Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ало, ало" в асансьора или стоп от движение

Агенцията за метрологичен и технически надзор ще спира всички асансьори, в които няма вградени устройства за телефонна връзка при авария. Изискването бе наложено от европейска директива и влезе в сила от 3 януари. Започват ли проверки по изпълнението на тези норми и какво е състоянието на съоръженията в Българския Северозапад - това попитахме инж. Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация. 

"Асансьорите стават все по- ненадеждни, като главната причина за това е, че собствениците не се грижат за собствената си безопасност. Когато една фирма предложи оферта за поддръжка, най- често собствениците се отказват и в крайна сметка нещата стават все по- зле. Единственото превозно средство, което вози най- масово хора в България е асансьорът, а неговата поддръжка е най- лоша. В Северозападна България, за съжаление, много асансьорни техници си смениха професията и аз прогнозирам, че в близките 7 години няма да има кой да поддържа съоръженията" - каза Валентин Маринов

Асансьорът е техническо средство, което се е превърнало в част от нашето ежедневие. Неговата безпроблемна експлоатация зависи от правилната му и постоянна подръжка. Безопасни ли са асансьорите, които ползваме - попитахме Емануела Фролошка, учредител на Фондация "Асансьорна безопасност". 

"Безопасността на асансьорите зависи от професионализма на асансьорните техници, но не бива да забравяме и личната и персонална отговорност на всеки един от нас. Предстои поредната регулярна среща с Държавната агенция, на която отново ще бъде обсъдена безопасността ни в асансьорите. Агенцията обаче носи отговорност за обществените сгради, а в частните домове отговорността е на живеещите там граждани" - каза Емануела Фролошка.


Няма да има повече гратисен период, тъй като той беше достатъчен - 2 години и 3 месеца, за да може да се сложат тези разговорни устройства, посочи главният директор на Инспекцията за държавен технически надзор Нели Карипова пред БНР. По данни на Българската асансьорна асоциация 90% от асансьорите не разполагат със задължителните устройства за връзка с поддържащите фирми. Собствениците на апартаменти трябва да поемат разходите по оборудването с телефон. Ако в асансьора няма такава уредба, то той ще бъде спрян. 

Има ли доверие на асансьоритe, които ползва- това попитахме Росица Иванова, жител на един от най- високите жилищни блокове в крайдунавския град. 

"Имам доверие на техниците, които поддържат асансьорните уредби, но се страхувам от остарелите съоръжения. Мисля, че всички ние трябва да носим отговорност за тяхната поддръжка и правилна експлоатация."

Борислав Петков /Боци/ е асансьорен техник от дълги години в Козлодуй и вече е започнал да получава разговорни устройства за монтаж в кабините на асансьорите, които поддържа. 

"Има доставени вече такива устройства и ще започна да ги монтирам, защото при следващата проверка глобата е голяма. Задължиха ни и трябва да се монтират. През януари имам 7 асансьора, които подлежат на подобна проверка и няма начин. Хората се сърдят, но ние сме длъжни да монтираме телефонни устройства" - поясни Борислав Петков

Живеещите във видинския блок "120 апартамента" семейства са пример за това, как един асансьор може да бъде поддържан. Хората са поставили огледало в кабината и специално музикално оформление, макар че блокът е на едва пет етажа, но пътуването ни с асансьора бе запомнящо се. 

"Всичко започна на шега, но хората приеха сериозно инициативата и днес дори имаме график за почистване на снега пред блока. Оправихме стълбището и поддържаме заедно асансьора. Всички искаме да ни е приятно да живеем тук" - каза с гордост домоуправителят Михаил Попов

През миналата година държавният контрол е направил близо 6 400 проверки на асансьори, в различни градове на страната. На половината от тях са издадени предписания, а 300 са спрени от движение.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45