Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Рашидов: "Баба Вида" е в списъка за реставрация с европейски средства

Снимка: Ваня Минева

Крепостта "Баба Вида" е в списъка за реставрация с европейски средства, обяви министърът на културата Вежди Рашидов по време на парламентарния контрол в отговор на народния представител Вили Лилков. Министър Рашидов уточни, че дейности по опазването и популяризирането на културното наследство в регионите на страната ще се подпомагат по приоритетна ос 6 "Регионален туризъм" на оперативната програма "Региони в растеж - 2014-2020". Обявяването на процедурата по приоритетната ос е планирано за декември. През февруари е създадена работна група, която да предложи проекти за кандидатстване, информира министърът.

"Трябва да се направи цялостната реставрация и консервация, за което са необходими около 5-6 милиона лева. Трябва да се отводни горната тераса, да се дореставрират стените. Това е въпрос на проект, в чието подготвяне участват и архитекти, и реставратори, и археолози, всякакви специалисти"- каза директорът на Регионален исторически музей- Видин Фионера Филипова.

На заседание в края на май Общинският съвет във Видин гласува да започне процедура, за да може Общината да получи безвъзмездно право на ползване на крепостта "Баба Вида", която е публична държавна собственост. Решението е необходимо, за да може местната управа да предприеме цялостни мерки за поддържане и опазване на обекта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Формация от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/ започна контроли

Започнаха  тренировките за новото първенство на родените през 2010 година момчета от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/.  Тя стартира с две приятелски срещи в подготовката  за по-горната Великотърновска група, в която ще играят след силното си представяне през миналия сезон. В първата си контрола те  победиха отбора на "Прециз"..

публикувано на 10.08.25 в 10:38

"Светлинките" от Видин със златен медал от Копривщица 2025

Детският танцов състав за български фолклор " Светлинките"  от НЧ "Светъл ден-2009" Видин спечели първо място и златен медал на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица . Съставът, ръководен от Йоана Ванкова – професионален танцьор в ансамбъл "Дунав" и педагог, впечатли журито с емоционално и автентично изпълнение...

публикувано на 10.08.25 в 10:15

Продължава кампанията в помощ на 15-годишно момче от Враца

15-годишно момче от Враца има нужда от помощ, за да запази зрението си. Мирослав Илиев е със заболяване, което води до загуба на зрение и риск от трайно ослепяване. Единствената възможност за лечение е прилагането на стволови клетки. Това лечение има за цел да предотврати прогресията и да запази текущото ниво на зрение на детето. Необходимо е да бъдат..

публикувано на 10.08.25 в 10:05

Жълт код за горещо време и високи температури в неделя

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. От Националния институт по метеорология и хидрология посочват на сайта си в секцията за опасно време, че предупредителният метеорологичен код е в сила и за областите от Северозапада- Видин, Враца и Монтана. В тези области се очакват максимални температури между 35 и 37 градуса . Кодът..

публикувано на 10.08.25 в 09:22

Двама професори стават почетни граждани на Бяла Слатина

Двама професори ще бъдат удостоени със званието „Почетен гражданин на Бяла Слатина"за 2025 г. Общинскят съвет реши признанието да бъде присъдено на проф., д.и.н. Васил Николов и проф. , д.ю.н. Иван Русчев. Проф. Николов е академик – носител на голям брой високи държавни и международни отличия. Автор е на самостоятелни научни разработки, отнасящи се..

публикувано на 10.08.25 в 07:50
Тенчо Калпаков

Треньорът на Монтана е първият за сезона, който се разделя с поста си

Новакът в Първа лига ПФК Монтана се раздели със старши треньора Танчо Калпаков след вчерашното домакинско равенство 0:0 с Ботев (Враца), съобщиха от клуба днес.  След четири кръга отборът на Монтана има две точки, постигнати от равенствата с Локомотив (Пловдив) във 2-ия кръг 1:1 и с Ботев Враца 0:0.  В гостуванията си в София обаче те паднаха с 0:5 от..

публикувано на 09.08.25 в 15:42

Видинската епархия с намерение да обучава деца в Софийската семинария

Посрещнат съм добре като нов митрополит.  Това каза видинският владика Пахомий, който точно преди 6 месеца - на 9 февруари, беше избран с пълно единодушие от Светия синод за архиерей на крайдунавската епархия.  "Шест месеца изглеждат много, но това е много малко като време, за да мога да получа по-дълбоко впечатление. Всеки ден ходя на различни..

публикувано на 09.08.25 в 07:46