Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Враца: Няма да увеличаваме цената на билета за тролеите в града

Кметът на Враца Калин Каменов на днешното заседание на Общинския съвет.
Снимка: Община Враца

Община Враца няма да увеличава цената на билета на тролеите в града, както и няма да закрива дружество „Тролейбусен транспорт“. Това обяви на редовното заседание на Общински съвет кметът Калин Каменов по време на дискусията по приемане на първо четене на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за превоз на пътници и условия за пътуване с тролейбусен транспорт на територията на град Враца. Кметът заяви, че след приемане на първо четене на измененията в Наредбата ще се проведат няколко публични обсъждания, на които жителите на Враца да дадат своите мнения и предложения за развитието на обществения транспорт в града. 


„Поради обществената значимост и важността на темата, предлагам да направим поне две публични обсъждания, на които да присъстват, както служители на „Тролейбусен транспорт“, така и граждани - данъкоплатци и ползватели на този транспорт. Смятам, че така е правилно, справедливо и прозрачно“, заяви Калин Каменов и призова жителите на града да участват в предстоящите обществени дискусии.


„Още на първото публично обсъждане ще предложим алтернативи с цел предоставяне на по-добра транспортна услуга“, каза още Каменов и допълни, че в момента Общината подготвя проектно предложение, с което да кандидатства пред Националния доверителен екофонд за закупуване на нови електрически машини за нуждите на градския транспорт.


„Мнението на нашите съграждани е важно и ако те не ни подкрепят и кажат, че искат да запазят цената на билета и да се използват старите тролейбуси - няма да правим промени, но смятам, че трябва да предложим решения за подновяване на тези амортизирани съоръжения. Какъвто и вариант да се вземе - нови електробуси или тролейбуси, икономическият резултат за общината ще е в пъти по-добър“, добави още кметът Калин Каменов и увери, че няма да се взимат прибързани решения за сметка на жителите на Враца. 


„Смятам, че това е най-правилният и най-прозрачният вариант, който можем да направим, за да извадим дружеството от състоянието, в което се намира в момента“, добави кметът и коментира високите разходи, които заплаща общинското дружество за ежедневна поддръжка на тролеите.


По време на дебата, управителят на „Тролейбусен транспорт“ Николай Вълков обясни, че предложението за повишаване цената на билетите е свързано с увеличените разходи на дружеството, предизвикано от ръста на минимална работна заплата, по-високата цена на електроенергия, както и от постоянните ремонти на амортизирания автопарк.  Последното увеличение на цените на билетите е от 2008 г. 


„Повишението на разходите в дружеството доведе до критичното състояние, което се намира в момента. Всеки месец работи на загуба, трупа задължения и е в невъзможност да събере средства за фонд работна заплата и заплащането на електроенергия“, заяви Николай Вълков. Той коментира още, че след направен анализ повишаването на цената на билетите ще  осигури средства за покриване на разходите на дружеството, ще погаси натрупаните задължения, ще инвестира в ремонти на настоящите превозни средства и ще осигури финансиране за подмяната на превозните средства и приход в общинския бюджет.


С 23 гласа „за“ и 12 – „въздържал се“ бе прието на първо четене Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за превоз на пътници и условия за пътуване с тролейбусен транспорт на територията на град Враца


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Берковица учредява "Зелен патрул"

Нова инициатива, насочена към повишаване на екологичната култура сред младите хора и местната общност, стартира в община Берковица. Инициативата е на кмета Радослав Найденов. В нея ще се включат, освен служители от общинска администрация, свързани с екологията и чистотата, и гимназисти от ЛПГ и гимназия "Д-р Иван Панов".  Идеята е да се..

публикувано на 03.11.25 в 11:25

Разследват кражба на техника в Димово

За кражба, извършена в наследствения имот на столичанин в Димово, се съобщава в днешния бюлетин на видинската полиция. Обект на посегателството, извършено във времето от 25 до 31 октомври, са акумулаторен ъглошлайф, ударна бормашина и пет магнитни отвертки От външната фасада на сградата били откраднати шест соларни лампи със соларните им панели...

публикувано на 03.11.25 в 10:35

Части от Кожния диспансер се отдават на търг

Части от сградния фонд на Центъра за кожно-венерически заболявания във Враца ще бъдат отдадени под наем, тъй като помещенията не се използват от лечебното заведение. Управителят на центъра, който е 100 процента притежание на общинския съвет, е внесъл предложението до принципала, а съветниците го одобриха на последното си заседание. Обект на предлагане..

публикувано на 03.11.25 в 09:49

Жена загина при пожар във Враца, дъщеря й е с множество изгаряния

Възрастна жена на 83 г. е починала при пожар във Враца, а дъщеря й е тежко пострадала с множество изгаряния, съобщават от полицията. Инцидентът е от тази нощ, малко след 2 ч. и 30 м. в Районното управление във Враца е получен сигнал, че гори апартамент, като в една от стаите е починала 83- годишна жена, а дъщеря й на 55г., с множество изгаряния е..

публикувано на 03.11.25 в 08:00
КОЦ-Враца

Комплексният онкологичен център във Враца е партньор в кампания за мъжкото здраве

Комплексен онкологичен център (КОЦ) – Враца е партньор в тазгодишната кампания Movember – световно движение, което има за цел да повиши осведомеността на обществото относно здравословните проблеми на мъжете, с акцент върху превенцията и ранната диагностика на рака на простатата, както и върху психологическата подкрепа и грижата за менталното здраве. В..

публикувано на 02.11.25 в 16:50

Проверена е готовността за зимата във Видин

Преди настъпващия зимен сезон в община Видин е извършен обход на уличната мрежа. Създадена е организация при дежурния в Общината да постъпва денонощно информация от снегопочистващите фирми, както и от кметовете и кметските наместници. Това каза служителят по сигурността на информацията в Община Видин Огнян Петров.  "Община Видин е създала..

публикувано на 02.11.25 в 14:45

Запалени са автомобили на служител от Инспекцията по труда в Монтана

Семейни автомобили на инспектор от Главната инспекция по труда (ГИТ) в Монтана са били запалени тази нощ, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.  От ведомството цитират министър Борислав Гуцанов, който казва, че застава зад всеки съвестен служител. Уточнява се, че изпълнителният директор на "Главна инспекция по труда“..

публикувано на 02.11.25 в 13:24