Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 23 февруари 2017 година

2
Снимка: Стефка Павлова
Възпитаници на детска градина "Арабела", филиал "Незабравка", посетиха исторически музей "Конака" във Видин. Уредникът Маргарита Радулова запозна децата с историята на Видин и им показа ценни реликви от миналото.

Безработните във Врачанско са се увеличили със 121 и в края на януари хората без постоянни доходи са 3 587, съобщиха от бюрото по труда.

Опасните язовири и речни корита във Врачанско ще бъдат проверени, а до 10 март трябва да има информация за състоянието на водните обекти в областта.

Листата с кандидатите за народни представители от коалиция "БСП за България" за Видинска област бе представена на пресконференция от проф. Радослав Гайдарски. Според водача Филип Попов, листата е балансирана, с хора, които имат авторитет в населените места, от които са предложени.

В Монтана определиха местата за агитационни материали по времена кампанията за предстоящите парламентарни избори.


Откриха шести саниран блок в Монтана. В блок 8 на ж-к „Плиска” живеят  227 души в 66 апартамента. По проекта, който се финансира по националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради  е извършено строителство на стойност 1 милион  471 хиляди лева. В санирания жилищен блок е положена външна топлоизолация, подменена е дограмата и е извръшена хидроизолация на покрива.


И през 2017 г. един от членовете на младо семейство с ипотечен кредит може да намали сумата от годишните данъчни основи с лихвените плащания по заема през годината, съобщават от Националната агенция за приходите. Данъчното облекчение за млади семейства дава възможност да се приспаднат от сумата от годишните данъчни основи лихвените плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище.

Протестна декларация ще изпратят до държавните институции членовете на пенсионерски клуб "Мадона" в Белоградчик. Тя бе приета от отчетно-изборното събрание на клуба.


Доцент Борислав Великов получи наградата "Бялата птица" за 2016 година на Регионален пресклуб- Видин на Българската телеграфна агенция. Отличието е за благотворителната дейност, която той извършва. Генералният директор на Българска телеграфна агенция Максим Минчев връчи статуетката.

Светла Узунова стана директор на Регионалната служба по заетостта в Монтана. Тя смени на поста Начко Найденов, който излезе в пенсия. Първата пресконференция на Узунова на новото място ще е в понеделник. На директорското място на Светла Узунова в Бюрото по труда в Монтана е назначена Маргарита Сайкова.

От тази година всяко куче трябва да е чипирано. Микрочиповете се поставят от ветеринарните лекари. Изискването е задължителна мярка за проследяемост на домашните кучета. Проверка на "Четири лапи" в информационната система, която съдържа данни за чипираните кучета показа, че има чипирани около 80 000 животни, а реалната бройка на домашните кучета е много по- голяма.

Специализираният наказателен съд не успя да даде ход на делото срещу кмета на врачанското село Галиче Ценко Чоков, сина му Мартин и още шестима обвиняеми. Причината е, че част от пострадалите, които прокуратурата е посочила в оригиналния акт, не се явиха днес в залата. Някои от потърпевшите обясниха, че преди дни Ценко Чоков ги е заплашвал, за да се откажат от показанията си. Чоков е подсъдим като ръководител на организирана престъпна група за лихварство, отвличане, побой с нанасяне на телесни повреди и палежи. След повече от осем месеца в ареста, миналата седмица той беше пуснат под гаранция от 10 хиляди лева.

Информационна кампания срещу телефонните измами започна полицията във Враца. Поводът са зачестилите измами както на възрастни хора, така и на деца. Първите беседи са проведени с ученици от три училища във Враца. Срещи за запознаване с похватите на телефонните измамници са проведени и в в по-малки населени от областта.

Приключи тридневната среща - обучение на читалищни дейци от областите Видин и Монтана и ръководители на танцови ансамбли от област Долж в Румъния. Семинарът се проведе в Монтана и е по повод популяризиране автентичната култура за трансграничен туризъм.

Младежки информационно-консултантски център - Монтана проведе първото си двудневно обучение в Регионална библиотека „Гео Милев” на тема „Изграждане на екипи и умения за работа в екип”, с д-р Петко Петков - лектор и координатор по проекта. По време на обучението тридесет младежи на възраст от 15 до 29 години получиха знания и умения за подготовка и съставяне на успешен екип.

Ученикът от Професионална гимназия по механизация на селското стопанство в Мездра Даниел Цветков подреди първата си изложба "Автомобилът през моите очи" в железничарския град.

Фолклорни изпълнители от цялата страна ще участват в концерт-спектакъла "Да останем богати" на Представителния фолклорен танцов ансамбъл "Мездра", с който ще бъде отбелязана 70-годишнина от създаването му. Спектакълът на танцовия състав към мездренското читалище "Просвета 1925" ще бъде представен на 18 април на сцената на драматично-кукления театър във Враца.

Среща-лектория организира тази вечер видинското пчеларско дружество „Димитър Балев”. Инициативата е част от програмата на пчеларската учебна година, поканени са гост-лектори от Сърбия.

Нов единадесетметров електробус ще бъде тестван от петък, 24 февруари, във Враца. Той е произведен през 2016 година, нископодов, оборудван с климатична инсталация, система за видеонаблюдение, монитор за презентации и USB портове за зареждане на мобилни телефони.

Президентът на Република България Румен Радев ще бъде патрон на „Ботеви дни 2017“. Това беше потвърдено официално от Кабинета на държавния глава, след като Община Враца изпрати покана за събитията на 1 юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Полицията задържа мъж от Берковица за фалшива шофьорска книжка

В полицията в Берковица е задържан водач, представил фалшива шофьорска книжка при полицейска проверка. На 25 февруари на КПП "Чапраза" служители на реда извършили проверка на лек автомобил, управляван от 41-годишен мъж от берковския квартал „Раковица“ . При проверката, водачът представил свидетелство за управление на МПС, издадено на 29 януари 2024..

публикувано на 26.02.25 в 11:31

Видински ученици отбелязаха Международния ден за борба с тормоза в училище

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов" . Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари, обясни за Радио Видин Кирил Георгиев , педагогически съветник в училището: "Повече от десет..

публикувано на 26.02.25 в 11:27

Очаква се Белоградчик да поеме стопанисването на крепостта „Калето“

Очаква се държавата да предостави крепостта „Клето“ в Белоградчик на местната община, която да я стопанисва.  Повече от 20 години паметниците на културата в област Видин не са били обект на реставрация и консервация поради нормативни неуредици, каза областният управител Ани Арутюнян . "На финален етап е процедурата за Белоградчишката крепост да..

публикувано на 26.02.25 в 10:08

Врачанското сдружение "Книгини" организира Седмица на младия талант

Седмица на младия талант започва днес в кафе-книжарница с благотворителна кауза "Книгини" във Враца.  Вероника Ивова дава старт на поредицата от тематични седмици.  "Сред мисиите на сдружение "Книгини“ е интегрирането на младите хора в обществения живот, подкрепа на млади таланти чрез предоставяне поле на изява и участие в общественозначими..

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Село Ослен Криводол ще почете достойни българи на 3 март

Тази година, на 3 март – Националния празник на България , жителите и гостите на село Ослен Криводол ще се съберат, за да почетат паметта на трима достойни българи и да изразят своята признателност към тях. Тържествената програма ще започне в 11:00 часа с официалното откриване на две паметни плочи , посветени на значими личности, свързани със..

публикувано на 26.02.25 в 09:52

Третокласници от Зверино учиха за историята на Олимпийските игри

Учениците от трети клас на СУ „Св. Климент Охридски“ в мездренското  село Зверино успешно завършиха своята първа мисия – "Олимпиец" . Вдъхновени от магията на Олимпийските игри, децата се потопиха в историята на това световно спортно събитие и научиха как то се е развило от Древна Гърция до днес. По време на инициативата малките "олимпийци"..

публикувано на 26.02.25 в 09:39

Монтана отчита ръст на пожарите

През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности. 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..

публикувано на 26.02.25 в 09:24