Читалището в Кула ще открие новата творческа година с премиерата на постановката на кулския самодеен театър "Ало, ало", която ще бъде представена първо пред публиката в село Старопатица, а после и на кулска сцена.
Вече почти 135 години културния живот на града е съсредоточен в Народно читалище „Просвета 1882 г.“. Създадено от родолюбиви граждани, това огнище на духа пази чудния фолклор и колоритните кулски обичаи и до днес.
През новия творчески сезон в читалището ще функционират следните форми: Две групи за български народни танци /деца и възрастни/, женска вокална група "Кулченки", две групи за модерни танци, формация за кратки хумористични сценки и художествено слово, група за автентичен фолклор и местни традиции, където са и прочутите кулски "Къпачи".
Предстои и ново издание на Кулската ловна вечеринка. Тя е своеобразен празник на ловци и рибари и в миналото се е провеждала през месец февруари, а след възстановяването на тази хубава кулска традиция през 2010 г. – през есенните месеци октомври или ноември. Вечеринката включва веселяшки ловни истории – скечове, музикални и танцовии изпълнения и най-типичното събитие – ловна томбола, в която наградите са дивеч, осигурен от местните ловни дружинки и различни ловни принадлежности. Гостите на вечеринката имат възможност да разгледат и фотоизложба на ловни снимки и снимки на трофеи.
Новият културен календар включва отбелязването на типични кулски празници и ритуали, какъвто например е обичаят Кулска седянка – битово-ритуален обичай, традиционен за местната общност. На седянката присъстват представители от всички поколения и се извършват традиционни битови дейности – предене, тъкане, плетене, месене на хляб. Пеят се песни, разказват се приказки, мъжете свирят на местни народни инструменти – окарина, дудук и др. Задяват се моми и ергени, припяват се закачки и шеги. Седянката в Кула е специфична с особен диалект и местен говор, с уникални хумористични миниатюри, характерни за кулчанина. Кулската седянка може да бъде представена за Деня на християнското семейство – 21 ноември, както и други обичани празници – Коледа, Водици, Сирница, Еньовден и др.
ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото село Рабиша въведе физически упражнения за учениците сутрин. От няколко дни децата от училището се строяват в двора и започват деня си с раздвижване. Сутрешната гимнастика е точно в 7:00 ч. Тя продължава един час, като участието в нея не е задължително, а е по желание. Видински училища..
Челен удар между два тира затвори международен път Е-79 край Монтана . Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци. За Видин пътуващите от Монтана да използват пътя през село Студено буче. Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана,..
Стоматологичен кабинет бе открит в Средно училище "Св. св. Кирил и Методи" в град Димово . В него ще работи и ще се грижи за денталното здраве на учениците д-р Олга Папушева . По думите ѝ от днес училището става първото в Западна България с действащ зъболекарски кабинет. "Кабинетът е съвременен, в него могат да се осъществяват всички необходими..
Среща на представители на посолството на Федерална република Германия и ученици от Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в Монтана се проведе днес. Повече за нея разказа директорът на училището Мария Бончева : "Тези, които вече се явиха и издържаха изпита тази година за немска езикова диплома, с тези които се явиха..
Днес в СУ „Иван Вазов“ – Мездра се проведе церемонията по награждаването на участниците в „Коледно математическо състезание“ , организирано от Съюза на математиците в България, секция Враца. Състезанието се състоя на 14 декември 2024 г. На церемония в училището днес бяха наградени със з латни медали Рая Илианова Попова от 5.б клас, Кристина..
Артефакти, открити при археологическите проучвания в област Видин през миналата година, ще бъдат изложени в 18-ата Национална археологическа изложба „Българска археология“ . Тя ще бъде открита на 14 февруари в Националния археологически институт с музей, съобщи ръководителят на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин Ваня..
Общо 521 водачи, карали с превишена скорост са заснети за седмица по пътищата в област Монтана . Няма установен с алкохол и наркотици, отчитат от „Пътна полиция“. Шофьорите продължават да карат с превишена скорост по пътищата в област Монтана. По време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 година, с камерите катаджиите са заснели 521..