Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои процедура за избор на нов изпълнител на проекта за пречиствателна станция във Видин

28 април 2014 година, символична първа копка за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води
Снимка: Архив: Радио ВИДИН

Ако проектът за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни  води  във Видин не бъде завършен, общината като бенефициент ще трябва да възстанови цялата сума за водния цикъл, която е над 70 милиона лева. Проектът е от предишния програмен период по Оперативна програма "Околна среда", чието изпълнение приключи в края на миналата година.

Кметът Огнян Ценков е категоричен, че подобно обстоятелство няма да се допусне. Първият етап от водния цикъл, който включваше изграждане и рехабилитация на водоснабдителната и канализационна система,  приключи миналата година. Заради неспазване на ангажиментите по втория етап от проекта- изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води, през март Общината прекрати договора с изпълнителя. Консорциумът, на който е било възложено изпълнението, на няколко пъти удължавал срока, заради което Общината е претърпяла санкции от управляващия орган по програмата, припомни Огнян Ценков. Той допълни, че Общината е ощетена с пет милиона лева, за което ще бъде предявен иск към изпълнителя. 2 090 000 лева  от тях  са по неустойки за просрочването,  2 100 000 са за недоставено оборудване и 1 000 000 лева за неправомерно усвоен аванс.

"Във всички действия, които сме предприели, сме защитили интересите на Община Видин. В тази връзка Министерството на околната среда и водите през следващия програмен период 2014- 2020 година в споразумение с Европейската комисия фазира няколко такива проекта, които не са изпълнени през предишния програмен период, като възложителя е в правото си да прекрати договора или да продължи договора със същия изпълнител. Не бяхме убедени по никакъв начин, че ще бъде завършена пречиствателната станция от тези изпълнители"- каза кметът на Видин. 
   
Предстои подписване на договор с управляващия орган Министерството на околната среда и водите и провеждане на процедура за избор на нов изпълнител.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 4 август 2025 година

Петима души спечелиха награди от томболата "Изрядни данъкоплатци" на Община Видин за 2025 година. Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа Лидия Капитанова. Това е първото издание на проявата. Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, съобщи депутатът Андрей..

публикувано на 04.08.25 в 18:00

Деца от Мездра почетоха Марк Твен и Антоан дьо Сент-Екзюпери

Днес в библиотеката на град Мездра малките читатели се запознаха отблизо с живота и творчеството на двама от най-обичаните световни писатели – Марк Твен и Антоан дьо Сент-Екзюпери. Повод за събитието бяха 195 години от рождението на автора на „Приключенията на Том Сойер“ и „Приключенията на Хъкълбери Фин“, както и на „Принцът и просякът“, както и 125..

публикувано на 04.08.25 в 16:47

Мъж отива на съд заради смъртта на моторист край Видин

Районната прокуратура във Видин повдигна обвинение срещу мъж, причинил смъртта на мотоциклетист при инцидент с каруца край Видин. Произшествието се случва на 13 октомври 2024 г., когато обвиняемият се прибирал от събиране на дърва с приятел. Двамата се придвижвали с конски каруци по неасфалтиран път в покрайнините на Видин. При опит да пресекат..

публикувано на 04.08.25 в 15:36

Общинският съвет в Кула гласува маломерни паралелки

Общинският съвет в Кула гласува запазването на седем маломерни паралелки в СУ "Васил Левски" в общинския център. Предложението идва след искане от директора на учебното заведение поради недостиг на деца.  Записаните за първи клас деца за новата учебна 2025/2026 към момента са 14. „В училището се обучават 25 ученици от други населени места, в..

публикувано на 04.08.25 в 13:30

Пожари унищожиха три коли и земеделски площи в област Монтана

Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара. Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..

публикувано на 04.08.25 в 12:30

Изрядни данъкоплатци във Видин получиха награди

Петима души спечелиха награди от томболата „Изрядни данъкоплатци“  на Община Видин  за 2025 година . Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа  Лидия Капитанова. Това е  първото издание на проявата. "Пуснахме томболата на интернет страницата на Община Видин, през социалните мрежи също беше..

публикувано на 04.08.25 в 12:00
Снимката е илюстративна

Отпадна ограничението за движение по пътя Ботево – Арчар

Възстановено е движението между видинските села Ботево и Арчар , съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". По-рано днес трафикът в участъка се осъществяваше двупосочно в една лента поради самокатастрофирал тежкотоварен автомобил. Движението в района беше регулирано от екип на "Пътна полиция".

публикувано на 04.08.25 в 11:54