Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонт на видинския площад след срещата на архитектите с кмета?!

6
Колаж
Снимка: Радио Видин
Ще има ли ремонт на видинския площад след протеста на архитектите и срещата им с кмета на общината? Всички гледни точки в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН.

Срещата, която се проведе във Видин между кмета на общината и архитектите продължи точно два часа и предизвика наистина голям интерес. Доколко е била полезна обаче, е въпрос на гледна точка.

А иначе, самата среща започна с представяне на инвестиционната програма "Видин в следващия програмен период" и с нейната предистория.

Не веднъж е ставало дума, че проектът за обновяване на пешеходната зона във Видин предвижда премахване на съществуващата настилка и направата на нова. Дейностите по реконструкцията се финансират от Оперативна програма "Региони в растеж" и са на стойност 11 420 000 лева, припомни кметът Огнян Ценков. По неговите думи: 

"Срещат ни наши съграждани, които са заблуждавани, че площад "Бдинци" е щял да бъде изпълнен с асфалт. Щели са да бъдат премахнати фонтанът и паметникът на Трети Бдински полк. Изобщо това нещо не е вярно."

Дали технически е възможно видинският площад да бъде запазен, става ясно от обяснението на Борислав Игнатов, председател на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България: 
"Това, което имате тук като даденост, е един, смея да твърдя, шедьовър, градско изкуство. Нашата задача, като експерти, които бяха призовани от гражданско мнение, от необходимостта и от обръщението на нашия колега проф. Никифоров, и на хора, които са работили в големия екип тогава, направил зоната, да дойдем на място и наистина да видим дали технически е възможно площадът да бъде запазен. Материалите, от които е изграден, са наистина солидни и вечни. Обиколихме зоната от край до край и наистина на места, особено където е централният отток, където е имало чугунени решетки, с времето заменени с бетонови блокчета, там наистина площадът пропада. С един ремонт това лесно може да бъде поправено. Идеята ни е не да налагаме мнение, а да ви представим възможностите, които стоят пред вас, като Община. Ако площадът бъде цялостно реконструиран, това значи първо, едни огромни разходи и второ, загуба на това произведение на изкуството. Тъй като още не е сключен договор за финансовата помощ, все още не е късно да се разшири обхватът на проекта."   

В дебат се превърна разговорът между Петрана Бакалова, заместник председател на Камарата на архитектите в България и специалист по обществени поръчки, и кмета на Видин. Спорът беше за това какви са документалните механизми, така че да не бъде загубено финансиране, но пък и да не се правят излишни, дублиращи дейности. Архитект Бакалова заяви, че в случая е проведена обществена поръчка в разрез със закона за авторските права.

Според главния архитект на община Видин Ангел Недялков се налага цялостна реконструкция на пешеходната зона, защото: 
"Ремонт на парче няма как да се случи. С новия проект искаме да унифицираме и настилката, искаме да променим абсолютно всичко, което е под земята и да стане съобразно съвременните изисквания. Има някои неща, които трябва да се преживеят от гражданите и от търговците. Това неминуемо ще трябва да стане и то ще се случи." 

А кметът на Видин Огнян Ценков се обърна към архитектите с въпроса: 
"Ако вие с вашата намеса доведете до загубата на над 11 000 000 лв. за видинските граждани, кой ще поеме отговорността тогава? Защото точно това се цели в момента."

И отговорът на председателя на Камарата на архитектите в България Борислав Игнатов: 
"Ние не сме дошли да пречим. Ролята на Камарата на архитектите е да помага и да реализира проекти. Ние дойдохме да видим на място какво е състоянието единствено на настилката. Видяхме, че има възможности за оптимизиране на този проект, така че средствата да бъдат използвани по-оптимално."

Кметът Огнян Ценков заяви, че няма никаква възможност за промяна: 
"Няма как да се направи промяна на инвестиционните проекти, те са от 2013 година."

"Ако господин кметът има тази информация, че не е възможно да се реагира, някой целенасочено го е въвел в заблуждение", коментира Петрана Бакалова.

И ще завършим с проф. Иван Никифоров, чийто екип е изготвил и осъществил проекта за пешеходната зона и площад "Бдинци", реализиран през 1982 година. Според професора едно от най-хубавите неща на Видин е площадът: 
"Последните години непрекъснато пиша писма до кмета и до председателя на Общинския съвет с възражение за това, че не се поддържа както трябва площадът и че се допускат промени. Но това, което последно видях, като проект, надмина всичките ми очаквания. Тотално да се унищожи една ценност, която е постижение на една епоха отпреди 30 години, за мен това е престъпление или много голяма далавера." 

Още по темата относно реконструкцията на видинския площад чуйте в звуковите файлове. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05