През есента Симона бе една от първите, поканени Центъра за творческо обучение да участват в учредяването на общност "Възпитаници на Space Camp Turkey в България".
"Решихме, че е време да започнем да издирваме и каним за участие в тази общност всички български младежи, които от 2003 година до сега са участвали в космическите програми в Измир", обяснява Гергана Райжекова. И уточнява:
"Space Camp Turkey e единственият в Европа космически център за обучение, създаден по модел на NASA. Програмите на космическия център дават възможност на деца и младежи на възраст от 9 до 15 години с интереси в науката да работят със съвременни технологии и тренажори в областта на астрономията, роботиката, астро-физиката и биологията. Участниците обличат скафандри, тренират на реални тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в безтегловна среда, упражняват се в предната палуба на совалка и т.н. След преминаване на програмите участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света."
От 2003 година до сега броят на младите хора от България, които са имали възможност със стипендия от Центъра за творческо обучение да се обучават в Измир, е над 500. Но за да постигнат своите звездни мечти тези деца са били подкрепени от своите родители, учители, приятели, от неправителствени организации. Затова всички съмишленици на идеята още български деца да имат възможност да постигнат мечтата си- да видят отблизо звездите и да се почувстват в реални условия пътешественици в открития Космос, са поканени да бъдат част от тази нова общност. Как тази мечта може да се случи?
Всеки ученик, който е между 9 и 15 години може да участва в програмата чрез конкурс, който включва писане на есе или изготвяне на видео есе по една от три посочени теми. След подбор всички класирани получават място в квотата за съответната година, а най-добрите есета Центърът за творческо обучение възнаграждава с пълна или частична стипендия за участие в програмата.
Теми за есета Space Camp Turkey 2017: 1. Аз пътувам през "тунел" на времето. 2. Моята Земя след 300 години. 3. Роботите- моите приятели.
Изисквания към есетата: Максимална дължина 500 думи, а на видео есето- 5 минути. Важно! Конкурсните работи трябва да съдържат информация за обратна връзка. Контакти само на децата-участници, без посочен родител или училище, не се приемат. Срок за кандидатстване: 1 март 2017 година.
Слушам ги, гледам снимките на нашата Симона и на децата от нейната група от това лято, и си мисля за моето поколение- за нас, когато бяхме тийнейджъри, Космосът бе достъпен само в книжките с фантастика от някогашната библиотека "Галактика". И се радвам, че за днешните деца на България тази мечта може да бъде реалност. Е, да, не за всички. Само за най-упоритите, за най-последователните, за най-талантливите. Защото пътят към открития Космос е едно голямо житейско състезание и ще го спечелят тези, които най-много искат победата.
"Сред най-важните уроци в обучението на децата в космическия център е урокът, че трябва да остават себе си и да отстояват лично мнение. По време на обучението те могат да видят професията на научния работник като нещо увлекателно и интересно, а не като на скучен човек с престилка", коментира Мартин Антонов. И добавя:
"Децата се научават как да изразяват себе си и това да е предимство в работата в екип. Те научават нови неща за Космоса, но и нови неща всеки за своя характер и за това как да използват различността си и силните си личностни качества в ситуации, които са важни за целия отбор."
"Аз отдавна си мечтаех за среща с тези млади хора от Центъра за творческо обучение. Така повече деца от нашето училище научиха как могат да се включат в интелектуалното състезание, което ще им отвори пътя към звездите. Да, в живота ни има много скептицизъм. Но ние сме длъжни да го надскочим, заради мечтите на нашите деца", казва учителят по физика във Видинската математическа Валя Велева.
"Любопитно ми е да почувствам нулевата гравитация. Искам да погледна към Земята с очите на космонавтите. Научих колко тежи един скафандър, за колко време се облича и колко човека трябва да помагат. Доверието в Космоса е важно, но то е важно и тук, във всичко, което правим. Трябва да се доверяваме на нашите родители, учители, приятели и да им позволяваме да ни помагат", коментират със светнали очи седмокласниците и вече правят планове за своите есета. Но защо се кандидатства за стипендия не със задачи по физика, а с есета?
"Есето дава възможност на детето да изрази себе си, да покаже начина си на мислене, да заяви своите принципи, да подреди своите приоритети. Да балансира между фантазия и факти. Да бъде себе си, но в определени от екипа рамки", разяснява Гергана Райжекова от Центъра за творческо обучение.
Девизът на Центъра е: "Опознай света около теб, научи повече за себе си!" Центърът е неправителствена организация, създадена с цел да направи качествена промяна в областта на образованието и обучението- промяна към едно по-ефективно образование, което развива ключови компетенции и помага на младите хора да разкрият своя потенциал, за да се реализират успешно както в професионалната, така и в социалната сфера. Дейностиге на Центъра са фокусирани върху ученето през целия живот, младежките дейности и обученията за учители, като работи активно във формалното и неформалното образование и за въвеждането на цялостен подход в общото образование, който разглежда заедно физическите, умствените и социалните аспекти на личността на ученика, алтернативни и интерактивни методи за прилагане на технологии както в класната стая, така и извън нея.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..