Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За паметниците и балканските страсти

Всяко връщане към героизма и трагизма на битките ни през първата световна война е жълтица от националното съкровище на българите, пише Йото Пацов в предговора на книгата "Болката" на Величка Каменова, посветена на наши земляци, участвали в боевете на Първата световна война.

Именно за болката, балканските нрави, комплексите и националната памет говорихме в "Посоките на делника", след като преди дни, навръх Деня на независимостта, македонци строшиха демонстративно паметна плоча на загиналите български офицери и войници на връх Каймакчалан. Този вандалски акт, естествено, разбуни духовете у нас и предизвика вълна от искрено възмущение. Сътрудникът ни във Враца Жоро Александров потърси за коментар народния представител от ВМРО, част от "Патриотичния фронт", Красимир Богданов:

Красимир Богданов"Този инцидент наистина е неприятен и за съжаление не е първият, който се случва на места, посветени на българската памет в Македония. Недопустимо е в 21 век, когато говорим за интеграция на Македония в ЕС и НАТО, да се действа по този начин. Това са варварски, средновековни действия, които с нищо не способстват за междусъседските отношения."

Потърсихме и мнението на Емилия Кожухарова- правнучка на един от българските герои по време на Първата световна война- роденият във Видин полк. Стефан Илиев, командир 15-ти пехотен Ломски полк, загинал също на територията на днешна Македония през Първата световна война.

"Почувствах се изключително зле, защото съм емоционално обвързана заради роднинството ми с полк. Стефан Илиев. Подобно нещо 100 години по-рано се е случило и с гроба на полк. Илиев. Там е бил поставен един мраморен паметник, направен от войници от 15-и полк, но още с влизането на сърбите в Прилеп през октомври 1918 година е разрушен. И тогава това предизвиква много бурна обществена реакция в България, и тогава също не е имало ефект. Сега виждам повторение на историята от преди 100 години. Това е не просто хулиганска проява, това е подигравка с паметта, с героизма, с всичко свято, което сме дали преди 100 години. И българският, и македонският народ са увредени от изкривената история години назад."

Днес усилията на Емилия Кожухарова са насочени да бъде почетена достойно паметта на героя от Първата световна война полк. Стефан Илиев с паметни плочи и паметници в Македония, Видин и Белоградчик. Инициативата обаче се случва много бавно и мудно.

полк. Стефан Илиев"В Македония чакаме отговора на властите. Горе-долу така стоят нещата и тук- в България. Във Видин предложение за паметен знак направихме още преди 4 години. Първоначално беше за преименуване на улица "Широка", където е бил домът на полк. Илиев, но може би е по-разумно да бъде поставена паметна плоча, а улицата, която е емблематична за Видин, да си запази наименованието. Но така или иначе някакъв паметен знак е редно да има, защото полк. Илиев наистина е национален герой. Моите усилия ще бъдат да популяризираме колкото се може повече пред видинската общественост името му, защото Видин може само да се гордее с това, че е родно място на такъв човек. В Белоградчик процедурата е почти към финала и се надяваме, че ще има паметник на полк. Илиев, тъй като там е бил на гарнизон 15-и Ломски пехотен полк", обясни Емилия Кожухарова.

Стефан Илиев е роден на 29 юни 1869 година във Видин. Воинският му път започва в 3-ти пехотен Бдински полк като взводен командир. В началото на Балканската война е командир на 4-а дружина на 15-и пехотен Ломски полк с чин майор. Участва в редица сражения. След Междусъюзническата война е началник на 15-о полково военно окръжие във Видин.

На 28 февруари 1916 година подполковник Стефан Илиев е назначен за командир на 15-и пехотен Ломски полк. Участва в боевете при Стойково бърдо, Планиница, Буково, Върбовец, в Чеганската операция. Загива геройски начело на контраатака на 26 март 1917 година в битката за връх Червена стена край град Битоля. Погребан е с военни почести в двора на църквата "Благовещение Богородично" в Прилеп. Посмъртно е повишен в чин полковник.

Голям шум, закономерно и справедливо, се вдигна след като бе поругана българската паметна плоча в Македония. Но дали  се грижим подобаващо за историческата си памет и за паметниците на територията на нашата страна? Да издири и възстанови колкото се може повече паметни знаци във Видинско от няколко години се е заел Ивайло Цеков, по думите му край нас има не един и два забравени, занемарени, разрушени или завинаги загубени паметници.

"Много е грозно да има паметници на загинали за България хора, които са забравени от абсолютно всички. Има паметници до села в област Видин, за които дори местните хора не знаят, че съществуват", каза Ивайло Цеков.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00