Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметник на Ботев искат в Косталево

7
Косталево, военен паметник
Снимка: радио Видин
Ще ви отведем до Косталево, Врачанско- село, в което живеят около 1000 души. Въпреки проблемите от ежедневието, кметът Любомир Кръстев е решен да прави добро за хората тук.

В Косталево живеят около 1000 души. Селото е пълно с млади хора и живот, но и бедно. Близостта му до областния център Враца помага на живеещите тук да намират работа, макар да не вземат кой знае какви заплати. Още при пристигането ни на центъра, правят впечатление майките с деца, излезли в топлия ден на разходка. В селото има детска градина с 32 деца, но няма училище и никаква работа, освен в общината и в частните магазини. Моника Йончева попита хората дали са доволни от своя кмет, какво още биха искали да се направи за тяхното село и какви са заниманията им през деня:

"За разлика от другите села наоколо, тук има деца. Moже би да се направи още за тях, не само една детска площадка. Кметът би направил и повече, ако му даваха пари... Справяме се горе-долу..."


калните улици в КосталевоДа има още детски площадки поискаха хората от Косталево, които срещнахме в топлия пролетен ден навън. И, макар, че казаха, единственото им забавление са кафенетата, клюки могат да разменят и в местния фризьорски салон, както и в магазинчетата, които са няколко.

Пътят, по който стигаме до Косталево, е осеян с дупки, макар че табелата за асфалтовата база ни посрещна още на разклона от главния път. Преди селото се намира и регионалното депо за твърди битови отпадъци на Враца. И въпреки това, нито една институция не прави нищо по проблема с лошия път.

Снимка"Лоши са и улиците в селото, затова искам да асфалтирам поне по една улица на година. Добре е да се сложи и видеонаблюдение, имам амбицията да направя и младежки клуб. Зависи от това какво ще отпуснат от общината", казва кметът първи мандат Любомир Кръстев.  

В Косталево все още стоят помещенията, които били някога лекарски и зъболекарски кабинети. Дори оборудването в зъболекарския още стои, но няма кандидат да се грижи за денталното здраве на местните хора. Налага се понякога кметът, който е ветеринарен лекар по професия, да помага в грижите за здравето, дори преди време трябвало да свали конците от операцията на социално слаб жител на Косталево.

Портретът на Ботев и символичният ключ на селото, изработен от местен дърводелецГолямата мечта на кмета е да улесни хората, като издейства да им поставят банкомат, от който да теглят пенсиите. А като няма кой, кметът хваща и мистрията и запълва улични дупки. Липсата на пари е в основата на всичко, смята кметът, който ни показа и наличната сума в касата- 1 стотинка.

Толкова големи са проблемите в едно българско село с липсата на работа и безпаричието на хората. Остава им единствено надеждата, че нещо, някога, ще се промени. Кметът на Косталево е родолюбец и оптимист. Има велики планове и ни разказва нещо, което малко хора вероятно знаят, че в тяхното село е пренощувал Христо Ботев. Затова иска да постави паметник на революционера на близката до селото Ботева поляна.

Още за Косталево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05