Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 18 август 2016 година

Снимка: Красимир Каменов
Министерският съвет одобри допълнителни трансфери за 2016 г. в общ размер до 27 212 000 лева по бюджетите на над 40 общини за реализиране на инфраструктурни проекти. Сред тях са 3 общини от област Враца- Борован, Криводол и Хайредин. Общо 800 000 лева са отпуснати за тях. Парите са за ремонт и рехабилитация на уличните мрежи в населените места. Средствата се осигуряват чрез преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2016 г.

Порталът на българските общини КМЕТА.bg стартира кампания - „Да оправим българските улици“. Сайтът припомня, че средствата, с които се правят ремонтите в общините, идват от джоба на данъкоплатците и апелират за качествено изпълнение и поемане на отговорност. Със собствени средства това не е възможно, коментира инициативата кметът на община Брегово, Милчо Лалов.

Общините Видин и Белоградчик все още не са предали своите оздравителни планове на Министерството на финансите, съобщава сайтът KMETA.bg. Предстои мерките да бъдат гласувани на заседание на общинските съвети. По-рано днес финансовият министър Владислав Горанов алармира, че оздравителните планове на повечето общини са „наивни“, а някои кметове не са наясно, че ресурсът, който ще получат, ще се трансформира в безвъзмездна финансова помощ. Над половината - 156, от 265 общини в страната завършиха 2015 г. с дефицит. Сред 36-те общини, които са в най-сериозно финансово затруднение са: Видин, Димово, Борован, Мизия и Георги Дамяново.

Близо 4 хиляди фермери са кандидатствали за европейско подпомагане по мярката „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. Исканата субсидия превишава два пъти заложения бюджет от 60 млн. лева и се налага експертите да направят отново оценка на проектите, за да бъдат финансирани най-добрите от тях, уточняват от Фонд "Земеделие". Средствата по тази мярка позволяват подпомагане на две хиляди души, тъй като има фиксирана субсидия от 15 хиляди евро за всеки проект. При новото оценяване ще се вземат под внимание приложените документи и бизнес плановете на кандидатите. С предимство ще се ползват проекти за плодове, зеленчуци и за животновъдни ферми в планинските райони. Финансовата помощ е безвъзмездна и се предоставя за срок от пет години при условие, че представеният бизнес план е изпълнен коректно.

Почти 250 хиляди тона хлебно зърно са произвели земеделските стопани от област Враца. Това показват данните на областната служба по земеделие в града под Околчица. Дни след прибирането им в хамбарите са ясни и точните количества пшеница, ожъната в нивите от 10-те общини в региона. 246 661 тона жито е произведено във Врачанска област за тази година. Лидер в производството на хлебна пшеница е община Бяла Слатина, където са прибрани  65 090 тона. На територията на тази община засетите площи с пшеница са най-много за областта - 132 400 дка, а средният добив е 492 кг/дка.  Втори по добив на пшеница са стопаните от Криводолско, където са ожънати 31 460 тона. Община Враца е трета в класацията с 31 305 тона жито. Притесненията на стопаните са свързани с цената на зърното, което продължава да държи ниски стойности заради добрата реколта и високите добиви.

Водите на река Салаш при село Вещица са в добро състояние, сочат резултатите от повторните проби. Сигнал за оцветяване на водата бе подаден в края на юли. Тогава инспекторите от Регионалната инспекция по околната среда и водите Монтана дадоха предписание за почистване на пречиствателните съоръжения на мандрата в село Дъбравка, община Белоградчик, каза Алексиния Николова от екоинспекцията. Водите на реките Салаш и Дъбравка отговарят на стойностите за добро състояние на водата,уточни Алексиния Николова.

Всички училища в община Видин провеждат подготовка за новата учебна година. Детските градини и училищата ще започнат нормално занятия, каза директорът на дирекция "Хуманитарни дейности" в администрацията Емилия Николова. Училищата в област Видин имат готовност за новата учебна година, но на места предстоят ремонтни дейности. Очаква се те да завършат до 15 септември.  

90 жители на община Белоградчик се ползват от услугата „Обяд за всеки в нужда” на социалния патронаж в града. Храната за хората от селата се извозва с превоз на Социалния патронаж в Белоградчик. Освен топлия обяд, нуждаещите се получават и индивидуални или групови консултации за ползване и на други социални услуги. Общинските служители  консултират дори и за управление на семейния бюджет.

Въпреки че плажът край видинското село Сланотрън на река Дунав е неохраняем, той е посещаван. Това потвърди кметът на селото, Венелин Павлов. На плажната ивица има поставени табели, че къпането е забранено.
 
"Младежка кино седмица" се провежда във видинското село Арчар чрез информационната младежка мрежа "Евродеск". Филми от българското и световното кино се прожектират на голям екран всяка вечер в салона на местното читалище. Инициативата е посветена на Международния ден на младежта, който беше отбелязан на 12 август, а партньор е Сдружение "Бокая", каза областният координатор по програмата Мирослав Людмилов. Прожекциите в Арчар са безплатни, а много от младежите, които ги посещават, за пръв път гледат филми на голям екран. "Младежката кино седмица" ще е до петък, а организаторите се надяват и в бъдеще да има прожекции на филми в селото, което е най-голямото във Видинска област.

Изложба на преподаватели и студенти от Висшето строително училище "Любен Каравелов"- София беше открита в Берковица. Домакин на вернисажа е градската художествена галерия "Отец Паисий", а събитието е част от програмата на Арт фест - Берковица. Преподавателите доц. Александра Иванова, д-р Николай Николов, Пламен Петков и техните студенти са рисували, вдъхновени от берковската природа и Вършец през май. В изложбата може да се разгледа избрана част от произведенията, които са създадени по време на пленера. Използваните техники на пленера са акварел, темпера, маслена живопис, молив, пастел, туш и смесени техники. Изложбата ще остане в галерията до 27 август.

Българската православна църква чества 1070 години от Успението на Свети Иван Рилски Чудотворец, небесен покровител на българския народ. Той е най-известният български светец и отшелник, покровител на българския народ, патрон и основател на най-големия манастир в България - Рилския. Св. Иван Рилски е покровител на миньорите, затова от 1996 година 18 август се чества като Ден на миньора. Празнуват и геолозите, и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.

От днес в Оряхово започват традиционните панаирни дни. Празниците ще продължат до неделя включително, като всеки един от дните е наситен с различни мероприятия. Откриването на панаирните дни в Оряхово е от 20.00 часа на площад "Дико Илиев".








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Почитаме Св.Антоний Велики

На 17 януари православната ни църква почита паметта на Св. преп. Антоний Велики, наречен така тъй като е считан за основател на християнското монашество. Смята се, че празнуването на неговия ден предпазва от болести. Св. п реп. Антоний Велики е роден през 251 г. в египетско заможно семейство, а когато на 20 години остава сирак, раздава..

публикувано на 17.01.25 в 07:45

Снимката на 16 януари 2025 година

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.   Десет милиона кубика вода мина нивото на язовир „Среченска бара“. В..

публикувано на 16.01.25 в 18:05

Прокуратурата във Видин внесе обвинителен акт за трафик на мигранти

Обвинителен акт срещу четирима души на възраст между 19 и 31 години бе внесен в съда от Районна прокуратура – Видин. Те са обвинени в незаконно подпомагане на 14 чужденци от Афганистан и Сомалия да преминат през страната в нарушение на закона. На 25 януари миналата година край Белоградчик Гранична полиция е спряла три автомобила, в които са..

публикувано на 16.01.25 в 15:54

Нивото на язовир „Среченска бара“ нараства

Десет милиона кубика вода мина нивото на язовир „Среченска бара“ . В област Монтана няма населени места на воден режим. Покачва се нивото на язовир „Среченска бара“, от който се подава питейна вода за населени места от областите Монтана и Враца. В момента хидровъзелът е на близо 70% пълен. В него има 10 560 милиона кубика вода, показва справката на..

публикувано на 16.01.25 в 15:44

Експерти от над 30 държави се събраха в Монтана за учение на НАТО

Експерти от 5 континента посетиха в Монтана Центъра за професионално обучение на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" . Визитата е част от провеждащата се у нас пленарна среща във връзка с мащабно учение на НАТО, което ще бъде през септември. Група от 176 експерти от 31 държави от Северна и Южна Америка, Африка, Азия и..

публикувано на 16.01.25 в 15:40

Общински съветник алармира за лош път между монтански села

Пътят между монтанските села Мърчево, Кобиляк, Громшин и Лехчево не е ремонтиран от 40 години. Това каза Софрони Захариев , втори мандат общински съветник от Бойчиновци.  "Причините според мен са и икономически, и политически. Мисля, че в цяла област Монтана това е единственият път, който е изходът от Монтана към другите общини, който по..

публикувано на 16.01.25 в 15:26

Хората в Бели брег чакат решение за водоснабдяването си от 8 години

Осма поред година питейната вода на монтанското село Бели брег се кара с водоноска. Причината е установеното над нормата количество на арсен в нея. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, каза кметският наместник Георги Николов : "Нашата вода е от 58-а година и много години сме пили. Преди 10 години откриха, че има арсен в нея. Осма година..

публикувано на 16.01.25 в 14:51