Тракийска оброчна плоча, открита в белоградчишкото село Праужда, беше показана за първи път от представители на "Археологическо дружество Белоградчик". Намереният предмет потвърждава теорията, че Северозападът е бил култово място за траките, обясни на пресконференция Емил Цанков от организацията:
"Тази оброчна плочица или ритуална плочка идва да ни покаже още нещо, че след нейното откриване и чрез вас станала публично достояние, се потвърждава теорията за това, че районът на Белоградчик и територията на Северозападна България са били култовото място за развитието на тази древна цивилизация, която е обитавала нашите земи преди повече от 7 000 години."
Символите върху плочката намират своето естествено продължение в пещерата Магура и светилищата в скалния комплекс "Белоградчишки скали", обясни Кирил Кирилов:
"Този район е служел не само за просвета на много, много хора, но и тук са били едни от най-важните центрове за разпространение на духовност и за ръкополагане на владетели. Тъй като една от хипотезите е, че може би на ритуалната плочка от село Праужда е запечатан договорът между конкретен владетел и върховния бог и може би тя да представлява документ за ръкополагането на такъв владетел."
Оброчната плочка е намерена от възрастна жена, докато копаела градината си в село Праужда. Предстои находката да бъде предоставена за изследване от специалистите на Българската академия на науките.
Двама мъже получиха наказания за грабеж в Монтана , след като нанесли побой на жител на града и му отнели мобилен телефон. Престъплението е извършено през юни тази година. Извършителите били установени и привлечени към наказателна отговорност. Те се признали за виновни и съдът наложил на единия наказание от една година и пет месеца лишаване от..
За шеста поредна година Видин ще посрещне самодейци от страната и чужбина за участие в Международния фолклорен фестивал „Синия Дунав “. Той ще се проведе на 5, 6 и 7 септември в Крайдунавския парк на града. През годините събитието се превърна в една от традиционните и популярни културни прояви на страните по поречието на река Дунав. През трите..
Общинските съветници в Макреш се събират във вторник, 26 август, от 10:00 часа на заседание по 15 точки. Сред по-важните от тях са докладни записки, внесени от кмета Митко Антов относно предложение до Министерството на образованието и науката за включване на детската градина в Макреш с изнесена група в село Раковица в списъка на средищните детски..
Общо 14 новоизбрани директори поемат ръководството на училища във Врачанска област след проведен конкурс в началото на август, съобщиха от Регионалното управление на образованието във Враца. В две училища не са избрани кандидати – Спортно училище „Св. Климент Охридски" във Враца, където остава досегашният директор Даниела Велкова, и ОУ „Отец Паисий" в..
„Ослен фест“ ще се проведе за четвърта поредна година в криводолското село Ослен, о т 5-и до 8 септември. Програмата на фестивала включва музика, детски забавления, културни събития, работилници, изложение на местни продукти. П роявата ще предложи също срещи по актуални теми и лекции, доброволчески инициативи. Организаторите на фестивала..
63-годишна жена от Монтана загина при пътен инцидент в землището на с. Георги Дамяново, съобщават от полицията в Монтана. Тя управлявала лек автомобил, когато внезапно напуснала пътното платно, навлязла в затревена площ и се преобърнала. Жената е починала на място. В колата не е имало други пътници. Районното управление в Монтана е образувало..
Вероятната причина за пожара в село Дружба е небрежност при боравене с открит огън, съобщават от полицията във Видин. Седем селскостопански постройки, необитаема къща, гараж, домашно имущество и 20 пчелни кошера са унищожени при инцидента, възникнал вчера следобед. Девет сгради са спасени. Все още не е ясна причината за пожара, каза кметският..