Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неизбежно ли е сливането на области?!

И ще се промени ли нещо за хората...

Снимка: Уикипедия
В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН говорим, неизбежно ли е сливането на области и ще се промени ли нещо за хората. Провокираха ни думите на министър Лиляна Павлова, изречени преди седмица на форум във Враца, че през "2020 година ще имаме възможност да преразгледаме обхвата на българските региони и на областите, защото, съгласно европейските регламенти, има специална директива, която определя обхвата на областите. В тях трябва да има определен брой население, определени параметри и т.н. За съжаление, в България част от областите не отговарят на тези параметри и не могат да продължат след новия програмен период 2022-2023 година да функционират като такива, защото в тях има по-малко население и по-ниски характеристики."

Дали е неизбежно или би могло по някакъв начин да се предотврати сливането на области? Като че ли отговорът на този въпрос не е толкова лесен и еднозначен.

СнимкаГост в студиото е Олег Джоканов, заместник областен управител на Монтана в периода 1993/1994 г. и заместник кмет на Видин в периода 2004/2007 година. По думите му:

"И в Европа, и в Русия, като представител на Евразия, няма структурна единица област с население под 1 млн. души. Може би това е един от аргументите, но той е доста съществен. Напоследък е модерно да споменаваме румънския опит- Румъния има 22 области при население около 23 млн. жители. В България повечето от областите не отговарят на този критерий.

Що се касае до това Видинска област да се закрие, аз като човек, роден във Видин, естествено че ще защитавам тезата, че градът ни има други дадености в исторически, традиционен и дори в православен план. Видин е старопрестолен град, каквато и друга област да възникне на територията на Северозападна България, считам че има достатъчно аргументи нашият град да бъде административен център на тази област.

И на ниво общини, и на ниво области би трябвало да има окрупняване. Трябва обаче да се състои и другата стъпка, т.нар. децентрализация- това, за което всъщност всички правителства говорят, сочат примери, но никой досега не направи реални стъпки в това отношение.

Кой освен сегашните кметове на малките общини например е против окрупняването на общините? Стига сме създавали люпилня за местни феодалчета."

 
Още от гледната точка на Олег Джоканов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45