Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметник на Ботев искат в Косталево

7
Косталево, военен паметник
Снимка: радио Видин
Ще ви отведем до Косталево, Врачанско- село, в което живеят около 1000 души. Въпреки проблемите от ежедневието, кметът Любомир Кръстев е решен да прави добро за хората тук.

В Косталево живеят около 1000 души. Селото е пълно с млади хора и живот, но и бедно. Близостта му до областния център Враца помага на живеещите тук да намират работа, макар да не вземат кой знае какви заплати. Още при пристигането ни на центъра, правят впечатление майките с деца, излезли в топлия ден на разходка. В селото има детска градина с 32 деца, но няма училище и никаква работа, освен в общината и в частните магазини. Моника Йончева попита хората дали са доволни от своя кмет, какво още биха искали да се направи за тяхното село и какви са заниманията им през деня:

"За разлика от другите села наоколо, тук има деца. Moже би да се направи още за тях, не само една детска площадка. Кметът би направил и повече, ако му даваха пари... Справяме се горе-долу..."


калните улици в КосталевоДа има още детски площадки поискаха хората от Косталево, които срещнахме в топлия пролетен ден навън. И, макар, че казаха, единственото им забавление са кафенетата, клюки могат да разменят и в местния фризьорски салон, както и в магазинчетата, които са няколко.

Пътят, по който стигаме до Косталево, е осеян с дупки, макар че табелата за асфалтовата база ни посрещна още на разклона от главния път. Преди селото се намира и регионалното депо за твърди битови отпадъци на Враца. И въпреки това, нито една институция не прави нищо по проблема с лошия път.

Снимка"Лоши са и улиците в селото, затова искам да асфалтирам поне по една улица на година. Добре е да се сложи и видеонаблюдение, имам амбицията да направя и младежки клуб. Зависи от това какво ще отпуснат от общината", казва кметът първи мандат Любомир Кръстев.  

В Косталево все още стоят помещенията, които били някога лекарски и зъболекарски кабинети. Дори оборудването в зъболекарския още стои, но няма кандидат да се грижи за денталното здраве на местните хора. Налага се понякога кметът, който е ветеринарен лекар по професия, да помага в грижите за здравето, дори преди време трябвало да свали конците от операцията на социално слаб жител на Косталево.

Портретът на Ботев и символичният ключ на селото, изработен от местен дърводелецГолямата мечта на кмета е да улесни хората, като издейства да им поставят банкомат, от който да теглят пенсиите. А като няма кой, кметът хваща и мистрията и запълва улични дупки. Липсата на пари е в основата на всичко, смята кметът, който ни показа и наличната сума в касата- 1 стотинка.

Толкова големи са проблемите в едно българско село с липсата на работа и безпаричието на хората. Остава им единствено надеждата, че нещо, някога, ще се промени. Кметът на Косталево е родолюбец и оптимист. Има велики планове и ни разказва нещо, което малко хора вероятно знаят, че в тяхното село е пренощувал Христо Ботев. Затова иска да постави паметник на революционера на близката до селото Ботева поляна.

Още за Косталево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45