Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ядат децата ни в училище

3
Снимка: Радио Видин

Със старта на новата учебната година отново си задаваме тези въпроси, свързани със здравословното хранене на учениците. Знаем, че е важно осигуряването на пълноценна и разнообразна храна, ежедневната консумация на плодове, достатъчният прием на мляко и млечни продукти, както и увеличаването на консумацията на пълнозърнести храни и ограничаване на приема на мазнини, захар и сол. 

Пакетираните закуски в училищните павилиони са често срещани във видинските учебни заведения. Някои ученици харесват храната от лавката, а други- не. 

"В Английската гимназия имаме две лавки, където предлагат повече пакетирана храна. Като цяло сме доволни и цените са нормални ... Имаме стол в училището, но аз не го ползвам ... Като майка имам известни резерви към храната в училище. Не е достатъчно здравословна, според мен" - казаха ученици и родители по темата. 

Във видинското СУ " Св. Св. Кирил и Методий" се предлага безплатна храна за учениците от първи до осми клас. 

"Обедното хранене е безплатно за всички ученици, които посещават групите на целодневно обучение. Освен това има безплатна закуска за начален етап, която те получават в голямото междучасие и там са обхванати всички деца от първи до четвърти клас. Има две лавки, като децата са доволни от предлаганото в тях. Не се предлагат храни, които не са разрешени. Чакаме развитие на Националната програма за пресен плод и ще възползваме от нея" - каза директорът на учебното заведение Марияна Доройнова

СнимкаСлужителите на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин започнаха проверки на организираното хранене на децата и учениците в учебните заведения в областта. Те ще продължат през цялата учебна година и обхващат ученически столове, бюфети, автомати за закуски и напитки на територията на училищата. Това каза за Радио ВИДИН д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. Тя поясни в кои случаи служителите на инспекцията могат да извършват проверки в учебните заведения. 

"Регионалната здравна инспекция във Видин може да контролира храненето само на територията на конкретното учебно заведение. Когато обектът е извън сградата или двора на училището, не е в нашите правомощия да извършваме проверки там. Ние следим за спазване на изискванията на учениците да бъде предоставяна здравословна храна. Когато е наета фирма, предоставяща кетъринг, ние държим поне задължително да има мляко и пресни плодове като те да се редуват през различните дни. Поне веднъж седмично в менюто трябва да има риба и пълнозърнест или типов хляб."

Относно  проверките, които извършват служителите на РЗИ- Видин и констатираните нарушения д-р Чавдарова заяви:

"От началото на 2016 година са извършени 73 проверки във всички учебни заведения на територията на видинска област. До момента няма сериозни констатирани нарушения, за които да бъдат издавани предписания и наказания. Мога да кажа, че контролът е постоянен. Малко по- труден е достъпът до лавките, поради различия в работното време. Когато има установени нарушения, ние сме длъжни да санкционираме директора на конкретното учебно заведение. Не можем да въздействаме върху договора на училището с определената фирма." 

Месечните менюта в детските градини на територията на област Видин се извършват от медицински специалист, домакин и готвач, в съответствие с рецептурниците за съответната възраст на децата, каза Калин Нинов, старши експерт по организация на средното образование към Регионално управление на образованието във Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45