предназначение.
"Помещението е било магазин. Добре е да имаме място за дневен клуб за възрастни хора и вечерен- за младежите. Добре щеше да е и да бях информиран, преди решението да бъде внесено на заседание, все пак съм редовно избран кмет на Дунавци. Но да се надяваме, че ще е полезен на хората", коментира Димо Скорчев.
С решение на Общинския съвет боксов клуб "Видин" получи помещения за ползване във видинската спортна зала "Фестивална" за срок от 3 години.
На редовното си заседание съветниците гласуваха за закупуването на два лекотоварни автомобила за нуждите на Общината, потвърдиха разкриването на пенсионерски клуб "Божур" в село Синаговци и се съгласиха да бъде започната процедура по отпускане на персонална пенсия от починал родител на Иван Олев Евдокимов.
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“. Състезанията са част от подготовката за вътрешноучилищните кръгове по професии, които ще се..
Важно е да обезпечим най-спешните мерки, така че при позитивно решение за Шенген през декември всички институции и структури, които работят по граничния контрол, да реорганизират работата си безпроблемно. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев на работна среща в Министерския съвет, съобщават от правителствената пресслужба. Премиерът..
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“, съобщи директорът на училището Стефка Лалова : "Колегите, които подготвят..
Окръжна прокуратура – Враца ръководи разследване за смъртта на 21-годишния мъж , чието тяло е открито на брега на река Огоста на 25 ноември . Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство В рамките на разследването е задържан 24-годишен от село Бутан, който е бил с починалия на риболов в нощта на 15 ноември...
Резултати от проучванията на античния римски град Бонония във Видин ще бъдат представени утре, 28 ноември. Данните ще бъдат обявени от ръководителя на екипа от археолози доц. д-р Здравко Димитров и изтъкнатият български археолог и специалист по средновековна история проф. д-р Николай Овчаров. Има открития по хипотезата, че Видинското царство е..
Премиерът Димитър Главчев ще посети граничния пункт на Дунав мост 2 при Видин утре, 28 ноември, около 14:00 часа. Визитата му е във връзка с организацията по граничните ни пунктове с Румъния и Гърция след евентуалното ни пълноправно приемане в Шенген, което предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз на..
Тялото на 21-годишен мъж е открито в река Огоста , съобщават от полицията във Враца. 24-годишен е обвинен за убийството му . Младият мъж е обявен за издирване на 25 ноември, след като майка му, жителка на с. Бутан, е съобщила, че синът ѝ е в неизвестност от 15 ноември. Криминалистите са установили, че съпричастен към престъплението е..