Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой с кого и накъде с новия Парламент?!

Ядосаха ли се достатъчно българите?!

Снимка: БГНЕС

В "Посоките на делника" гост в студиото на Радио ВИДИН е Росица Кирова, лидер на гражданско обединение „Единни за промяна“. По думите ѝ предсрочните избори показаха, че големите градове избраха българския парламент. И още:

Снимка"Показаха, че политиката на ГЕРБ в последните години е била целенасочена към това, да запазят трайно властта си. Освен настаняването в държавните институции на техните симпатизанти и членове, те направиха какво?! Изляха парите, които бяха предвидени за цялата държава, общия национален доход, националното богатство в четири или в пет огромни центъра, разчитайки на това, че там са многото депутатски места. Това че Видин, регионът, Северозападът умира, се вижда и по гласуването на хората- кои региони бяха оцветени в червено! Оттук нататък по същия начин, по същия път, със същите резултати, естествено. Продължаваме да развиваме това, което сме развивали, а това, което сме изоставили, продължаваме да изоставяме. Развиваме собственото си богатство като политици, защото хората, влезли в тази политическа система, имат единствено такава мотивационна цел, независимо какво говорят по време на кампаниите. Всички останали продължават да живеят по същия начин. Дали е Терминал 1 или Терминал 2 избор на всеки разумен българин, за съжаление, е път навън."

Снимка"В краткосрочен план това, което ще се случи е, че ГЕРБ, по всяка вероятност, ще успее да сформира правителство с коалиционната подкрепа на Обединените патриоти, стига да успеят да се разберат вътре да няма някакви кой знае какви големи дрязги и претенции, по-големи от възможното. И така ще оставят един Веселин Марешки в резерв от депутатски банки, за да може да гарантира стабилността на управлението. Това управление ще се закрепи, докато мине председателството на Европейския съюз, не виждам по-дълъг хоризонт. Изборите се провеждат толкова често, защото просто политическата система в момента, бидейки изчерпана, тя не предоставя алтернатива. И колкото по-дълго време стоят едни и същи лица на власт, толкова повече лъсва това, че системата е пробита", заяви в телефонен разговор Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика.

Десните избиратели остават непредставени в 44-то Народно събрание, след като претендиращите за вота им коалиции "Реформаторски блок-Глас народен", "Да, България" и "Нова Република" останаха под чертата и всяка от тях получи по около 3%. А политическият съвет на Реформаторския блок взе решение да подаде оставка във връзка с резултатите на предсрочните парламентарни избори. Утре свикват Национален координационен съвет, на който ще бъде разгледана оставката и ще бъде направен анализ на изборните резултати. Какво следва оттук нататък за реформаторите?

Снимка"Така повече не може да продължава! Или трябва да се намерят по-дейни, по-млади, нови лица, да се направи нов десен проект, вероятно. Всички ние, които можем нещо да предадем на младите, да го предаваме и да действат в посоката, която хората желаят", каза доц. Борислав Великов, народен представител в няколко парламента. На последните избори- водач на листата на Реформаторския блок за област Монтана.


А иначе- 86 411 български граждани са демонстрирали, че не вярват на нито една партия и коалиция. Те са отбелязали "Не подкрепям никого" в бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 26 март, показват данните на Централната избирателна комисия. 


Най-големият процент на протестния вот е във Видин - 5.96 (2 575 души).


Целия разговор, както и мненията, и въпросите на слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56