Малките казани за варене на ракия ще са с вместимост до 1000 литра обем, а не както досега до 500 литра. Това стана възможно с приетите на второ четене от пленарната зала промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които на практика се върнаха старите правила за специализираните малки обекти за дестилиране.
Промените ще станат факт от момента на обнародването им в Държавен вестник, каза в края на миналата седмица Диана Йорданова, заместник председател на бюджетната комисия в Народното събрание.
Правилата за дейността на казаните бяха затегнати в края на 2015 г. по предложение на депутати от Патриотичния фронт. Темата породи много разгорещени дебати през миналата година, дори се стигна и до протести от страна на производители на домашна ракия от всички региони на страната. Припомнихме си какво каза в края на 2016 година Александър Иванов, един от най- известните казанджии във Врачанско, когото всички наричат бай Сандо. С него разговаря Красимир Каменов.
"Тук съм от 15 години, но сега, с този режим, няма работа за всички казани. Надявам се нещата да се оправят и да бъдат приети новите правила" - каза бай Сандо.
Промените в Закона за акцизите станаха по настояване на Национално сдружение "Българска домашна ракия". Потърсихме за коментар Стоил Атанасов, един от учредителите на организацията.
"Тази битка беше нелека и продължи една цяла година. Тя засегна средния бизнес и ощети много хора. Този закон беше абсолютно лобистки и обслужваше големите спиртоварни. Той засегна нас, които сме на светло, а тези, които извършват тази дейност при домашни условия, останаха необезпокоявани. Този сектор даваше и пари на държавата, плащайки и акциз, и данъци" - каза Стоил Александров. Има и представители от Българския Северозапад, които членуват в Националното сдружение "Българска домашна ракия".
Евгени Стоянов е член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестите в Монтана през април 2016 година. С него разговаря сътрудникът ни Любо Андреев.
"Разгеле, депутатите разбраха, че контрабандният алкохол не се произвежда в домашните казани, една година се борихме, година, през която загубихме това, че не спечелихме нищо" - това каза Евгени Стоянов.
С днешните изменения всяко домакинство ще има право да произвежда в домашни условия не повече от 10 хектолитра чист алкохол на година от грозде и плодове собствено производство за лично потребление. Парламентът предвиди също за издаване на лиценз за управление на данъчен склад да се подава писмено искане до директора на Агенция "Митници", което съдържа документ, доказващ, че дестилационните съоръжения за производство на етилов алкохол, дестилати и спиртни напитки са закупени от лице, регистрирано по Закона за виното и спиртните напитки.
Видинчани одобряват сегашните изменения в нормативната база, показа наша анкета.
"Приветствам новите промени и така и трябва да бъде. Невъзможно е от домашна ракия да има отровени хора. Това беше спекулация от страна на големите производители и в полза на този закон. Аз си правя домашна ракия в мазето и не ме боли глава от нея" - коментираха жители на Видин.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..