Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двуетажни призрачни къщи и шепа хора- това е действителността в пограничното село

Разбити пътища стопират кражбите в Периловец

7
Снимка: Светослав Цветанов, радио Видин
Село Периловец се намира се на 35 километра от Видин, на територията на община Бойница. Съседни села са Раброво, Бориловец и Шишенци. Границата със Сърбия е на 5 километра. Двуетажни призрачни къщи, разбит път и шепа хора- това е действителността в пограничното село. Останалите 40-ина души от местното население са предимно възрастни. Оплакват се, че нямат магазин, но разбират, че няма как да се поддържа за толкова малко хора. Най-важното, което искат да се направи, е пътят до селото, който е в трагично състояние. По него трудно се придвижват дори и каруци, казаха местните пред Йорданка Петрова. Добрата новина от това е, че спрели да идват дори крадците, за да не си чупят колите.

"Най-важното- пътят да се оправи. Невъзможно е дори с каруцата да се минава по него, до съседните села да идеш по работа. Децата спряха да идват, счупиха си колите от дупките.... Крадците и те спряха да идват. Преди се влизаше по къщите, но като минат десет пъти и колата в сервиз влиза..."
- разказаха хората от Периловец.

Виолета Костадинова, кметски наместник на село Периловец, Снимка: Светослав ЦветановМестните задават въпроса си и на кметския наместник, макар, че тя няма правомощията да осигури средства за това, а само да настоява пред общинското ръководство да се вземат мерки по проблема. Кметски наместник на Периловец за трети мандат е Виолета Костадинова. Тя е и най-младият жител тук и живее с проблемите на населеното място. Признава, че заради лошия път и доставките на хляб 3 пъти седмично се осъществяват трудно.

"12-километровата отсечка на пътя е направена през 70-те години на миналия век и през 47-те години експлоатация и помен от асфалт няма. Сега сме получили писмо, че ще се възложи проект, но докато се направи, докато се преведат парите, време ще мине. Все се надяваме най-накрая този път да се направи"- каза кметският наместник.  

Въпреки изолираността си от общинския и областния център заради лошия път, хората са намерили начин да се справят. Хлябът се доставя от Кула с микробус, благодарение на добрата воля на шофьора по заявка се доставят и други стоки от първа необходимост. Пенсиите се раздават на място от пощенски служител, който идва на крак да събира и парите за сметките за ток, вода и телефон. Хората разчитат и на съседите си, които имат автомобили за доставка на лекарства, каза още кметицата Виолета Костадинова.

Кметството и пенсионерският клуб, където се раздава и хлябът, са най-оживените места в Периловец. Хората знаят, че при кметицата може да им премерят и кръвното, има и аптечка, ако се наложи.

"Да, имам си апарат, човек като дойде премервам му кръвното, просто си помагаме един на друг. И аптечката е под ръка", каза още Виолета Костадинова и допълни, че единствената надежда селото да се оживи е ремонтът на пътя.

Гордост за село Периловец е завещаният от "доброто време" киносалон в сградата на читалището, където всяка година се прави традиционният пролетен бал. Стремежът на малкото местни е да се запази традицията. 

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54