Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домашните птици във Видинско влизат в регистър

До седмица всички домашни птици, отглеждани на територията на Видинска област, да да бъдат преброени и включени в регистър. Това призова областният управител Момчил Станков на среща с кметовете на общини по повод случаите на птичи грип в региона:

"Няма регистър на птиците. Ще ви помоля да си викнете кметовете и кметските наместници във вашите общини, които да преброят всички видове птици- патици, гъски, токачки, пуйки. Мисля, че това е съвсем възможно да се случи в кратки срокове. Населените места не са толкова големи. Най-голям проблем ще има кметът на община Видин Огнян Ценков- той е с най-много и големи населени места."

Преброяването на домашните птици ще се извърши съвместно с ветеринарни специалисти, обясни кметът на Видин Огнян Ценков:

"Разпределено е по квартали и заедно с Областна дирекция по безопасност на храните, с техните инспектори в кои квартали има в по-голям обем домашни животни, птици и в тези квартали най-напред ще се съсредоточат усилията за регистрацията. Има специални бланки, които са изготвени и в тези бланки ще се впишат птиците."

Повече от 40% от пернатите се отглеждат в лични стопанства. Преброяването им е част от мерките срещу разпространението на болестта, обясни д-р Валери Велков от дирекцията по безопасност на храните:

"За да можем ние, при евентуални нови огнища да реагираме по възможно най-добрия начин. Няма друго спасение от това заболяване. Не е измислена ваксина, тъй като щамът виждате за 7-8 години от Ен 1 стана Ен 8, догодина може да е вече Ен 10. Той мутира и смъртността при птиците е много голяма."

Четири са случаите на птичи грип в региона- два във Видин и по един в Ново село и Воднянци. Отпаднало е съмнението за село Гомотарци. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 11 февруари 2025 година

Кабинет по репродуктивно здраве започна работа във Видин. В него водещи специалисти по асистирана репродукция ще провеждат безплатни консултации . Целта е да бъде осигурено качествено медицинско обслужване на двойките, които нямат възможност да пътуват до големите специализирани клиники. Кабинетът е важен и за провеждане на навременна профилактика..

публикувано на 11.02.25 в 18:00

Семейства от Монтанско отпразнуваха дългогодишен брак

В три села на община Монтана 43 семейства отбелязаха дългогодишен брак . В световната Седмица на брака за трета година се почитат семействата с над 50 години съвместно съжителство. Тази година от Община Монтана уважиха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе..

публикувано на 11.02.25 в 16:32

Агенция "Пътна инфраструктура" включи път в програмата за ремонт след протести във Вършец

Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) официално отговори на запитване от Сдружение „Аз съм от Вършец“, че участък от третокласен път Монтана – Враца ще бъде включен в програмата за проектиране през 2025 г., съобщиха от гражданската организация. Планираната мярка предвижда изготвяне на технологичен проект за текущ ремонт и поддържане. Това е първата..

публикувано на 11.02.25 в 16:13

Пожар взе жертва в село Сумер

Възрастен мъж загина при пожар в къща в монтанското село Сумер . Предполага се, че огънят е тръгнал от печка на дърва. В област Монтана зачестяват случаите на запалени комини. 78-годишен мъж от монтанското село Сумер е загинал при пожар в къщата си. Мъжът живеел сам в края на населеното място, съобщи кметицата на Сумер Лидия Митрофанова ...

публикувано на 11.02.25 в 15:31

Европейската прокуратура разследва сделка за тролейбуси във Враца

Eвропейската прокуратура е внесла обвинителен акт в Софийския районен съд срещу управител и собственик на фирма, обвинен в измама при обществена поръчка за доставка на тролейбуси за община Враца по проект на стойност 4,5 милиона евро. Информацията е от Прокуратурата на ЕС. Проектът, финансиран с европейски средства, предвиждал купуването на..

публикувано на 11.02.25 в 15:21

Семейства от община Белоградчик получиха награди за Седмицата на брака

Община Белоградчик тържествено отбеляза Седмицата на семейството, която се провежда от 7-и до 14 февруари. Събитието откриха кметът Боян Минков и председателят на Общинския съвет Ангел Георгиев. Общинска администрация награди 19 семейства от региона, които тази година празнуват кръгла годишнина. Отличено бе и най-многодетното семейство – това на Елена..

публикувано на 11.02.25 в 15:09

Безплатен консултативен кабинет ще помага на двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Кабинет по репродуктивно здраве започна работа във Видин . В него водещи специалисти по асистирана репродукция ще провеждат безплатни консултации. Целта е да бъде осигурено качествено медицинско обслужване на двойките, които нямат възможност да пътуват до големите специализирани клиники. Кабинетът е важен и за провеждане на навременна профилактика,..

публикувано на 11.02.25 в 14:31