"Тук днес ще се работи върху това да създадем едни нови условия, ще имаме работна среща между представителите на бизнеса и институциите и ще съставим една програма за следващия период на нашето сътрудничество. Също така това е едно международно събитие. Тук са от Центъра за социална рехабилитация и интеграция от Видин. Това е само една част от сътрудничеството, което имаме с тях. Освен тези културно- образователни дейности в ателиетата правим и спортни срещи и състезания, а планираме до края на годината и други общи инициативи, които се надявам да станат традиционни", каза по повод събитието главният организатор, председателят на Червеният кръст в Зайчар- Владан Маркович.
"Това е една съвместна инициатива на няколко сдружения, където главният организатор е Червеният кръст- Зайчар. Освен това, нещото, което различава тази среща и е най- значимо за нея, е сътрудничеството с Центъра за социална рехабилитация и интеграция от България. Ние през месец ноември бяхме техни гости. Работихме в три ателиета - кулинарно, танцово и по приложни изкуства. Сега повтаряме това тук. Освен вече споменатите организации днес тук има и представители на пенсионерския клуб в Зайчар и културно дружество "Никола Пашич". Присъстват представители и членове на всички сдружения от Зайчар, като сдружението на болните от синдрома на Даун, организацията на хора с ампутирани крайници, дружеството на слепите. Надяваме се това да е началото на едно добро сътрудничество, разбира се заради близостта на нашите два града нашата главна цел е да имаме и по- големи общи проекти. Евентуално да кандидатстваме по някоя от програмите на Европейският съюз. Събитието днес е едно начало на тези общи планове", обясни Иван Симич, секретарят на Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич.
Отиваме сега да видим с какво се занимават участниците в арт ателието. Там ни посреща Драган Раячки, художник от Зайчар:
"Днес трябва да ги обучим да правят сувенири. Това означава, че като гости на Зайчар ще си вземат нашите символи на града и околността. А това са забележителностите, които могат да се видят в града. Зайчар е познат с крепостта "Ромулиана", с чешмите си, с водата си, с нашите фолклорни мотиви и със символите, които могат да се забележат и опознаят по време на тази ваша екскурзия. Учим ги на техника за работа с керамика. С бои, които са специално за керамика и по- точно за витраж, оцветяват чаши за кафе. С помощта на този евтин материал могат да открият способностите си за анимация, а защо не, ако се усъвършенстват, това да бъде тяхна професия, защото сувенирите са много търсени навсякъде."
А сега да надникнем в ателието по танци. Там обучител беше Предраг Жекич:
"Показахме две сръбски хора, широко разпространени - "моравац", това е хоро от Шумадия, централна Сърбия, а другото е типично за нашия край, източна Сърбия - "руменка". Не е трудно да се работи с българската група, лесно се разбираме. Иначе българският ми е лесен език, не е труден за учене и за говорене."
Стигаме и до последното ателие, това по готварство. Там ментор беше представител на пенсионерския клуб в Зайчар - Слободанка Милетич:
"Готвихме постен боб, пълнени чушки и "принцес крофне". Бобът го правим също както и вие в България, постен боб. Чушките са пълнени с картофи, настъргани картофи и варен ориз. Бобът и чушките са постни, защото сме във великденски пости. Тях ги готвим често, защото месото ни омръзва, а трябва да го кадим, за да можем да го ядем. Тези две ястия може да се ползват от хора, които са на диета. Могат да се ядат и без хляб. Постни са и могат да не се притоплят, защото са вкусни и студени. А десертът "принцес крофне" се правят с вода, олио, брашно. В тази смес се добавят 8 яйца. Тестото се пече, а за пълнеж се употребява брашно, мляко, сложихме и две опаковки маргарин."
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
Признателните долнокременчени са поставили паметна плоча на Апостола на свободата Васил Левски на сградата на местното читалище „Просвета 1879”. Всяка година пред нея се провежда тържество и се полагат цветя. За първи път тази година на 18 февруари кметството и читалището организират от 18:30 часа факелно шествие, което ще тръгне от старата църква..
Днес в ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в Мездра се проведе училищен кръг на Националното състезание по безопасност на движението по пътищата, което има за цел да подпомага възпитанието и обучението на учениците в култура на поведение на пътя. В оспорваната надпревара се включиха 16 ученици от 5., 6. и 7. клас, разделени в четири отбора. Състезанието..
Денят на лозаря, св. Трифон Зарезан, се проведе традиционно на "Окопа" в местността Садовете в Лом . Отец Нестор отслужи празничен водосвет за здраве и плодородие, а кметът на Община Лом Цветан Петров поздрави ломчани и пожела на всички здраве, късмет, благополучие и бъчвите да са пълни с руйно вино. По-късно бе изпълнен ритуалът по подрязване на..
Проверка на територията на общинската администрация във Видин е извършена от Комисията за противодействие на корупцията във връзка с разследване по досъдебно производство срещу длъжностно лице по преписка на Окръжната прокуратура, става ясно от изявление, публикувано на Фейсбук страницата на Община Видин. Изискани и предоставени са документи на..
Двама души са пострадали при пътен инцидент във Враца . Лек автомобил се е ударил в метална конструкция (индукционно табло) и след това в спирка на градския транспорт, където е имало двама души. Инцидентът е станал вчера, 13 февруари, около 08:20 часа на бул. „Втори юни“. Автомобилът е бил управляван от 18-годишен младеж. Пробите за алкохол и..
Извършването на четири инвазивни манипулации за разкрасяване спря здравната инспекция в Монтана . При направените проверки в областта не са открити лекарствени продукти, съответстващи на ботулиновия токсин . Общо 50 проверки на територията на област Монтана извърши Регионалната здравна инспекция (РЗИ), съвместно с икономическа полиция в козметични..
Мобилен кабинет за безплатни изследвания за ХИВ, хепатит В, С и сифилис ще работи в търговския център във Видин . Доброволци на Български младежки червен кръст ще раздават информационни материали и лични предпазни средства. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и е посветена на Деня на влюбените - 14 февруари, обясни д-р Мариана Чавдарова..