Части от луксозни антични съдове, накити и огледало от бронз са сред предметите, които археолози откриха при разкопки на територията на някогашната римска колония Рациария и столица на провинция край видинското село Арчар.
Екипът, воден от доцент д-р Здравко Димитров, е проучвал сектор северно от резиденцията на провинциалния управител, където миналата година са разкрити добре запазени късноантични сгради. Секторът е разчистен след миналогодишни набези на иманяри, когато обектът остана за кратко без охрана.
"Продължихме и завършихме проучването в тази зона, тези 4 квадратни метра северно от резиденцията, в които се откриха тези интересни предмети, които ще бъдат едно добро попълнение във фонда на Регионалния исторически музей във Видин. Открихме "тера сигилата" /трапезна керамика/, внесена от италийските земи, както и предмети, които са изработени от мрамор. За пръв път открихме данни за дорийски ордер в Рациария, малък фрагмент от дорийски капител"- каза доцент д-р Здравко Димитров.
Според доцент д-р Здравко Димитров, археологическият сезон в Рациария е успешен, въпреки ограниченото финансиране. Разкопките на територията на античния град, която стана символ на иманярски опустошения, бяха възобновени по инициатива на Министерството на културата през 2013 година.
"Възможно е Рациария да бъде спасена, има какво да се открие като движими културни ценности, както и като археологическо богатство под формата на големи археологически комплекси"- каза доцент Здравко Димитров. Според него е необходимо по-добро финансиране на обекти като Рациария, за да може да се премине към тяхната консервация и социализация. Проект за това има Община Димово, на чиято територия е Рациария и с него кандидатства по програма за трансгранично сътрудничество със Сърбия.
"Тази година успяхме да проследим всички възможни периоди в рамките на проучваната площ. Те показват едно много интензивно градоустройствено развитие на Рациария с поне четири периода, с четири промени на основните компоненти на сградите, с тотална реконструкция на градоустройствения план по времето на Анастасий"- каза доцент Иво Топалилов, заместник- ръководител на екипа, извършвал проучванията на територията на Рациария.
Археолозите, които работят там, се надяват от следващата година да бъде възобновена работата с колегите им от Университета Ферара в Италия, които са участвали в разкопките преди 25 години.
"Следваща годена смятаме да продължим разкриването на тази сграда, която е северно от резиденцията на провинциалния управител, а също и в западна посока, тъй като се оказа, че в основата си тя е запазена. Така ще можем да открием този квартал, който е между две улици и минава покрай резиденцията, след което ще може да се пристъпи към реставрация, консервация и социализация на този сектор"- каза Илко Цветков от Регионалния исторически музей във Видин.
Според археолозите най-големият археологически обект на територията на региона трябва да се превърне и в място, което туристите посещават. На обекта е осигурена постоянна охрана, а служителите от полицейския участък в Арчар следят да няма иманяри, казаха археолозите.
Жители на Белоградчик се обединиха около една обща цел за възстановяването на Комитет "1850 лето" . Те представиха своята инициатива на среща с представители на местната власт в града. Възстановяването на клуба е свързано с отбелязването на 175 години от Белоградчишкото въстание от 1850 година. Избрано бе ръководство на комитета в лицето..
Видинският драматичен театър "Владимир Трандафилов" гостува на Кула с пиесата "Бог високо" на професор Кирил Топалов. Представлението ще бъде н а 12 февруари от 17:00 часа в малкия салон на Народно читалище "Просвета 1882" в града. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев. Пиесата "Бог високо" проследява..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината са допуснати неизвинени отсъствия или непосещаване на учебния процес. Общо 21 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 26 семейства с ученици от осми клас, от област Монтана, няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Днес, 7 февруари, изтича срокът на въведените временни противоепидемични мерки във връзка с висока заболеваемост от грип в областите Монтана и Враца . Област Монтана е в грипна епидемия от 29 януари, а от 3 февруари учениците учат дистанционно. В област Враца временни противоепидемични мерки бяха въведени от 27 до 31 февруари, а след това срокът..
Афиши, агитационни материали и некролози да се поставят само на определените за целта места във Видин. Това призова в обръщение към жителите на общината управителят на фирмата по чистотата Емилян Евтимов. "Желанието на Община Видин е за един по-красив и по-хубав град. Ние от наша страна се стремим винаги да го правим, но молим и жителите на..
Таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, предлагат от БСП - Обединена левица. Промените ще бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв. Санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота,..
Жителите на мездренското село Ослен Криводол ще почетат свети Харалампий Магнезийски - покровител на пчеларите и меда. На 10 февруари те ще се съберат, за да отправят молитви за здраве и благополучие. Събитието ще се проведе от 8:30 ч. в заведението на местен дългогодишен пчелар. Присъстващите ще могат да се почерпят с топла питка и мед и да..