Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разделното събиране на отпадъците - какво се случва с него

4
Снимка: Радио Видин

За да бъдат рециклирани, голяма част от хартията, стъклото, метала, пластмасите и всичко останало, което може да се използва повторно, решението е те да бъдат събирани разделно. Въпреки усилията на общините при разработването на редица програми за екологосъобразно управление на отпадъците, без участието на хората никоя система не би заработила успешно. Вече няколко години на територията на община Видин са розположени, макар и не навсякъде т. нар. "цветни контейнери". Използваме ли ги по предназначение - Стефка Павлова попита Румен Шурлиев, технически директор на дружество, ангажирано с оползотворяване на отпадъци от опаковки, което от няколко години работи и на територията на общините Видин, Монтана и Враца. "Вероятно има някакъв напредък в това отношение, но със сигурност трябва още да се работи в тази насока. Все още в контейнерите за разделно събиране попада и битова смет и това пречи на нормалното рециклиране на отпадъците. Според мен трябва да се въведат санкции за неправилно изхвърляне на отпадъците и това неминуемо ще доведе и до по- добри резултати." - смята Румен Шурлиев.

Успяхме ли да променим начина, по който  изхвърляме отпадъците си и има ли "цветни контейнери" в кварталите на Видин. Това попитахме в анкетата по темата жителите на крайдунавския град. "Мисля, че още не сме се научили да изхвърляме разделно ... Няма контейнери, в които да изхвърляме разделно ... Никой не се научил и абсолютно никой не иска да се учи." - споделиха видинчани. "На територията на община Видин има разположени около 315 съда за разделно събиране на отпадъци. Точките, където са разположени са около 105. Паралел между трите общини в българския Северозапад, обаче не мога да направя, тъй като разположените контейнери са от различен тип. Процентът на рециклираните отпадъци в Монтана и Враца е около 4-5 пъти по- голям от този в община Видин." - каза още Румен Шурлиев.

По темата потърсихме мнение и от двама души, които всеки ден изкарват прехраната си от отпадъчните контейнери на Видин. Иван Борисов и Ставри Асенов са останали без работа преди време и сега разчитат единствено на намереното в кофите за смет. "Събираме каквото ни попадне. По- добре така, отколкото да чакаме някой да ни помогне. Мисля, че не сме научени да събираме разделно- в контейнерите всичко се изхвърля общо." - каза Ставри Асенов.

Разделното събиране на отпадъците е решено с една добра практика в община Чупрене. Близо три тона пластмасови отпадъци са събрани и балирани в общината. Отпадъците са предимно от пластмасови бутилки, които Общината събира разделно от две години. Това каза кметът Ваньо Костин в разговор със Стефка Павлова. "Имаме машина, коьято ги балира. Тази дейност е изцяло общинска дейност. Имаме специални съдове за сметосъбиране и мисля, че практиката е добра. До момента имаме събрани около два- три тона." - каза Ваньо Костин.

Враца е един от малкото градове в България, в които още преди 2 години бяха монтирани специални контейнери за събиране на стари или употребявани дрехи, обувки и чанти. По този начин жителите на областния град помагат на сметосъбирането и сметоозвозването, тъй като голяма част от въпросните артикули съсипват машините, които прибират битовите отпадъци. Отделно от това поне от 5 години в града под Околчица е въведена система за разделно събиране на отпадъци. Тя доби популярност чрез цветните контейнери - сини, жълти и зелени, в които се изхвърлят хартия, пластмаса и стъкло. "В регионалното депо за твърди битови отпадъци край село Косталево, където се изхвърлят боклуците на общините Враца и Мездра, от 3 месеца има обособено площадка за събиране на стари мебели, които се използват за повторна употреба и се превръщат в горива в близкия циментов завод." - каза сътрудникът ни Жоро Александров. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00